1. Anasayfa
  2. Rehber

Google Chrome QR Kod Oluşturma

Google Chrome QR Kod Oluşturma
0

Google Chrome tarayıcısının yeni sürümü ile birlikte masaüstü versiyonunda kullanıcı deneyimlerini iyileştirecek yenilikler ekledi. Bu yeniliklerden birisi de QR kod oluşturma eklentisi’dir. Bu yenilik ile birlikte kullanıcılar masaüstü versiyonunda ki bir sitenin adresini elle girmeden mobil cihazlarda hızlı bir şekilde oluşmasını mümkün kılmaktadır.

Bu yenilik ile Chrome üzerinden açılan bütün siteler için kullanıcılar QR kod oluşturabilmektedir. Bu sayede mobil cihazlarda sitelerin URL’si girilmeden açılma imkânı doğdu.

Google Chrome QR Kod Oluşturma Özelliği Nasıl Kullanılır?

Google Chrome kullanan kişilerin kod oluşturması da son derece kolay bir işlemdir. Bunun için yapılması gereken ilk işlem kod oluşturulmak istenilen sitenin masaüstünde açılması gerekliliğidir. Daha sonrasında web sayfasının herhangi bir yerinde sağ tıklanması yeterlidir.

Google Chrome QR Kod Oluşturma Özelliğini Kullanma
Bu sayfa için QR kodu oluştur

Açılan liste içerisinde Bu sayfa için QR Kodu oluştur özelliği bulunmaktadır. Bu seçeneği tıkladığınızda ise otomatik olarak QR kod oluşturuluyor. Daha sonrasında yapılması gereken ise mobil cihazlara herhangi bir QR kod okuyucu uygulamasının indirilmesi veya telefonunuzun kamera uygulamasını açıp ekranda görülen QR kodun okutulması gerekir. Bu sayede masaüstünde bulunan site hiç uğraşmadan mobil cihazlardan açılabilmektedir.

QR kod oluşturulduğunda pencerenin sağ üst köşesinde QR kod gösterilmektedir. Ayrıca daha sonrasında aynı siteye yeniden girebilmek için QR kodu indirilebilirsiniz. QR kod oluşturulduktan sonra kullanıcılar istedikleri takdirde sitenin URL’sini değiştirebilir. Bunun için kodun aşağısında bulunan URL’nin değiştirilmesi yeterli olacaktır. QR kod da kendiliğinden değişmektedir.

Google Chrome QR Kodunu Tara
Ortasında Dinazor Resmi ve Altında Url Adresi Bulunan Google Chrome QR Kodu

QR Kod Chrome Uzantısı

QR Kod Üreticisi” adlı Chrome uzantısı, Chrome Web Mağazası’nda bulunan bir QR kodu oluşturma aracıdır. Bu uzantı, web sayfalarının URL’lerini, metinleri, e-posta adreslerini, telefon numaralarını, konum bilgilerini ve diğer verileri içeren QR kodları oluşturmanıza olanak tanır.

QR Kod Üreticisi Chrome Uzantısı

Uzantıyı indirdikten sonra, bir web sitesinin URL’sini veya bir metni girerek QR kodunu oluşturabilirsiniz. Ayrıca, QR kodlarının boyutunu, renklerini ve arka planlarını özelleştirebilirsiniz. Oluşturduğunuz QR kodlarını indirebilir ve paylaşabilirsiniz.

Bu uzantı, kullanımı kolay bir arayüze sahiptir ve hızlı bir şekilde QR kodları oluşturmanıza olanak tanır. E-posta, sosyal medya, bloglar, broşürler ve diğer materyallerde kullanabileceğiniz QR kodlarını oluşturmak istiyorsanız, bu uzantı sizin için faydalı olabilir.

Google Chrome Sürümünü Öğrenme İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Eğer Google Chrome sürümünüzden emin değilseniz bunu öğrenmek son derece kolaydır. Bunun için masaüstünde tarayıcının açılması gerekmektedir. Daha sonrasında ise sayfanın sağ üst köşesinde bulunan üç noktaya tıklamanız gerekmektedir. Daha sonrasında “Yardım” sekmesine tıklayarak oraya giriş yapmalısınız. Bu bölümden sonra ise “Google Chrome Hakkında” yazan kısma göz atmanız gerekecektir.

chrome://version/ Google Chrome Versiyonu Öğrenme İşlemi

Sürümü öğrenmek için yapılabilecek bir diğer hamle ise tarayıcının adres satırına chrome://version/ adresinin girilmesidir. Bu adres girildikten sonra kolaylıkla tarayıcının versiyonu görüntülenmektedir.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir