Ev Tipi Rüzgâr Türbini İle Enerji Üretimi Faydalı Mı?
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Ev Tipi Rüzgâr Türbini İle Enerji Üretimi Faydalı Mı?

0

Rüzgâr türbini, rüzgârlı bir bölgede yer alması koşuluyla, temiz ve yenilenebilir enerji üretmenin mükemmel bir yoludur. Rüzgâr türbini, yerden 100 fit yüksekliğe sahip bir kuleye bağlanır. Çünkü bu yükseklik, gerekli olan hızı sağlayacak bir irtifa oluşturur.

Bu türbinler uzun olduğu için, yüzey alanı olarak pek bir yer kaplamazlar. Kapladıkları alanın büyük bir kısmı havada kalır. Yüzeydeki alan, çiftçilik gibi işler için kullanılabilir.

Tabii ki bir rüzgâr türbini kurmak, evler için rüzgâr enerjisinden yararlanmanın tek yolu değildir ve çoğumuz için pratik değildir. Dönümlük bir arazide yaşamıyorsanız, rüzgâr türbini pratik bir yöntem olmayacaktır. Zira bir apartman dairesinde yaşıyorsanız, rüzgâr türbinini koyacak yer sıkıntınız olacaktır.

Yenilenebilir bir enerji planına geçmeyi seçmek, evler için rüzgâr enerjisinden yararlanmanın çok daha iyi bir çözüm yoludur. Ayrıca bir rüzgâr türbini inşa etmekten çok çok daha ucuzdur, sadece birkaç dakika sürer ve yenilenebilir enerjinin tüm faydalarından yararlanabilirsiniz. Bunun için ülkenizde faaliyet gösteren bir yenilenebilir enerji firmasıyla temasa geçmeniz yeterli olacaktır.

Bir Rüzgâr Türbini Evinize Güç Sağlayabilir Mi?

Bir Rüzgâr Türbini Evinize Güç Sağlayabilir Mi?

Bir rüzgâr türbininin ürettiği güç, bir eve fazlasıyla yetecek miktarda güç sağlayabilir. Rüzgâr santrallerindeki büyük türbinler, sadece bir günde, bazı durumlarda tek bir eve bir yıl boyunca yetecek kadar büyük miktarda güç üretebilir.

Evde kendi rüzgâr türbininizi kurmak iyi bir fikir gibi görünse de büyük bir yatırım gerektirecektir. Bu nedenle hayatınızın geri kalanında o mülkte yaşamayı planlamıyorsanız, muhtemelen finansal bir kazanç sağlamayacaktır.

Başka bir durumda, güvenilir bir yenilenebilir enerji şirketi ile basit bir enerji planı kullanmak, bunu yapmanın çok daha ucuz ve kolay bir yolu olabilir.

Kısa cevap evet. Fakat bölgenizdeki yıllık ortalama rüzgâr hızı ve enerji tüketim miktarınıza bağlı olarak bu soruya verilecek cevap değişebilir.

Ev Tipi Rüzgâr Türbinleri Nasıl Çalışır?

Ev Tipi Rüzgâr Türbinleri Nasıl Çalışır?

Ev tipi bir rüzgâr türbininin işlevi, santral tipi bir rüzgâr türbininin işleviyle aynıdır. Sadece iki farkı vardır: daha küçüktür ve sadece tek bir mülk için üretim yapar. Temelde elektrik üretimini şu şekilde yaparlar: Kanatlarda oluşan aerodinamik kuvvet, rotoru döndürür. Rotor, hareket enerjisini jeneratöre iletir. Jeneratörde hareket enerjisi elektrik enerjisine dönüştürülür.

Ev rüzgâr enerjisi sistemlerine bakmadan önce, bölgenizdeki rüzgâr miktarını, bölgenizdeki imar gerekliliklerini-sözleşmelerini ve diğer yerel sakinlerin itirazlarını araştırmanız gerekir. Ayrıca, tasarruf edip etmeyeceğinizi görmek için türbinin parayı geri kazanıp kazanmayacağını da hesaplamanız gerekecektir. Daha sonra, sistemi elektrik şebekesine bağlayıp bağlamamaya karar vermeden önce, türbinin yıllık enerji çıktısını tahmin etmeniz ve en iyi boyuttaki türbin ve kuleyi seçmeniz gerekir.

Seçiminizi yaptıktan sonra, kurulumu yapabilmek için teknik detayları öğrenmeniz gerekecek. Bir asansöre veya kuleyi güvenli bir şekilde inşa etmenin başka bir yoluna ihtiyacınız olacak. Alternatif akım (AC) ve doğru akım (DC) kablolaması arasındaki farkı, pilleri nasıl güvenli bir şekilde kullanacağınızı-takacağınızı ve türbininizi nasıl güvenli bir şekilde kablolayacağınızı bilmeniz gerekir.

Gördüğünüz gibi evde rüzgâr türbini kurmak hem para hem de zaman açısından büyük bir yatırım ister. Neyse ki evinizi doğrudan rüzgâr enerjisine bağlamanın çok daha kolay yolları var.

Evime Rüzgâr Enerjisi Sağlayacak Firmalar Var Mı?

Evime Rüzgâr Enerjisi Sağlayacak Firmalar Var Mı?

Hem evet hem hayır. Ülkemiz rüzgâr enerjisi kullanımında dünyada ilk 15 arasında yer alır. Fakat bizde bu enerjinin satışı diğer kaynaklardan elde edilen elektrik satışından pek ayrılmaz. Bu nedenle özel bir firmayla anlaşmak konusunda sıkıntı yaşama ihtimaliniz vardır. Fakat bulabilirseniz enerji tedarikçiniz, nispeten daha kolay, sürdürülebilir ve yenilenebilir bir enerji kaynağını size sunacaktır.

Geleneksel fosil yakıtlar yoluyla çevreye verilen zararı durdurmaya yardımcı olan enerji sağlamayı hedefleyen firmalar batıda oldukça yaygın hale gelmiştir. Ekolojik olarak daha sürdürülebilir bir gezegen hedefiyle tüm ülkeler bu doğrultuda hareket etmeye başladı. Zamanla bu faaliyetler ister istemez ülkemizde de zorunlu olarak artacaktır (zira aksi durumda büyük yaptırımlar ön görülüyor).

Bir Eve Güç Sağlamak İçin Ne Kadar Rüzgâr Enerjisi Gereklidir?

Bunun herkese uyan tek bir cevabı yok. Her evin büyüklüğü farklıdır ve farklı enerji ihtiyaçları vardır. Ancak tipik bir ev yılda yaklaşık 10,932 kilovat saat elektrik kullanır.

Bir Ev Rüzgâr Türbini Ne Kadar Güç Üretebilir?

Bir Ev Rüzgâr Türbini Ne Kadar Güç Üretebilir?

1,5 kilovatlık bir türbin, yıllık ortalama rüzgâr hızı 14mph olan bir yerde, ayda 300KwH kullanan tek bir evin ihtiyaçlarını karşılar.

Bir sitenin konumundan da burada bahsetmeye değer. Ulusal Rüzgâr İzleme’ye göre, rüzgâr türbinleri zamanın yaklaşık %40’ında ortalama oranlarında veya üzerinde üretim yapıyor. Tersine, zamanın yaklaşık %60’ında çok az güç üretirler veya hiç güç üretmezler. Bu, çoğu zaman rüzgâr türbinlerinin bir ev için enerjiden yararlanmanın tek yöntemi olarak hizmet edemeyeceği ve ikinci bir enerji kaynağının gerekli olacağı anlamına gelir. Bu, diğer binalar tarafından rüzgâr azaltılacağından, yerleşim alanlarında daha da önemlidir.

Ev Kullanımı İçin En İyi Rüzgâr Türbini Hangisidir?

Ev kullanımı için bir rüzgâr türbinine yatırım yapmayı düşünüyorsanız, çok fazla araştırma yapmanız gerekecek ve kolay bir şekilde cevap bulamayacaksınız. Daha önce de belirtildiği gibi, her ev farklı şekilde inşa edilir ve boyutlandırılır. Bu nedenle bir evin en ucuz ve en temiz rüzgâr enerjisini almasını garanti etmenin en etkili yolu, kendi türbininizi kurmak yerine güvenilir, yerleşik bir tedarikçi kullanmaktır.

Evde Bir Rüzgâr Türbini Kurmanın Maliyeti Nedir?

Evde Bir Rüzgâr Türbini Kurmanın Maliyeti Nedir?

Bu birçok faktöre bağlıdır. Belirli bir saha için rüzgâr türbini seçildikten sonra, küçük bir faktör maliyette büyük bir artışa neden olabilir. Örneğin, bir şebeke bağlantısı mevcut değilse veya yalnızca pahalı bir uzantı ile yapılabiliyorsa, bu son derece maliyetli hale gelebilir. Maliyetler, araziye bağlı olarak mil başına 15.00050.000 dolardan başlar, bu nedenle küçük bir yatırım değildir.

Windustry’ye göre, ortalama bir eve güç sağlayacak 10 kilovatlık bir makinenin tamamının kurulumu, 50.000-80.000 dolar veya daha fazlaya mal oluyor. Çoğumuzun enerji kullanımımıza yatırım yapmak isteyeceği türden bir nakit değil!

Bir Rüzgâr Türbininin Kendini Amorti Etmesi Ne Kadar Sürer?

Yine, her bir evin farklı enerji ihtiyaçları olduğu için bunu tespit etmek zor olacaktır. Ev tipi bir rüzgâr türbininin masraflarını çıkarması, on yıllar sürebilir. Ayrıca, ticari olarak kullanılan rüzgâr türbinlerinin faydaları o kadar fazladır ki neredeyse buna değmez. Rüzgâr santralleri kırsal alanlarda genişledikçe, yerel ekonomi canlanır ve vergiler düşer. Rüzgâr santralleri ayrıca yakılan fosil yakıtların miktarını azaltır, böylece havayı kirleten kükürt dioksit ve nitrojen oksit miktarı da azalmış olur.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir