1. Anasayfa
 2. Oyun

GTA 5 Oyundan Atma Sorunu [Çözüm Yolları]

GTA 5 Oyundan Atma Sorunu [Çözüm Yolları]
0

GTA 5, Rockstar Games tarafından geliştirilen bir açık dünya oyunudur. Bildiğiniz üzere dünya üzerinde en popüler ve bilinen oylardan birisi Grand Theft Auto serisidir. GTA V, ilk çıktığından bu yana popülerliğini kaybetmeyen oyunlardan birisidir. Serinin son halkası olan GTA V, bazen hatalar ile oyuncularının canını sıkabilmektedir. Bu bazen oyun kaynaklı bazen de bilgisayarla alakalı olabilmektedir. Bu yazımızda sizlerle birlikte gta 5 oyundan atma problemi hakkında paylaşımda bulunarak çözüm yollarını paylaşacağız.

GTA 5 Oyundan Neden Atar?

Gta 5, işlemci ve özellik olarak gelişmiş bir sisteme sahip olan bilgisayar istemektedir. Bu sebepten dolayı bu tür problemlerde ilk olarak bilgisayarınızın özelliklerine dikkat etmelisinizdir. Gta V sistem gereksinimleri bölümüne göz atarak kendi bilgisayarınız ile karşılaştırma yapınız.

GTA 5 Sistem Gereksinimleri

GTA 5 Güncel Sistem Gereksinimleri

Bu tür özelliklere sahip olan bir bilgisayar ile orta veya düşük ayarlarda gta 5 serisini oynayabilmektesinizdir. Eğer sisteminiz bu listeye göre düşük kalıyorsa oyun içerisinde hem kasma hem de gta 5 oyundan atma sorunu ile karşılaşacaksınızdır.

GTA 5 Oyundan Atma Sorunu Çözümleri

Gta 5 oyundan atma ile alakalı oyun forumu gibi birçok alanda sorunlar yaşayanların olduğunu gördüm. Bu yazımızda da araştırmalarım sonucunda bulmuş olduğum çözüm yollarını sizlerle paylaşmak istedim. Umarım sizler için faydalı ve bilgi içeren bir yazı olacaktır.

Ekran Kartı Sürücülerinizi Güncelleyin

Bu tür oyundan atma problemlerinde ilk olarak ekran kartı güncelleme işlemine göz atmalısınızdır. Ekran kartları bir bilgisayar için olmazsa olmaz donanımlardan bir tanesidir. Aynı şekilde oyunlar için de önemli bir faktördür. Bu sebepten dolayı ekran kartınızın güncel olması çok önemli bir noktadır.

Genel olarak ekran kartınız güncel değil ise oyun içerisinde kasma gibi sorunlar yaşayacaksınızdır. Aynı şekilde ekran kartınız eski sürüme sahip olduğu için oyundan atma gibi problemlerde maallesef yaşayabileceksinizdir. Yukarıda link üzerinde vermiş olduğum ekran güncelleme yazımızı okuyabilir ve kolaylıkla çözüm yoluna ulaşabilirsiniz.

Grafik Ayarlarını Kontrol Edin

Oyun içerisinde kasma, oyundan atma, takılma gibi birçok faktör aslında grafiksel ayarlar ile değişmektedir. Eğer sizler gta 5 grafik ayarları kısmından bilgisayarınıza göre uygun olan düzenlemeleri yaparsanız bu tür problemler ile karşılaşmayacaksınızdır.

Bu noktada önemli olan şey grafik seçeneklerinizin Yüksek veya Ultra olmamasıdır. Bilgisayarınızda yaşadığınız problemleri gidermek için deneme olarak Düşük veya Orta grafik ayarlarını seçin. Eğer bir daha bu tür problemler yaşamazsanız, grafik ayarlarınızı aynı şekilde tutun. Bilgisayarınızın işlemcisi eğer oyunu kaldırmıyorsa, grafik ayarlarını düşürmeniz yeterli olacaktır.

GTA 5 Yönetici Olarak Çalıştırma Sağlayın

Bilgisayara indirmiş olduğumuz oyun ve programlar, genel olarak varsayılan kullanıcı olarak çalışmaktadır. Bilgisayarınız içerisinde bulunan programları çalıştırırken normal kullanıcı olarak çalışmaktadır. Eğer yönetici olarak çalıştırma sağlarsanız, sistem tüm izinleri verecek ve hataları kapatmanıza olanak sağlayacaktır.

Dilerseniz gta 5 oyununu nasıl görev yöneticisi olarak çalıştırabileceğinize göz atalım.

 • GTA V kurulu olduğu klasöre gelin.
 • Oyuna gelin ve sağ tuş yapın.
 • Açılan seçeneklerden görev yöneticisi olarak çalıştır diyoruz.
 • Gelen uyarıya evet diyelim.

GTA 5 Yönetici Olarak Çalıştırma Sağlayın

Bu adımları tamamladıktan sonra oyunu açarken sistem tüm izinleri kabul edecek ve oyundan atma, hata verme gibi problemler ortadan kalkmış olacaktır.

Ekran İyileştirmelerini Devre Dışı Bırakın

Bilgisayarlarda bulunan oyunlarda windows, bazı performans özelliklerini kullanıcılarına sahip olmaktadır. Ekran İyileştirmeleri, oyun içerisinde optimizasyon yaparak daha iyi bir verim alabilmektir. Bu özelliği birçok kişi bilgisayarında kullanmaktadır.

Dilerseniz ekran iyileştirmesini devre dışı nasıl bırakılır sorusunu sizlerle kısaca cevaplayalım.

 • Oyunun olduğu klasöre gelin.
 • Gta 5 sağ tuş yapın ve özellikler kısmına tıklayın.
 • Açılan ekrandan Uyumluluk kısmına geçiş yapın.
 • Buradan ise Tam ekran iyileştirmelerini devre dışı bırak kutusuna tıklayın.

Bu adımları takip ettikten sonra gta 5 oyununda tam ekran iyileştirmelerini devre dışı bırakma işlemi başarılı bir şekilde uygulanacaktır.

Bu özelliği devre dışı bırakmak nasıl gta 5 oyundan atma problemine çözüm oluyor diyebilirsiniz. Bu özellik, bilgisayarı oyun için daha performanslı bir hale getirmektedir. Bu işlemi yaparken de arka planda kısıtlamalar yapmaktadır. Bu kısıtlamaların içerisinde bazı hizmetlerde yer almaktadır. Bu sebepten dolayı da oyun içerisinde kasma, oyundan atıyor gibi problemlere kaynak olmaktadır.

Rockstar Launcher Dosyalarını Güncelleme Yapın

Bildiğiniz gibi gta v oyunu bilgisayarlarımıza Rocsktar Launcher ile indirilmektedir. Launcher üzerinden kolaylıkla giriş yapabilmekteyiz. Burada sizlere tavsiyemiz ise güncelleme yapmanızdır. Launcher programını güncelleme yapmanız durumunda oyunun tüm dosyaları güncellenecektir.

Şimdi ise rockstar launcher güncelleme adımlarına geçerek bizleri hangi adımların beklediğine kısaca göz atalım.

 • Rockstar Launcher arayüzüne girelim.
 • Ayarlar kısmına giriş yapın.
 • Buradan ise güncellemeleri denetle kısmına tıklayın.

Rockstar Launcher Dosyalarını Güncelleme Yapın

Bu adımları takip ettiğinizde kolaylıkla güncelleme işleminiz tamamlanmış olacaktır. Programı güncelleme yapmanız hem launcher için hem de gta 5 oyunu için daha sağlıklı olacaktır.

Burada sizlerle paylaşmış olduğum yöntemler genel olarak işe yarayan taktiklerdir. İnternet üzerinden araştırmalar yaparak sizlerle paylaşımda bulundum. Çözüm yolları hem kendimin denemiş olduğu hem de birçok kişinin test edip onayladığı yöntemlerdir. Sizlerde oyun ile alakalı bu tür problemler yaşıyorsanız denemeler yapabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle birlikte GTA 5 Oyundan Atma Problemi hakkında yazımızı paylaşmaktayız. Sizlerle en işe yarayan çözüm yollarını bulup aktardım. Sizlerde hemen aşağıda bulunan yorum kısmına konu ile alakalı görüşlerinizi yazabilir ve bizlerle paylaşabilirsiniz.

Ayrıca sizlerin de bu konu ile alakalı çözüm yolları varsa paylaşmayı unutmayın.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir