1. Anasayfa
  2. Yaşam

Gri Kedi Cinsleri

Gri Kedi Cinsleri
0

Gri Kedi Cinsleri her zaman popüler olan kedi ırkları arasında bulunmaktadır. Günümüzde sevimlilikleri ile en çok dikkat çeken gri kedi cinsleridir. Çocuklar ve diğer evcil hayvanlarla eşsiz bir uyum içerisinde yaşamaktadır.

Hayvan severlerin de yoğun ilgi gösterdiği kedi türleri arasında yer alırlar. Gri renkli cinsler, her evde yerini alarak giderek daha da popülerleşmiştir.

Sevimli patili dostlarınız ile aynı hayatı paylaşmanın mutluluğunu yaşayabilirsiniz. Ayrıca ırklarına özgü özellikleri ile onları yeniden keşfedebilirsiniz. En güzel kedi türleri arasında yer alan gri kedi cinsleri ile hayatınıza renk katabilirsiniz.

British Shorthair

British Shorthair, İngiliz kökenli ve sevimliliği ile öne çıkan gri kedi cinslerindendir. Günümüzde evcil kediler arasında en popüler olan cins olarak British Shorthair bilinmektedir. Kendine özgü karakteristik ve fiziksel özellikleri ile tanınmaktadır.

Özellikle uysallığı ve sahiplerine olan sadakati ile tanınmaktadırlar. British Shorthair kedilerin soylu bir kedi ırkından geldiği bilinmektedir. En sevimli gri kedi cinsleri arasında ilk sıradan gösterilmekledirler. British Shorthair, rengi ve yüz yapısı ile benzerlerinden ayrılmaktadır.

British Shorthair Özellikleri

British Shorthair özellikleri içerisinde gri tüy rengi oldukça dikkat çekicidir. Ancak pek çok farklı tüy rengine ve desenine de sahip olduğunu belirtmek gerekir. Özellikle çok hareketli olmaması onların en önemli özelliğidir.

Kendi halinde vakit geçirmeyi seven çok uysal bir yapısı vardır. British Shorthair, sağlıklı vücut yapısı ile de dikkat çekmektedir. Bağışıklık sistemleri oldukça kuvvetlidir. British Shorthair gri kedi cinsinin kolay kolay hasta olmadığı bilinmektedir.

Oldukça sağlam bir iskelet ve kemik yapısı vardır. Diğer kedi türlerine kıyasla çok hareketli olmasa da oldukça güçlü bir vücut yapısı vardır. Tüy rengi ile ön planda olan gri kedi cinslerindendir. Gümüş gri, gri mavi, siyah veya beyaz gibi farklı renkleri de bulunmaktadır. Ayrıca göz renkleri de yine tüy renkleri gibi değişkenlik gösterebilmektedir.

British Longhair

British Longhair Bakımı ve Beslenmesi

British Longhair kedi cinsleri, masum görünümleri ile dikkat çekeler. Sıcacık davranışları ile sizleri kendisine bağlarlar.

British Longhair oldukça güzel bir görünümleri vardır. Bu kedi cinslerinin geçmişinin ise oldukça eskiye dayandığı görülmektedir.

Romalılar döneminden itibaren süregelen bir geçmişleri olduğu bilinmektedir. British Longhair kedi cinsleri, gri renkleri ile ön plandadır. British Longhair ırkının bu denli popüler olmasını sağlayan pek çok neden sayabiliriz.

Özellikle ev içerisindeki uyumlu ve sıcak davranışları ile tanınırlar. Sahipleri olan yakın ilişkisi onun tüm dünyada sevilmesini sağlamaktadır. Bununla birlikte özel bir ırk olması da dikkat çeker. Bakımı ve beslenmesi konularında da sahiplerinin dikkat etmesine neden olmaktadır.

British Longhair Bakımı ve Beslenmesi

British Longhair bakımı ve beslenmesi konusu karmaşık değildir. Sizleri bu konularda zorlayacak bir kedi cinsi değillerdir. Oldukça az hareket ederler. British Longhair kediler daha sakin bir yaşam sürerler. Göz alıcı gri tüyleri için düzenli bir bakım periyodu takip etmelisiniz.

British Longhair tüy bakımı için, uygun bir kedi tüyü fırçası almalı ve haftada en az 3 veya 4 kez tüylerini taramalısınız. Bunun yanı sıra çok az hareket ettikleri için beslenme düzenine de dikkat etmenizde yarar olacaktır.

Diğer kedilere oranla biraz daha hareketsiz bir yaşam sürmektedirler. Sağlıklı beslenmeleri kas ve kemik gelişimleri için oldukça önemlidir. Yüksek protein içeren mamaları tercih ederek öğünlerini aksatmadan vermeniz gerekmektedir.

Scottish Fold

Scottish Fold Bakımı ve Beslenmesi

Scottish Fold, kedi cinsleri İskoç kırması olarak tanınmaktadır. Özellikle gri kedi cinsleri denildiği zaman akla ilk olarak gelen türlerden biridir. Kendiliğinden uğradığı mutasyon sonucu ortaya çıkan bir kedi cinsidir. Bu durum onun popüler olmasını sağlayan en önemli özelliğidir.

Scottish Fold kedi cinsleri oldukça tatlı ve sevimli bir görünüme sahiptirler. Scottish Fold, yüksek zekâları ile diğer cinslerinden ayrılmaktadır. Dost ve arkadaş canlısı bir karaktere sahip olan Scottish Fold kediler, kulak yapısı ile ayırt edilmektedir. Katlı ve kıvrık kulak yapısı Scottish Fold kedilerin bu fiziksel özellikleri ile tanınmasını sağlamıştır.

Scottish Fold Bakımı ve Beslenmesi

Scottish Fold bakımı ve beslenmesi sırasında genetik hastalıklara dikkat edilmelidir. Genellikle gri rengi ile popüler olan bir ırktır. Krem, beyaz, kahve ve siyah gibi farklı renkleri de mevcuttur. Ayrıca desenli ve benekli olan tüy rengine sahip Scottish Fold kediler de bulunmaktadır.

Göz renkleri ise, tüy renklerindeki baskın tona göre değişkenlik göstermektedir. Scottish Fold bakımı sırasında mutlaka kulak temizliğine dikkat edilmelidir. Yumuşacık ve sık tüylerinin düzenli olarak taranması sağlıklı bir kürke sahip olmaları açısından nemlidir.

Sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmak çok önemlidir. Kaliteli ve yüksek protein içeren kedi mamalarının verilmesi gerekmektedir.

Scottish Fold Çiftleşmesi Gereken Kedi Cinsleri

Scottish Fold çiftleşmesi gereken kedi cinsleri dik kulak yapısına sahip olan cinsler olmalıdır. Genetik hastalığı olmaması da önemlidir. Genellikle Scottish Fold kedilerin Straight cinsi ile çiftleşmesi uygun bulunmaktadır. Doğacak yavrularda genetik hastalıklar bulunabilmektedir. Sadece Scottish ve British Shorthair çiftleşmesi uygun görülmektedir.

Scottish Straight

Scottish Straight Beslenmesi ve Bakımı

Scottish Straight kedi cinsleri özgüvenleri ve eşsiz güzellikteki görünümleri tüm dünyada oldukça popülerdir. Scottish Fold ile kuzen oldukları bilinmektedir. Scottish Straight İskoç kedi ırkı içerisinde yer alır. Scottish ve British kedilerin çiftleşmesi sonucu ortaya çıkan özel bir kedi ırkıdır. Özellikle benzer kedi cinslerinden ayrılan yönü ise, kulaklarının dik olmasıdır.

Gri kedi cinsleri içerisinde en sosyal türlerden biridir. Çocuklarla ve ev bireyleri çok iyi anlaşırlar. Diğer evcil hayvanlar ile de uyum içerisinde yaşayabilmektedirler. Yaşam alanlarına kısa sürede uyum sağlarken, meraklı yapıları gereği ortama hemen ayak uydurabilirler.

Scottish Straight kediler de farklı renklerde dünyaya gelebilirler. Ancak gri renkli Scottish Straight en popüler olanıdır. Griye çalan beyaz veya iki renkli Scottish Straight kediler de sıklıkla görülen renklerdendir.

Scottish Straight Beslenmesi ve Bakımı

Scottish Straight beslenmesi ve bakımı sırasında dikkatli olunmalıdır. Özellikle obezite sorunu üzerinde durulmalıdır. Egzersiz ve mama konularına dikkat edilmelidir. Yavru Scottish Straight kedilerde beslenme çok önemlidir. Her zaman zengin içerikli mamalar tercih edilmelidir. Haftalık kulak ve ağız bakımı ile temizliği yapılmadır.

Haftada birkaç kez tüylerini fırçalamak ve taramak tüy dökme sorununun giderilmesi açısından oldukça önemlidir. Kemik gelişiminin sağlıklı olması iyi bir bakıma bağlıdır. Düzenli olarak veteriner kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Göz ve deri hastalıklarının önlenmesi için temizliğine çok dikkat edilmelidir.

Scottish Straight Çiftleşmesi Gereken Kedi Cinsleri

Scottish Straight çiftleşmesi gereken kedi cinsleri için doğru ırk tercih edilmelidir. En uygun olan kedi cinsi British Shorthair cinsidir. Özellikle genetik benzerlikleri, yavruların daha sağlıklı olması için en önemli ayrıcalıklarındandır. Yavruların sağlıklı dünyaya gelmesi için doğru eşleşme önemlidir. Scottish kedilerin aynı gruptaki Scottish kediler ile çiftleşmesi yasaklanmıştır.

Mavi Rus Kedisi

Mavi Rus Kedisi Bakımı ve Beslenmesi

Mavi Rus Kedisi, parlak gri tüyleri ve eşsiz güzelliği ile en dikkat çeken kedi ırklarından biridir. Üstelik sadece gri parlak tüyleri ile değil, iri yeşil gözleri ile de ihtişamlı ve kusursuz bir görünüme sahiptir.
Yüksek zekâlı kedi grupları içerisinde gösterilen Mavi Rus Kedisi, çocuklar ile çok iyi anlaşabilmektedir. Çocuklar ile oynamak ve onlarla vakit geçirmek en sevdikleri aktivitelerden biridir.

Mavi Rus Kedisi cinsinin en önemli ve dikkat çekici özelliği ise seslere karşı ileri düzeyde bir duyarlılığı olmasıdır. Mavi Rus Kedisi özgür ruhlu bir kedi cinsidir. Safkan Rus kedisi olma özelliğiyle, nadir türler arasında gösterilmektedirler.

Mavi Rus Kedisi Bakımı ve Beslenmesi

Mavi Rus Kedisi bakımı ve beslenmesi özel bir ırk olmasına rağmen hiç zor değildir. Yemek yemeyi oldukça seven bir yapıları olduğu için her zaman kaliteli mamaları ayırt etmektedirler.

Yavru Mavi Rus Kedisi mutlaka gün içerisinde öğünler paylaştırılarak beslenmelidir. Bu sayede aşırı kilo almasının önüne geçebilirsiniz. Safkan bir kedi ırkı olması sağlık yönünden de avantaj sunar. Mavi Rus Kedisi cinsinin genetik rahatsızlığı olmadığı bilinmektedir. Bunun için nadir kedi ırkları arasında yer almaktadır.

Oldukça sağlam ve dayanıklı bir bağışıklık sistemine ve vücuda sahiptirler. Parlak tüylerinin sağlıklı olması için haftalık 3 veya 4 kez taranması yeterli olacaktır. Kulak, tırnak ve ağız içi bakımının da düzenli olarak yapılması gerekir. Mavi Rus Kedisi cinsinin sağlıklı bir yaşam sürmesi açısından bakımı oldukça önemlidir.

İran Kedisi

İran Kedisi Bakımı ve Beslenmesi

İran Kedisi, sevimli yüz ifadesi ile ön planda olan en tatlı kedi cinslerinden biridir. Gri kedi cinsleri içerisinde çok ayrı bir yere sahiptir. Yuvarlak kafa yapısı ve yumuşacık tüyleri ile adeta bir oyuncak kediyi andırmaktadır.

Tüylerinin çok sık ve yoğun olması onun olduğundan daha kilolu ve tombul durmasına neden olmaktadır. İran Kedisi, dünyanın pek çok yerinde Fars kedisi olarak da bilinmektedir. Alta doğru bükük dudak yapıları onların çok daha sevimli görünmelerini sağlamaktadır.

Özellikle sahiplerine, çocuklara karşı ilgi ve sevgili doludur. Diğer evcil hayvanlarla uyumu en ayırt edici özelliklerindendir. İran Kedisi yerinde duramayan ve oyuncu bir karaktere sahiptir. Oldukça hareketli bir yapısı vardır. Gri yumuşacık tüyleri ile kucağınızdan indirmek istemeyeceğiniz bir tatlılığa sahiptir.

İran Kedisi Bakımı ve Beslenmesi

İran Kedisi bakımı ve beslenmesi, diğer gri kedi cinslerinde de olduğu gibi düzenli bir periyoda ihtiyaç duymaktadır. Özellikle beslenmesi sırasında kaliteli mamaların tercih edilmelidir. Eşsiz güzellikteki gri tüylerinin parlaklığını ve yumuşaklığını koruması açısından çok önemlidir.

Sağlıklı bir genetik yapıları olduğu için, uzun yıllar sorunsuz bir şekilde ve uygun şartlar altında yaşamlarını sürdürülebilirler. Yavru dönemini atlattıktan sonra, günlük iki kez beslenme İran Kedisi için yeterli olabilmektedir.

İran Kedisi bakımı sırasında, yine onun ön plana çıkan özelliği olan gri parlak tüylerini mutlaka taramalısınız. Hareketli bir yapısı olduğu için, tırnaklarını düzenli olarak kesmeniz patilerinin sağlığı açısından çok önemlidir.

Ayrıntılı Bilgi İçin Sitemizi Ziyaret Ediniz : www.patibul.com/2/kedi-ilanlari

Merhabalar, ben Gizem Ceylan. Yazmayı okumayı ve seyahat etmeyi severim. Ürün incelemeleri ve güncel konular hakkında yazılar paylaşırım. En sevdiğim müzik ise Rap'tir.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir