1. Anasayfa
  2. Rehber

FurMark Nedir? FurMark Testi Nasıl Yapılır?

FurMark'ın bu kılavuzunda, grafik kartınızı test etmek için FurMark'ı nasıl kullanacağınızı açıklıyoruz.

FurMark Nedir? FurMark Testi Nasıl Yapılır?
0

FurMark, internette sıkça tartışılan ve meraklılar arasında bir üne sahip olan bir GPU stres testidir. Ancak, ilk kez bir GPU stres testi kullanmayı deniyorsanız, onu kullanmaktan endişe duyabilirsiniz.

Genel olarak, GPU’nuzu maksimum performansa çıkartmasına rağmen FurMark’ın kullanımının güvenli olduğunu gördük. Bu yazıda size FurMark hakkında bilmeniz gereken her şeyi ve kullanmayı düşünüp düşünmeyeceğinizi anlatacağız.

FurMark Nedir?

FurMark, yoğun bir OpenGL tabanlı GPU Benchmark stres testi aracıdır. FurMark, kararlılığını test etmek için GPU’nuzun sınırlarını zorlayacaktır. FurMark yıllardır piyasada ve meraklıları için uzun süredir GPU stres testi programıdır. Yalnızca kullanıcı dostu olmakla kalmaz, aynı zamanda tamamen ücretsizdir ve çevrimiçi olarak indirilebilir.

FurMark, grafik kartı performansını ölçmek için özel olarak GPU’nuza ek yüklenecek şekilde tasarlanmış ölçüm işleme algoritmalarını kullanır. FurMark dahil GPU stres testleri, GPU’nuzun tüm işlem gücünü kullanmak ve elektrik gücü kullanımının mutlak sınırına ulaşmak için tasarlanmıştır.

Ekran kartınıza çökebilecek kadar çok yük bindirebilir. Bu kulağa kötü gelse de, video kartınızın kararlılığını kontrollü bir ortamda test etmenize olanak tanır. FurMark ayrıca olası soğutma sorunlarını gidermek için ekran kartı test sıcaklıklarını izlemenize yardımcı olur.

FurMark Kullanmalı mıyım?

FurMark’ı neden kullanmak istiyorsunuz? Oyunlar gibi başka uygulamalarda GPU’nuz asla mutlak sınırlarına zorlanmayacaktır. FurMark’ı kullanmanın bir başka nedeni de, oyun oynarken gecikme yaşıyorsanız ve sorun gidermeniz gerekiyorsa, FurMark, GPU’nuzdaki sorumlu olabilecek hataları belirleyecektir.

FurMark’ın sisteminize uyguladığı yük miktarı, özellikle tekrar tekrar çalıştırırsanız, bileşenleri de aşındırabilir. İşlemciniz veya soğutma sisteminiz yetersizse FurMark, GPU’yu kalıcı olarak zarar verecek noktaya kadar zorlayabilir.

FurMark Nasıl İndirilir ve Kullanılır

FurMark’ı indirmek nispeten basittir ve en iyisi, herkes için ücretsizdir.

İndirmek için https://geeks3d.com/furmark/downloads/ adresine gidin. Bu sayfada, “Download” yazan büyük yeşil düğme karşınıza çıkacaktır. Sadece bu düğmeye tıklayın ve kurulum dosyasını yerel olarak kaydedin. Ardından, indirdiğiniz dosyayı kurmak için çift tıklayın ve kurulum için sizden istenen talimatları izleyin.

İlk ekran sizden lisans sözleşmesini kabul etmenizi ister. “Sözleşmeyi kabul ediyorum” seçeneğini seçin ve “İleri” düğmesine basın. Sonraki ekran, kurulum için bir hedef seçmenizi ister ve varsayılan hedefi değiştirmenizi sağlar. Son olarak, sonraki birkaç ekran, isterseniz FurMark için bir başlat menüsü klasörü ve masaüstü kısayolu oluşturma seçeneği sunar, bunların ikisi de size ve tercihlerinize bağlıdır. Bundan sonra, “Yükle” düğmesini seçmeye devam edebilirsiniz.

Kurulum tamamlandıktan sonra FurMark’ı doğrudan başlatabileceksiniz.

Geeks3D FurMark GPU Benchmark Ekran Kartı Testi Programı
Geeks3D FurMark 1.27.0.0

Öncelikle, FurMark’ı çalıştırmadan önce diğer açık olan tüm programları kapatın. Ardından FurMark’ı başlatın ve test için ayarları özelleştirin.

Birden fazla grafik kartınız varsa, Tam Ekran‘ı işaretleyin. Pencereli modda, yalnızca birincil kartınız kullanılacaktır. Ayrıca Çözünürlüğü monitörünüze uyacak şekilde ayarlamalısınız.

Testin ne kadar stresli olmasını istediğinizi ayarlayabilirsiniz. Kenar yumuşatma açılır menüsünü kullanın ve en yüksek için 8X MSAA‘ya ayarlayın. Ayarlar‘a gidin ve Dinamik arka plan ve Post-FX gibi gelişmiş 3B seçeneklerini etkinleştirebilirsiniz.

GPU’nuz belirli bir sıcaklığa ulaştığında uyarı almak için GPU sıcaklık alarmını etkinleştirin, böylece sisteminiz çökmedikçe testi durdurabilirsiniz. 100°C’nin üzerindeki herhangi bir olay tehlikelidir.

Hazır olduğunuzda GPU stres testi seçeneğine tıklayın. Daha sonra ekranınızda psychedelic arka plana sahip tuhaf tüylü bir simit göreceksiniz. Bu simit üzerindeki kürklerin hepsi ayrı ayrı işlenir, bu da GPU için gerçek testtir.

Heyecan verici olmadığı için testi izlemenize gerek yok, ancak yarım saat kadar çalışmasına izin verin. Muhtemelen makinenizin içinde normalden daha fazla gürültü duyacaksınız. Ardından, sisteminizin uzun vadeli ve sürekli stres altında nasıl başa çıkacağını yansıtan sonuçlar elde edeceksiniz.

Sonuçlar: FurMark Çökerse

FurMark çökerse bu, ekran kartınızın yükü kaldıramadığı anlamına gelir. Test sırasında FurMark’ı izlerseniz, çarpışmadan önce görüntünün garip göründüğünü fark edeceksiniz. Video kartı çok ısındığından ve karttan gönderilen veriler bozulduğundan görüntü üzerinde küçük noktalar görünmeye başlar.

FurMark Çalışma Görüntüsü

Ekran kartınızı overclock etmediyseniz, ekran kartınızın soğutması yetersiz olduğu için çökme meydana gelebilir. Fanın çalıştığından ve tozun onu tıkamadığından emin olmak için kartınızı kontrol edin.

Sonuçlar: FurMark Çökmezse

FurMark 30 dakika boyunca çökmeden çalışırsa, video kartınızın neredeyse her şeyle başa çıkacağını söyleyebiliriz. Meydana gelen herhangi bir çökme, büyük olasılıkla, donanımınızın zorlamayı kaldıramamasından değil, programın kodlamasından kaynaklanacaktır. İlgileniyorsanız, makinenizin diğerlerine göre nasıl sıralandığını görmek için Puanınızı karşılaştır‘a tıklayabilirsiniz.

FurMark’tan çıkmadan önce, pencerenin altında bulunan GPU sıcaklık grafiğine yakından bakın. Bu grafik, kıyaslama ilerledikçe ekran kartınızın sıcaklığının bir zaman çizelgesini gösterir. Belirli bir tepeye kadar sıcaklıkta oldukça doğrusal bir artış göstermelidir, bu noktada sıcaklık, testin geri kalanı için esasen aynı kalır.

FurMark Sıcaklık Grafiği

Bunun sonucunda, herhangi bir büyük aksaklık veya problem varsa, yine de video kartınızın soğutmasını kontrol etmek isteyebilirsiniz. Fanın olması gerektiği gibi çalışmaması, sıcaklıkta ani yükselmelere ve düşüşlere neden olabilir. Bu davranış henüz bir kararlılık sorunu olmayabilir, ancak kötüleşirse sorun haline gelebilir.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir