1. Anasayfa
  2. Girişimcilik

Girişimci Destek Programları 2024

Girişimci Destek Programları 2024

Girişimciler, yenilik yaratarak ekonomik büyümeye destek olan kişilerdir. Girişimciler toplumların gelişimi açısından büyük bir role sahiptirler. Ayrıca, şirketlerin büyümesine katkıda bulunur ve bireylerin potansiyellerini gerçekleştirmelerine yardımcı olurlar. Peki bu kişilerin destek alabileceği girişimci destek programları mevcut mu?

Girişimciler belirli kriterleri karşıladıklarında çeşitli destek programlarından faydalanabilmektedirler. Girişimci destek programları 2023 yılında nasıl bir hizmet vermektedir? Girişimci destek programlarından kimler faydalanabilir? BTM olarak bu yazımızda, sizler için girişimci destek programlarına kimler katılabilir ve girişimci destek programları nelerdir konuları hakkında bilgiler vereceğiz.

Kimler Girişimci Destek Programlarına Katılabilir?

Herhangi bir girişim fikrine sahip olan her birey girişimci destek programlarına başvurabilir. Girişimci destek programlarının koşullarına uyan herkes bu programlara katılma ve seçilme hakkı kazanır.

Kosgeb Girişimci Destek Programları

Kosgeb Girişimci Destek Programları’nın amacı ülkemizin stratejik öncelikleri doğrultusunda belirlenen sektörlerde girişimcilerin kurduğu yeni işletmelerin hayatta kalma oranının arttırılmasını artırmaktır.

Bu programa İleri Girişimci Eğitimini tamamlamış olan girişimcilerin kurduğu ve KOSGEB tarafından belirlenen İleri Girişimci Programı Faaliyet Konuları Tablosunda belirtilen konularda faaliyet gösteren işletmelerin başvurması mümkündür. Bu girişimci destek programının sunduğu bazı avantajlar aşağıdaki gibidir:

  1. İşletme kuruluş giderleri için geri ödemesiz olarak 2.000 (iki bin) TL destek sağlanır.
  2. İşletme Giderleri Desteği kapsamında, işletmenin kuruluş tarihinden itibaren 24 (yirmi dört) ay içinde gerçekleşen işyeri kirası ve personel net ücretlerine yönelik olarak, aylık azami 5000 TL ve toplamda geri ödemesiz olarak 30.000 (otuz bin) TL destek sağlanır.
  3.  Sabit Yatırım Desteği kapsamında, işletme kuruluş tarihinden itibaren 24 (yirmi dört) ay içinde satın alınan/alınacak makine, teçhizat ve yazılım için teminat karşılığı geri ödemeli olarak 100.000 (yüz bin) TL destek sağlanır.

BTM İstanbul Girişimci Destek Programları

BTM’in sunduğu 4 adet girişimci destek programı bulunmaktadır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

1. BTM Kamp

Programa Kabul edilen girişimciler 6 ay boyunca BTM Üyesi olmaya hak kazanırlar. Tüm bu süreç boyunca ortak kullanım ve sosyal alanlarını 7/24 kullanabilecek olan girişimciler, üye oldukları süre boyunca tüm eğitim, söyleşi ve etkinliklere katılma hakkına sahiplerdir.

2. Ön Kuluçka

Programa Kabul edilen girişimciler 6 ay boyunca BTM Üyesi olmaya hak kazanırlar. Tüm bu süreç boyunca özel olarak belirlenen çalışma ve sosyal alanları, toplantı salonlarını 7/24 kullanabilecek olan girişimciler, üye oldukları süre boyunca tüm eğitim, söyleşi ve etkinliklere katılarak projelerini geliştirecek bir programdan yararlanacaklar.

3. Kuluçka

Programa Kabul edilen girişimciler 6 ay boyunca BTM Üyesi olmaya hak kazanırlar. Tüm bu süreç boyunca özel çalışma odası ve sosyal alanları, toplantı salonlarını 7/24 kullanabilecek olan girişimciler, üye oldukları süre boyunca BTM’de yapılan tüm etkinliklere diledikleri zaman katılım hakkına sahiplerdir. Özel olarak yapılacak yatırımcı görüşmelerinden yararlanacak girişimciler, mentorluk hizmeti ile projelerini geliştirebilirler.

4. Post Kuluçka

Programa Kabul edilen girişimciler 1 (bir) yıl boyunca BTM Üyesi olmaya hak kazanırlar. Tüm bu süreç boyunca özel çalışma odası ve sosyal alanları, toplantı salonlarını 7/24 kullanabilecek olan girişimciler, üye oldukları süre boyunca BTM’de yapılan tüm etkinliklere diledikleri gibi katılma hakkına sahip olurlar.

BTM olarak bu yazımızda sizler için girişimci destek programları hakkında merak edilen konularından bahsettik. Daha fazla içerik için bizi takip edin!

Merhabalar, ben Gizem Ceylan. Yazmayı okumayı ve seyahat etmeyi severim. Ürün incelemeleri ve güncel konular hakkında yazılar paylaşırım. En sevdiğim müzik ise Rap'tir.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir