1. Anasayfa
  2. İnternet

Google’da Etkili Arama Yapmak

Google’da Etkili Arama Yapmak
0

Son yıllarda internetin hayatımıza girmesiyle internetten istediğimiz her bilgiye ulaşabilir hale geldik. İnterneti iyi amaçlı kullananlar olduğu kadar kötü niyetli insanlar da çıktı tabi. Bilgisayar korsanları da internette yasadışı erişim için arama motorlarına yöneldi. Özellikle kullanıcı kapasitesi yüksek olan motorlara, yani google gibi bir arama motoru hackerler için her zaman bir çekim alanı oluşturmaktadır.

Bir kaç Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Başkanının yaptıkları araştırma ile arama motorlarındaki ve internetteki tehditleri tespit ederek bir çalışma hazırladı. Çalışmanın adı “Google’da Arama Yapmanın İncelikleri ve IPv6 Tabanlı Sistemlerde Arama”.

Araştırmacılar Türkiye’de en çok kullanılan arama motorunun google olduğunu ve bu çalışmayı google kullanıcılarına dikkat etmeleri gereken hususları göstermek ve onların google’ı daha verimli kullanmasını sağlamak için yaptıklarını söyledi.

Google’ın sadece bir kutudan ibaret olmadığını, onlarca arama yöntemi bulunduğunu belirttiler. Bunlardan bazıları (intitle, allintitle, inurl, allinurl, filetype, intext, allintext, site, link, inanchor, daterange, cache, info, related, phonebook, rphonebook, bphonebook, author, group, insubject, stocks, define) gibi. Bu arama türleri kesinlikle çok önemli. Çünkü interneti dünya olarak düşünürseniz google’uda dünyada bulunan su kitleleri olarak ele almalısınız. Bu yöntemleri kullanarak ulaşabileceğiniz bazı bilgiler ise aşağıda verilmiştir:

  • filetype:sql “#mysql dump (SQL tanımlama dosyaları için)
  • filetype:mdb inurl:profiles (Access veritabaları profilleri)
  • filetype:reg reg +intext: internet account manager (kullanıcı adları, e-posta sunucu ayarları gibi bilgileri içeren kayıt dosyalarını bulmanızı sağlar)
  • intitle: index of lck (Çeşitli kilitli dosyalar)

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir