1. Anasayfa
  2. Dijital Pazarlama

Google Ads Reklamları Nedir?

Google Ads Reklamları Nedir?

Google Ads, daha yaygın olarak AdWords olarak bilinen, Google tarafından geliştirilen bir çevrimiçi reklamcılık platformudur. AdWords sistemi, reklamverenlerin şirket adlarını/markalarını Google Arama’yı kullanan (tüm arama yapanların yarısı) veya Gmail, YouTube veya başka herhangi bir ürün aracılığıyla Google’ı ziyaret eden milyarlarca kişinin önüne koymasına olanak tanır. Bunu yaparak, bu kişiler işletmenizden gerçekten haberdar olurlar ve hatta arama yaptıklarında listenin en üstünde yer alan işletmenize tıklayabilirler.

Google Ads kullanımı ile internet üzerinde reklamların Google kullanıcılarına ulaşmaları sağlanmaktadır. Google Ads, genellikle iş dünyasında firmalar tarafından kullanılmaktadır. Dünyanın en fazla reklam geliri elde eden dijital firması olan Google, bir milyardan fazla kullanıcıya sahiptir. Bu nedenle de Google Ads üzerinden verilen reklamlar, çok büyük bir kitleye hitap edebilmektedir.

Google AdWords, yüksek hacimli hedeflenmiş müşterilere ulaşmanıza yardımcı olabilecek en uygun fiyatlı ve etkili reklam araçlarından biridir. İlk kampanyanızı başlatmak kolaydır ve bir reklam grubu oluşturmak ve bazı anahtar kelimeler eklemek yalnızca birkaç dakika sürer. Yerleşik reklam kontrolleriyle, web sitesi trafiği, dönüşüm oranları, kullanıcı davranışı ve web sitelerini/uygulamaları ziyaret eden tüketici türleri gibi pazarlama çabalarınızın sonuçlarını takip edebileceksiniz.

Reklam Türleri

Google’ın reklam ağı, işletmenizin web’de bulunmasına yardımcı olabilecek güçlü bir araçtır. Bununla, konum, demografi ve ilgi alanlarına göre kullanıcıları hedefleyebileceksiniz. Ayrıca Google reklamları, reklamlarınızı birçok web sitesinde göstermenize olanak tanır, böylece potansiyel müşterilere diğer reklamcılık programlarından daha doğrudan ulaşabilirsiniz.

Google Ads’ in ayarlayabileceğiniz beş ana reklam türü vardır. Arama Ağı Reklamları – bunlar, biri seçtiğiniz bir anahtar kelimeyi aradığında alakalı arama sonuçlarında görünür. Görüntülü Reklam Ağı Reklamları – birisi web sitenizi ziyaret ettiğinde, bunlar sayfanın altında görüntülenir. Yeniden Pazarlama Reklamları – bu, web sitelerinizi daha önce ziyaret etmiş kişilere reklam gösterir. Uygulama Reklamları – kullanıcılar tarafından indirilen uygulamalarda görünen reklamlar. Alışveriş Reklamları – birisi bir ürün için Google’da arama yaptığında, bu reklam arama sonuçlarının yanında görüntülenir.

Arama Ağı Reklamları: Bildiğiniz gibi Google dünyanın en iyi arama motorudur. Veritabanı, arama sorgularınız için uygun olmalı ve yalnızca alakasız sonuçlar sağlamamalıdır. Öte yandan, bir SEO uzmanıysanız, Google’ın gerçek gücünün ‘Adword’ sisteminde yattığını bilirsiniz. Adwords’ü Arama Motoru Optimizasyonu ile birleştirdiğinizde, arama sayısı ve maliyetleri kolayca fırlayabilir.

Görüntülü Reklam Ağı Reklamları: Google’ın Görüntülü Reklam Ağı, reklamları yayınlamak için internetteki diğer tüm reklam ağlarından daha fazla seçenek sunar. Dünya çapında 3 milyondan fazla siteye ulaşır ve insanları işletmenize bağlamak için çekici bir fırsat sunar.

Yeniden Pazarlama Reklamları: Yeniden pazarlama, web sitesi ziyaretçilerine sitenizden ayrıldıktan veya sizden satın aldıktan sonra ürünlerinize veya hizmetlerinize daha fazla maruz kalmalarını sağlayan dinamik bir yeniden hedefleme biçimidir. Bu, Google’da veya internetteki başka herhangi bir yerde sunulan reklamları içerebilir.

Uygulama Reklamları: Google’daki yeni kullanıcılar tarafından keşfedilmenin bir yolunu arıyorsanız, Google’ın sponsorlu uygulama reklamları aracılığıyla mobil uygulamanızı çevrimiçi olarak tanıtmayı düşünmelisiniz. Uygulamalarınızdan birini indiren her kişi aynı zamanda reklamınızı da gördüğünden, Google mülklerinde milyonlarca kullanıcıya ulaşırsınız. Uygulama içi reklamlar tanıtıma yardımcı olur.

Alışveriş reklamları: Google’da bulunan en yeni reklam türlerinden biridir. Ürün resmi, fiyat ve satıcı adı gibi zengin ürün bilgilerini gösterirler. Alışveriş kampanyalarıyla artık reklamlarınıza çok daha fazla veri ekleyebilirsiniz.

Google Adsense Reklamları

Google Adsense, bu platformun kullanımı ile birlikte kullanıcıların online içerikler üzerinden para kazanabileceklerini belirtmektedir. Adsense üzerinden firmaların içeriklerine uygun olan reklam çalışmaları site ile eleştirilmektedir. Reklam ücretleri ise reklam veren kişiler ya da firmalar tarafından karşılanmaktadır.

Google Adsense, Youtube kanalı ya da web sitesi olan herkes tarafından kullanılabilmektedir. Bir web sitesi oluşturulması ya da Youtube kanalı açılması ile birlikte reklam alanları oluşturulmaktadır. Oluşturulan bu reklam alanlarına, reklam veren şahıs ve firmalar reklamlarını yayınlamaktadırlar. Yayınlanan reklamlar için, reklam veren firma ya da şahıslar ücret ödemektedirler. Aynı zamanda web sitesi ya da Youtube kanalı sahibi kişi de bu reklamlardan gelir elde edilebilmektedir.

 

Google Adwords Reklamları

Google Ads danışmanlığı bu hizmetin;  Google’ın arama sonuçlarında, Youtube videolarında ya da web sitelerinde reklam gösterilmesine olanak sağlayan bir online pazarlama aracı olduğunu açıklamaktadır.

Google Adwords reklamları, ürün veya hizmet aranmasında daha kısa sürede sonuca ulaşabilmek adına kullanılan bir sistemdir. Bu sistem üzerinde yer alan reklamlar nedeniyle her girişte kazanç sağlaması, firmaların tercih sebepleri arasında yer almaktadır.

Google Adwords reklamlarının hitap ettikleri kitleler içerisinde küçük, orta ve büyük firmaların yer alabildiği görülmektedir. Reklamların seçilmesi konusunda, hedef kitlesinin ve isteklerinin göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Bu sayede istenilen anahtar kelimeler ile birlikte Google Adwords üzerinden reklam verimi gerçekleştirilebilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra, Google ile anlaşmalı olan şirketlerde de reklamların gösterilebileceği bilinmektedir. Performans pazarlama konusunda da Google Adwords öne çıkan uygulamalardandır. Müşterilere yönelik hazırlanan reklamlar, doğru anahtar kelime seçimleri, gerekli kontrollerin yapılması, arama ve görüntülü ağ reklamlarından yararlanılması, reklamların hedef kitleye ulaşıp ulaşmadığı konusundaki kontrollerin yapılması ile birlikte performans pazarlama işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Google AdWords ile reklam vermek, basılı ve TV gibi diğer geleneksel reklamcılık yöntemlerinden daha iyi sonuç verir çünkü Google, geleneksel bir reklamcılık şirketi değildir. Teknoloji, internet, analitik ve müşteri hedefleme ile daha çok ilgisi var. 20 yıllık bir çevrimiçi pazarlamacı olarak öğrendiğim bir şey, pazarlama sonuçlarınızı iyileştirmenin en iyi yolunun tüm trafiğinizin nereden geldiğini bilmek olduğudur. Ve artık Google, dönüşüm izlemeyi eklediğinden (Etiket Yöneticisi aracılığıyla), hangi pazarlama çabalarınızın müşterileri kapıdan içeri getirdiğini (veya uygulamanızı indirdiğini) görebilirsiniz.

Google AdWords, pazarlamacılar tarafından reklam yoluyla web sitelerine trafik çekmek için kullanılan güçlü bir araçtır. AdWords sistemi, şirketlerin, potansiyel bir müşteri Google arama motorunda bir anahtar kelime araması yaptığında görüntülenebilen, ürün ve hizmetler için reklamlar oluşturmasına olanak tanır. Birisi reklamı tıkladığında, yalnızca metin olabilecek bir reklam veya bir başlık resminin yanı sıra bir bağlantı içeren bir reklam sunan web sitesine yönlendirilir. Reklamverenler, reklamlarından biri her tıklandığında Google’a ödeme yapar. Google, daha sonra web sitesi sahibinin AdWords hesabına ödedikleri tutarı kredilendirir.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir