1. Ana Sayfa
  2. Rehber

İşlemci Çekirdek Sayısı nedir? nasıl bulunur?

İşlemci Çekirdek Sayısı nedir? nasıl bulunur?
0

Bir Intel veya AMD işlemci çekirdek sayısını bulmanız gerekiyorsa, yalnızca Windows 10 işletim sisteminde değil, bunu öğrenmenin birkaç yolunu göstereceğiz.

Şu anda bilgisayarlar, bir seferde birden fazla talimatı işlemek için birden çok fiziksel çekirdekten oluşan işlemcilerle birlikte gelir. Örneğin, bir işlemcinin 6 çekirdeği varsa, o zaman altı çekirdekli bir işlemcidir ve bir seferde altı takım talimat işleyebilir. CPU’nun 8 çekirdeği varsa, sekiz çekirdekli bir işlemci kullanıyorsunuzdur ve cihaz aynı anda sekiz takım talimatı işleyebilir. Ve böylece 10, 12, 16, 18, 24, 28 ve 32 çekirdeği artırarak.

Çekirdeğe ek olarak, merkezi işlem birimi (CPU) Hyper-Threading teknolojisine sahip olabilir – hem Intel’de hem de AMD’nin işlemcilerinde (AMD onlara « -Forumlar İş Parçacıkları » – “ Akımlar ” demesine rağmen ), aynı anda iki temel talimata güvenmenize olanak tanır. Varsa, işlemci Mantıksal Çekirdekler içerecektir .

Bir CPU’nun kaç çekirdek ve mantıksal işlemciye sahip olduğunu bilmek, birçok durumda, sanal makinelerle veya daha fazla çekirdek kullanmaktan fayda sağlayan diğer uygulamalarla çalışırken kullanışlı olabilir.

Windows 10 İşlemci çekirdek sayısını belirlemenin birçok yöntemi vardır, kullanıcı için en kolay olanı göstereceğiz. Bir görev yöneticisi ve üçüncü taraf bir program kullanmak.

Bu kılavuzda, Windows 10 işletim sisteminde Intel, AMD veya ARM işlemcinizin çekirdek sayısını nasıl belirleyeceğinizi öğreneceksiniz .

Görev yöneticisini kullanarak işlemci çekirdeği sayısını nasıl öğrenebilirim?

Görev Çubuğu ” na sağ tıklayın ve ” Görev Yöneticisi ” ni başlatın .

Performans ” sekmesine gidin ve ” İşlemci ” ye tıklayın . Sayfanın sağ alt kısmında fiziksel ve mantıksal işlemci çekirdeklerinin sayısını bulun.

CPU-Z kullanarak çekirdek sayısını öğrenin

Buradan resmi CPU-Z web sitesine gidin ve uygulamayı yükleyin. Yardımcı programı çalıştırın ve hemen fiziksel ve mantıksal çekirdek sayısını göreceksiniz.

Küçük bir CPU-Z yardımcı programı Windows 10 / 8.1 / 8/7 / Vista / XP’yi destekler.

Gördüğünüz gibi, bir işlemcideki çekirdek ve iş parçacığı sayısını belirlemek oldukça basittir. İster normal bir Windows 10 aracı ister üçüncü taraf bir uygulama aracılığıyla bunu görebilirsiniz.

Yazar Hakkında

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yorum Yap