1. Anasayfa
  2. Yaşam

HPV Nedir, Tedavisi Nasıldır?

HPV Nedir, Tedavisi Nasıldır?
0

HPV Nedir, Tedavisi Nasıldır sorusu son yıllarda kadın sağlığı konusunda en çok merak edilen konulardan bir tanesidir. Human papilloma virüs olarak bilinen HPV, cinsel yolla bulaşan enfeksiyon sonucunda ortaya çıkar.

Hem kadınların hem de erkeklerin genital bölgelerinde görülen HPV enfeksiyonu ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. HPV virüsü nedir, nasıl bulaşır, belirtileri nelerdir, HPV tedavisi nasıldır sorularının yanıtlarını sizler için inceledik.

HPV Virüsü Nedir?

Human papilloma virüs olarak bilinen HPV, kadın ve erkek genital bölgesinde siğil şeklinde görülen enfeksiyona verilen addır. HPV vücuda girdiğinde dönemsel olarak bazı bölgelere yerleşir ve yine dönemsel olarak bazı enfeksiyonlara sebep olur. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar konumunda yer alsa da bazı zamanlarda cinsel yolla bulaşmadığı da gözlemlenebilmektedir.

HPV Belirtileri Nelerdir?

HPV belirtileri kuluçka süresine göre farklılık gösterebilmektedir. Genel olarak 2 ile 6 ay arasında belirtilerini göstermektedir. HPV vücuda girdikten sonra 2 ay içerisinde belirtilerini göstermeye başlayabilir. Kuluçka süresine bağlı olarak genital, ağız veya anüs bölgelerinde siğiller görülür. HPV virüsün sebep olduğu siğiller hem kadınlar da hem de erkekler de görülebilir. Erkekler de siğiller sadece genital bölgede değil aynı zamanda vücudun farklı bölgelerinde de görülebilmektedir.

HPV Nasıl Bulaşır?

HPV virüsü genel olarak cinsel yolla bulaştığı bilinmektedir. Fakat bunun yanı sıra çoğu kişi de cinsel yolla bulaşmadığı da ortaya çıkmaktadır. Bireylerde bulunan HPV, kişilere deri veya mukoza yoluyla bulaşmaktadır. HPV kadınlar da rahim ağzı kanserine yol açarken, erkeklerde de penis kanserine yol açtığı bilinir.

HPV Tedavisi Nasıldır?

Vücutta bulunan HPV virüsünü tamamen yok etmeye yönelik herhangi bir çalışma bulunamamıştır. Genel olarak HPV öncesinde vücutta oluşan siğillerin veya kanser lezyonlarının önlenmesine karşılık tedaviler bulunmaktadır. HPV virüsünü önleyebilmek için krem, ilaç veya iğne tedavileri uygulanabilmektedir. Kadınlarda rahim ağzı kanserine yol açan HPV için iğne çalışmaları yapılmaktadır.

Kadınlarda ve erkeklerde farklı sorunlara yol açan HPV nedir, belirtileri ve tedavisi nelerdir gibi soruların yanıtları hakkında daha fazla detaylı bilgi alabilmek için Probiyotix sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Ürün pazarlama ve sosyal medya danışmanlığı yapan bir yazarım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir