1. Anasayfa
  2. Rehber

GPS Sistemi Nasıl Çalışır?


0

GPS, Küresel Konumlandırma Sistemi anlamına gelir; Navstar olarak’da bilinir. 1995’ten beri çalışıyor, ancak birçok modern GPS alıcısı, kapsama alanını ve doğruluğu artırmak için Rus GPS ve GLONASS uydularını kullanıyor.

Şu anda GPS, ekvatordan 55 derece eğimli yörüngelerde aktif olan 31 uyduya sahiptir. Uydular Dünya’dan yaklaşık 20.000 km uzakta dolaşıyor ve günde iki tur atıyor.

Bileşenler:

Sınıflar, Dünya’nın çoğu noktasından uzakta altı uydu olmasını sağlamak için tasarlanmıştır. GPS, yeni bir karmaşık teknik içerir, ancak fikir basittir. GPS alıcısı, her GPS uydusundan bir sinyal alır. Uydular gerçek zamanlı mesajları iletmek için kullanılır.

İki sinyal arasındaki zaman farkını bularak yapılır. Bu gönderilen ve alındığı andı. Zaman farklarını ararken GPS, iki uydu arasındaki mesafeyi belirleyebilir.

GPS alıcıları, sinyallerini her yayınladıklarında, uyduların gökyüzündeki kesin konumunu belirleyebilir. GPS alıcısının, GPS sinyalini almak için gerçek zamanı belirlemek üzere zamanı bilmesi çok doğru olması önemlidir.

GPS uyduları, zamanı ve doğruluğu takip etmek için kullanılan atomik saatlerle donatılmıştır. GPS alıcısını bir atom saati ile birleştirmek zor değildir. GPS alıcısı, dördüncü uydudan gelen sinyali kullanır ve daha sonra atom saatini kullanmadan gerçek zamanı ayarlayabilir.

Sadece üç uydudan sinyal almak için GPS alıcısına erişiminiz varsa daha doğru olmayacak olan mevcut konumunuzu hala alabilirsiniz. Dört uyduya erişiminiz varsa, GPS alıcısı doğru çalışır.

Yalnızca üç uydunun mevcut olduğu senaryolarda, GPS alıcısı, deniz seviyesine bağlı olduğunu varsayarak durumu tahmin edebilir. Doğruysa denizin dibindedir; o zaman sonuçlar bir şekilde doğru olacaktır.

Doğruluk:

Coğrafi konumunuz dağlarda ise, konumunuzu belirlemek zor olabilir. Modern GPS alıcısı, aynı anda mevcut uyduları izleyerek uydularınızı izler, ancak bunların bir kısmı konumunuzu belirlemek için kullanılacaktır.

GPS uydularının coğrafi konumunu belirlemek için, iki tür veri, takvim ve epik olan bir GPS alıcısı gerektirir. Bu bilgiler GPS uyduları tarafından sürekli olarak iletilir ve GPS alıcınız bu verileri toplar ve kayıtlarda tutar.

Almanakta uyduların durumu hakkında bilgi var ve yörünge bilgileri tahmin ediliyor. GPS alıcısı, görünür uyduları keşfetmek için almanak kullanır. Almanak, GPS alıcısının çözümü almasına izin verdiği için çok doğru değildir.

Çoğu modern GPS alıcısının takvimi almak için biraz zamana ihtiyacı vardır. Eski GPS alıcısında, uyduları elde etmek için kayıt gerekir, ancak en son modeller, zorunlu olarak bir almanak elde etmeden uyduları elde edebilir.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (0)

  1. Gerçekten merak ettiğim bir konuydu. Çok aydınlatıcı oldu benim için. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Artık bende daha iyi biliyorum GPS yi. Sayenizde

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir