1. Anasayfa
  2. Eğitim

İngilizce eğitiminde öğrenciler en çok konuşma kaygısını yenmekte zorlanıyor!

İngilizce eğitiminde öğrenciler en çok konuşma kaygısını yenmekte zorlanıyor!
0

Online İngilizce kursu Preply, Ankara’da ortaöğretim kurumlarında İngilizce konuşurken yaşanan utanma ve kaygı duygusunu yaptığı araştırmayla inceledi ve ilgi çekici sonuçlara ulaştı. Ortaöğretim Öğrencilerinde Yabancı Dil Konuşma Kaygısı ile Cinsiyet, Okul Türü, Yabancı Dil Eğitim Geçmişi İlişkisinin İncelenmesi adlı çalışmaya katılan 150’yi aşkın öğrencinin, İngilizce konuşma konusundaki eğilimleri, yöneltilen sorularla ortaya çıktı.

Öğrenim sürecindeki psikolojik ve duyuşsal sorunlara dikkat çeken araştırmada, İngilizce öğrenme kaygısının ne kadar belirgin boyutta olduğu da ortaya çıktı. Araştırmaya göre ingilizce öğrenim sürecinde en çok zorluk çekilen konular ise şu şekilde oldu:

  • Cümle kurma ve yabancı dil öğrenmeye yönelik kaygı
  • Yazmada zorlanma
  • Telaffuzda zorlanma
  • Yazılışı ve okunuşu farklı sözcüklerde zorlanma

Konuşma kaygısı İngilizce başarısının önünde engel

Kaygı ve utanma duygusu, İngilizce konuşma sürecini engelleyen yaygın bir duygudur. Hatalar yapma korkusuyla birlikte, yanlış anlaşılmaktan veya eksik hissetmekten kaynaklanan bu duygu, insanların kendilerini ifade etmekten kaçınmalarına neden olabilir. Bununla birlikte, İngilizce konuşurken kaygı da sıkça rastlanan bir durumdur. Başkalarının olumsuz tepkilerinden veya yanlış anlaşılmaktan korkma, kişilerin iletişim becerilerini sergileme yeteneklerini etkileyebilir. Yapılan araştırmada kaygı ve utanma duygusu demografik yapı ve lise türünden bağımsız olan yaygın bir duygu olduğu görüldü. Bu doğrultuda araştırmada göze çarpan diğer sonuçlar şu şekildedir:

  • İngilizce konuşma kaygısı, kız öğrencilerde erkek öğrencilere göre daha yüksek
  • Yabancı dil konuşmada kaygı seviyesi, okuldan bağımsız tüm öğrencilerde mevcut
  • İngilizce konuşma pratiği yapan öğrencilerin kaygı seviyesi daha düşük
  • Öğretmenlerin, öğrenci merkezli ve pratik odaklı ders işlediği okullarda öğrenci özgüveni daha yüksektir
  • Online İngilizce konuşma dersi alan öğrencilerde kaygı oranı çok düşüktür

Buna göre, araştırma İngilizce konuşma kaygısını yenmek adına online ve fiziksel uygulamaların ne denli önemli olduğunu gösterdi.

Konuşma kaygısını yenmenin adımları neler?

Yapılan araştırmanın diğer bir önemli sonucu da, İngilizce konuşan bireylerin en çok utandığı gruplar oldu. Buna göre, listenin başında yabancılar yer alıyor. İngilizce konuşurken, yabancılara karşı utanma ve kaygı duygusunu hissedenlerin oranı yüzde 70’i buluyor. Yüzde 60’larla ise, yabancıları karşı cins takip ediyor. Bilgi ve rol otoritelerinin de yer aldığı liste, öğrencilerin yabancı dili kullanma sürecindeki zorluklarını gösteriyor. Araştırmaya ilişkin konuşan Preply analistleri, şunları söyledi:

Ankara’da yapılan ve birçok liseden, 150’yi aşkın öğrenciyi kapsayan çalışma, utanma ve kaygı duygusunun öngördüğümüzden daha yaygın bir sorun olduğunu gözler önüne serdi. Bu doğrultuda yapılacak uygulamalar ve pratiklerle bu sorunu aşmanın mümkün olduğunu görmekteyiz. Derslerde öğrenci merkezli ilerleyen ve pratik yaptıran öğretmenler, İngilizce konusunda çok daha yüksek özgüvene sahip öğrenciler yetiştirebilmektedir. Elbette pratik yapma konusunda herkes eşit olanaklara sahip değil. Ancak online İngilizce kursları ve çevrimiçi uygulamalarla daha esnek çalışma takvimi oluşturmak mümkündür. Bunun yanında, eğitim uzmanlarının önerdiği diğer konular arasında dizi ve film, kitap gibi seçimlerde İngilizceyi tercih etmek de yer almaktadır. Uzmanlar, bu durumu yabancı dile olan bağımlılığı azaltmanın önemli bir yolu olarak ifade ediyor. Sonuç olarak, İngilizce konuşma kaygısını yenmek, süreç gerektiren ancak başarıya ulaşılabilir bir hedeftir. Bu yazıda ele aldığımız adımların yanı sıra, kişisel deneyimlerinizden ve farklı kaynaklardan edindiğiniz ipuçları da önemlidir.

Merhabalar, ben Gizem Ceylan. Yazmayı okumayı ve seyahat etmeyi severim. Ürün incelemeleri ve güncel konular hakkında yazılar paylaşırım. En sevdiğim müzik ise Rap'tir.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir