1. Anasayfa
 2. Sosyal Medya

Instagram Gönderileri İçin En Uygun Paylaşım Saatleri (2024)

Instagram Gönderileri İçin En Uygun Paylaşım Saatleri (2024)
0

Instagram hem işletmeler hem de kişisel kullanıcılar için topluluk oluşturmada en iyi platformdur. Ancak kitlenize ulaşabilmek için paylaşımlarınızı belirli saatlerde yapmanız gerekir. Instagram paylaşım saatleri doğru planlanırsa çok yüksek etkileşim elde edebilirsiniz.

Hedef kitlenizin yaşı, çalışma saatleri, uyku saatleri gibi birçok durum Instagram’da aktif oldukları günleri ve saatleri etkiler. Bu nedenle en aktif oldukları saatleri bilmeniz gerekir. Hedef kitlenizi analiz ederek Instagram en aktif saatler hakkında veri toplamalısınız.

Topladığınız verileri haftalık ve günlük olarak ayırt ederek paylaşım için en doğru saatlerde gönderi ve hikayelerinizi paylaşabilirsiniz. Bu sayede daha yüksek etkileşim elde edebilir ve Instagram pazarlama hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

Instagram Gönderileri İçin En Uygun Paylaşım Saatleri

Ülkemizde en popüler olan ve en çok paylaşım yapılan platform Instagram’dır. Instagram etkileşim saatleri sabah 8.00 ve akşam 17.00 saatleri arasıdır. İnsanların işe ve okula gidip geldiği saatlerde Instagram paylaşımı için etkileşim daha yüksek olur.

Yapılan araştırmalar Pazar ve Perşembe günlerinin daha aktif Instagram kullanımının olduğunu ortaya koyar. Genel olarak Instagram gönderileri için en uygun paylaşım saatleri işe geliş gidiş saatleri olsa da durum değişiklik gösterebilir.

Hedef kitlenizi analiz ederek aktif oldukları saat dilimlerini takip edebilirsiniz. Çünkü sizin kitleniz için bu geçerli olmayabilir. Bu durumda yapmanız gereken analiz sonrası günlük ve haftalık olarak en uygun paylaşım saatlerini takip etmelisiniz.

Instagram Paylaşımları İçin En Uygun Gün ve Saatler

Instagram’da paylaşım yapmak istiyorsanız doğru saatleri takip etmelisiniz. Genel olarak gün içinde hangi saatlerde paylaşım yapabileceğinizi belirlediğinizde etkileşimi arttırabilirsiniz. Ancak çok daha spesifik araştırma yapmak istiyorsanız gün gün belirli saatler belirlemelisiniz.

Her gün Instagram’da en yüksek etkileşimi getirecek paylaşım saatleri organik büyüme için iyi bir stratejidir. Sosyal medya paylaşım saatleri günlük olarak değerlendirirse en yüksek sonucu alınabilir.

Instagram paylaşımları için en uygun gün ve saatler şöyledir;

Pazartesi

Pazartesi haftanın ilk günü olduğu için Instagram paylaşım saatleri açısından biraz daha dikkat gerektirir. İnsanlar genellikle Pazar günü tatilden sonra işe giderken pazartesi sendromu yaşar. Bu nedenle sabah işe giderken veya işin ilk saatlerinde sosyal medyada gezinerek rahatlamaya çalışır.

Instagram paylaşımlarınızı pazartesi günleri yaparsanız etkileşim daha fazla olur. Özellikle içeriklerinizde pazartesi motivasyonları da paylaşabilir ve daha yüksek etkileşim elde edebilirsiniz.

Pazartesi günleri için insanların işe gittiği sabah 7.00 ve 9.30 saatlerinde paylaşım yapabilirsiniz. Bu sayede servis ve toplu taşımada işe ve okula giden kullanıcılara ulaşabilirsiniz. Pazartesi günleri reels ve gönderi paylaşımı yapabilirsiniz.

Sabah saatleri dışında pazartesi günü ikinci bir şans da barındırıyor. İnsanlar Pazar gününden uykularını aldıkları için pazartesi geç yatarlar ve akşam saatlerinde de sosyal medyayı aktif kullanırlar. Bu nedenle pazartesi geceleri 19.30-23.00 saatleri arasında da paylaşım yapabilirsiniz.

Salı

Instagram paylaşım saatleri Türkiye özelinde günlük olarak değişir. Instagram paylaşımları için en iyi günlerden biri Salı günüdür. Salı günü paylaşım yapmak istiyorsanız sabah ve öğlen saatleri iyi fırsatlar barındırır.

Öğle molası içinde insanlar sabahın yorgunluğunu atmak ve kafa dağıtmak için Instagram’da gezinir. Bu nedenle 12.00-13.00 saatleri arasında hedef kitlenize yönelik paylaşım yapabilirsiniz. Özellikle kitleniz çalışan yetişkin kesimse bu saatleri mutlaka değerlendirin.

İnsanlar Instagram’da iş çıkışı ve okul sonrası akşam saatlerinde ve uyku öncesinde de vakit geçirir. Salı günü için işletme ve kişisel hesabınızdan 19.00-21.00 ve uyku öncesi için 22.30-23.30 saatleri arasında paylaşım yaparsanız etkileşim yüksek olur.

Çarşamba

Instagram post atma saatleri araştırmasını Çarşamba için yapıyorsanız titiz hareket etmelisiniz. Çarşamba günü haftanın ortası olduğu için insanların günlük telaşa kendini kaptırdığı bir zaman dilimidir. Bu süreçte sıkılan insanlar soluğu sosyal medyada alır. İşe giderken sosyal medyada vakit geçirmenin yanında sabah sakin saatler olduğu için birçok sektör çalışanı öğlene kadar Instagram’a girebilir.

Çarşamba günleri insanların ilgisini çekmek için sabah 07.00 ile öğlen 11.30 saatleri arasında Instagram’da paylaşım yapabilirsiniz. Ancak bu saatlerde sıkılan insanları eğlendirmek için eğlenceli ve sıkıcı olmayan gönderiler paylaşın.

İnsanları tam iş ve okul çıkışı yakalamak için Çarşamba uygun bir gündür. Bu nedenle akşam 17.00’den sonra paylaşım yapabilirsiniz. İnsanlar Instagram akış sayfasını gün sonunda bir kez de olsa kontrol eder. Aynı zamanda hafta sonu yaklaştığı ve sıkıldıkları için gece biraz daha geç uyumak isterler. Bu nedenle Çarşamba günü 23.00 ve 00.00 saatleri arasında son paylaşımlarınızı yapabilirsiniz.

Perşembe

Instagram’da hangi saatlerde paylaşım yapılmalı sorusuna Perşembe günleri özellikle dikkat edin. Çünkü Instagram’da insanların en aktif olduğu gün perşembedir. Geçmişteki anılarımızı paylaştığımız gönderiler olan #tbt etiketi Perşembe günü kullanılır.

#ThrowbackThursday anlamına gelen bu etiketle geçmiş perşembeleri barındıran görsel ve video paylaşılır. Bu nedenle işletme hesabınız ve kişisel hesaplarda Perşembe gününü iyi değerlendirmeniz gerekir.

Haftanın diğer günlerinden farklı olarak Perşembe günleri günün her saati paylaşım yapabilirsiniz. Bu etiketi kullanan milyonlarca insana her zaman ulaşabilirsiniz. Özellikle bu günde birden fazla paylaşım yapabilirsiniz. Sabah, öğle ve akşam saatleri gönderi paylaşımı yapabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nostalji içeren paylaşımlar yapmanız olacaktır.

Cuma

Cuma iş hayatında olanlar için haftanın son günü ve Instagram gönderilerinizi değerlendirmek için çok iyi bir gündür. Cuma insanlar öğle tatilinde artık yüksek motivasyon ve yüksek enerji ile sabahları uyanırlar.

İşe gidiş saatleri ve sabah saatlerinde yapılan paylaşımlar bu nedenle kitlenize ulaşmanız için çok iyidir. Cuma günleri öğle tatili 12.00-14.00 arası da iyi değerlendirmek için bir zaman dilimidir. Öğle tatilinde mutlaka reels ve gönderi paylaşımı yapmalısınız.

İnsanlar cumartesi tatil olduğu için Cuma geceleri de geç saate kadar otururlar. Bu nedenle gece 22.00 sonrası mutlaka Instagram’da vakit geçirirler. Bu nedenle bu kitleye ulaşmak için gün sonu da geç saatlere kadar paylaşım yapmayı ihmal etmeyin.

Cumartesi

İnsanlar hafta sonu kendilerine vakit ayırdıkları ve dinlendikleri için Instagram akışları yavaşlar. Çünkü hafta sonu sosyalleşmek ve çevresine zaman ayırmak isterler. Bu yüzden cumartesi günleri paylaşım yaptığınızda etkileşim daha düşük olacaktır.

Cumartesi günleri öğleden sonra veya akşam saatlerinde bir gönderi atabilir veya hesaplarınızı dinlenmeye alabilirsiniz. Cumartesi akşam saatlerinde gönderi trafiğinde artış görülür. İnsanlar günlük planlardan sonra gece akıllı cihazlarında paylaşım ve vakit geçirmeye başlar.

Cumartesi günleri en uygun paylaşım saati 20.00-00.00 arası olacaktır. Instagramda saat kaçta paylaşım yapılmalı bilmek isteyenler cumartesi gecelerini mutlaka iyi değerlendirmelidir.

Pazar

Instagram paylaşımları açısından en sakin gün hafta sonunun son günü olan ve tüm herkesin tatilde dinlendiği Pazar günüdür. Pazar günü birçok kullanıcı özellikle sabah ve gündüz vakitlerinde daha pasif olurlar.

Pazar günü aileleriyle vakit geçiren insanlar Instagram’da daha faz vakit geçirirler. Ancak Pazar günü için uyku öncesi ve öğleden sonra gönderi paylaşabilirsiniz. Aynı zamanda kahvaltı vakitlerini değerlendirebilirsiniz.

Pazar kahvaltısı biraz geç olduğu için sabah 8.30-10.30 arasını değerlendirebilirsiniz. Bunun dışında öğleden sonra 16.00-18-00 saatlerini kullanabilirsiniz. Bunun dışında Pazar akşamı biraz geç yattıkları için 22.00’den sonra da paylaşım yapabilirsiniz.

Instagram’da Etkileşim Nasıl Artar?

Instagram’da hangi saatlerde paylaşım yapılmalı gün gün anlattık. Şimdi de etkileşiminizi arttıracak bazı stratejileri verelim. Instagram hesabınızda doğru paylaşım saatlerini takip etmenin amacı yüksek etkileşim almaktır.

Doğru saatlerde paylaşım yapmak dışında etkileşimi arttıracak bazı taktikler şu şekildedir;

 • Sektörünüzde ve kendi alanınızda bulunan benzer hesaplarla etkileşime girmeye çalışın.
 • Doğru etiketler kullanın. Özellikle popüler ve uzun kuyruklu hashtag seçimleri daha doğru olur. Her gönderide 4-6 tane etiket kullanabilirsiniz.
 • Kaliteli görseller ve videolar paylaşın.
 • Takipçilerinizin en aktif olduğu zaman dilimlerini öğrenin ve paylaşımlarınızı bu saatlerde yapın.
 • Gönderi açıklamalarınızı ilgi çekici hale getirin.
 • Paylaşım sıklığınızı arttırın ve sürekli aktif bir profil oluşturun.
 • Gönderilerinizde konum etiketi de yapı. Özellikle fiziki bir işletmeniz varsa bunu mutlaka yapın.
 • Instagram trendlerini takip edin ve bunlara uyum sağlayın.
 • Videolarınızı Instagram için de özel olarak geliştirin.
 • Markanıza özel bir hashtag geliştirerek kullanın.
 • Mikro influencelar ile çalışarak kitlelerini çekin.
 • Kullanıcı tarafından oluşturulan içerikleri aktif olarak kullanın.

2024 yılında Instagram sosyal medya paylaşım saatleri konusunda en detaylı rehberi okumak için aşağıdaki linke hemen tıklayın;

https://www.dopinger.com/tr/blog/sosyal-medya-paylasim-saatleri

Merhabalar, ben Gizem Ceylan. Yazmayı okumayı ve seyahat etmeyi severim. Ürün incelemeleri ve güncel konular hakkında yazılar paylaşırım. En sevdiğim müzik ise Rap'tir.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir