1. Anasayfa
  2. Rehber

FYP Ne Demek ve Ne Anlama Geliyor?

FYP Ne Demek ve Ne Anlama Geliyor?

Özellikle Tiktok kullanan kişiler FYP ne demek sorusunu fazlası ile merak ediyor. Çünkü FYP Tiktok üzerinde çokça kullanılan bir hashtag. Bu kadar yaygın olması da insanların FYP’yi daha fazla merak etmesine neden oluyor. Bugün Tiktok dünyanın en çok kullanılan sosyal medyalarından bir tanesi. Her gün farklı bir haber ile Tiktok sürekli gündeme geliyor. Hatta bazı ülkelerde Tiktok kullanımı sorun bile ortaya çıkarmaya başladı.

Bu kadar popüler bir uygulama olması ile de içerisinde geçen her türlü detay ayrı bir önem taşıyor. Tiktok sadece bir eğlence ya da zaman geçirme uygulaması değil. Aynı zamanda Tiktok pek çok kişinin para kazanmasını sağlayan da bir uygulama. Bu uygulamadan para kazanmak için de her türlü detayı bilmek gerekir. FYP etiketi de önemli olan detaylardan bir tanesi. Bu detay hakkında da bilinen pek çok yanlış bulunuyor. Bu yüzden de insanlar FYP hashtag’i kullanımında bazı hatalar yapıyor.

FYP Ne Demek ve Nerelerde Kullanılır?

İlk olarak FYP’nin açılımı belirtmekte fayda var. Çünkü FYP 3 kelimenin baş harflerini temsil ediyor. Bu kelimeler de tabi ki İngilizce. Ayrıca FYP’nin kullanıldığı tek bir açılım yok. İki farklı açılımı olması nedeniyle FYP iki farklı şekilde Tiktok içerisinde kullanılıyor.

Bunlardan ilk ‘For You Page’ kelimelerini temsil ediyor. For You Page Türkçe ‘Sizin İçin’ ya da ‘Sayfa İçin’ gibi anlamlara geliyor.

Bir diğer kullanımı ise ‘Fixed Your Post’ anlamına geliyor. Bu kelimelerin Türkçe karşılığı ise ‘Gönderini düzelttim’ anlamına geliyor.

For You Page Nedir ve Neden Kullanılır?

For You Page Nedir ve Neden Kullanılır?

Tiktok uygulaması her telefondan ilk açıldığı zaman ilk bir sayfaya insanları yönlendirir. Bu sayfada rastgele videolar çıkar. FYP Tiktok içerisinde de tam olarak bu sayfada çıkmak isteyen kişiler kullandığı bir hashtag. Bu yüzden FYP ve For You Page ne demek soruları birlikte sorulan sorulardır.

Bugün For You Page ne demek Tiktok üzerinde en çok merak edilen başlıklardan bir tanesi oldu. Açılış ekranında yer almak isteyen milyonlarca kullanıcı bu hastag’ten yardım alıyor. Bir diğer yandan gönderilerin altına yazılan FYP’nin de sebebi yine açılış sayfasında çıkmaktır.

Fixed Your Post FYP Ne Demek ve Neden Kullanılır?

Fixed Your Post FYP Ne Demek ve Neden Kullanılır?

Tiktok’ta FYP’nin bir diğer kullanım sebebi ise Fixed Your Post’tur. Gönderini Düzelttim olarak kullanılmasının nedeni ise değiştirilen videolardır. Genellikle bir kişinin çektiği video pek çok kişi tarafından farklı şekillerde tekrar çekiliyor. Bu kişiler videonun düzeltildiğini ve bir başkasından esinlenildiğini belirtmek için videoya FYP etiketi ekler. FYP’nin bu kullanımı genellikle Tiktok dışına da yayılmıştır. Özellikle Instagram’da FYP genellikle bunu belirtmek için kullanılır.

FYP Kullanmak Her Zaman Videoları Açılış Sayfasına Çıkarır Mı?

Çoğu Tiktok kullanıcısı FYP hashtag’ini açılış ekranında çıkmak için yeterli sanıyor. Tiktokta FYP ne demek diye merak edenler videolarının açıklama kısmını FYP hashtag’i ile dolduruyor. Fakat Tiktok algoritması içerisinde tek bir etiket tek başına insanlara yardımcı olmaz.

FYP ile alakalı bilinen en büyük yanlış budur. Çünkü Tiktok kullanıcılarından bir hashtag’den daha fazlasını ister. FYP kullanmak belki de bunun oldukça küçük bir kısmıdır. Yani açılış ekranında yer almak için FYP hashtag’inden fazlasını yapmak gerekir.

Tiktok gibi uygulamalar hakkında pek çok olumsuz görüş var. Fakat uygulama kendi içerisinde bazı kriterlere sahip. Bu kriterlerden bir tanesi de ana ekranda kaliteli videoları göstermek. Yani Tiktok orijinal, kaliteli ve başarılı videolara açılış ekranında yer veriyor. Hatta bu özellikleri taşıyan videoların bazıları FYP etiketi olmadan bile açılış ekranında yer alıyor.

Bir diğer yandan FYP ne demek diye merak eden kişiler bu etiketin herkese açık olduğunu da bilmeli. FYP hashtag’ine girerek FYP etiketi olan tüm Tiktok videolarını görmek mümkündür.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir