1. Anasayfa
  2. Vücut Sanatı

Göz Dövmesi Anlamı ve Modelleri

Göz Dövmesi Anlamı ve Modelleri
0

Göz dövmesi anlamı kısaca gerçek, netlik, koruma ve hatta basiret anlamına gelir. Dövme için çeşitli semboller arasında gözler, derin sembolizmleri nedeniyle özel bir yere sahiptir. Bazı insanlar için maneviyatın bir tezahürüdür, diğerleri için ölen bir sevilenin onları izlediğinin bir sembolüdür.

Gözler, çevremizdeki dünyayı görsel olarak algılamamızı, renkleri ve şekilleri ayırt etmemizi sağlayan organlardır. Bazen dövmelerin görme ile ilgili anlamları vardır.

Bazen gözlerin ruhun penceresi olduğu söylenir. Bir kişinin saklamaya çalışsa bile, şu anda ne hissettiğini belirleyebilirsiniz. Çoğu durumda gözler, konuşma ve hareketlerle birlikte bir kişinin duygu ve duygularının bir ifadesi olarak hizmet edebilir.

Saatli Göz Dövmesi
İnstagram: @ladiesandgentlementattoo
Kolda Göz Dövmesi ve Zar Dövmesi
İnstagram: @rikkilee_tattoo

Batı kültüründe birinin gözünün içine bakmak genellikle bir güven ve saygı göstergesidir. Böylece Göz dövmesi anlamı, insanlara karşı güven verici bir tutum ve özgüven anlamına gelebilir. Bazen hayvanların ve sürüngenlerin gözlerinin görüntüleri korkutucu dövmeler olarak kullanılır. Popüler görüntülerden biri, bir yılanın veya sürüngenlere benzeyen efsanevi bir canavarın gözü olabilir.

Dövme sanatında, göz genellikle basitleştirilmiş bir biçimde tasvir edilir – sivri kenarları olan bir oval ve merkezde bir daire şeklindedir. Kişi daha inandırıcı bir çizime sahip olmak istiyorsa bu konuda uzmanlaşmış bir ustadan gerçekçilik üslubunda yapabilir.

Göz dövmeleri dünyadaki birçok kültürde mevcuttur. Gözleri olan bir dövme güvenilir bir tılsımdır. Kullanıcıya koruma sağlayacak ve hayatına istikrar getirecektir. Çoğu zaman insanlar, Tanrı’nın onları izlediğini ve yaşamları boyunca onları koruduğunu söyleyerek Her Şeyi Gören Tek Göz derler. Modern kültürde insanlar bazen vefat etmiş sevdiklerinin gözlerini tasvir eder. Bu onlara sevilen birinin yakında olduğu hissini verir.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir