1. Anasayfa
  2. Rehber

Engellenen Web sitelerine nasıl erişilir?


0

Son birkaç yılda, İnternet sansürü bazı ülkelerde yaygın bir şekilde büyüdü ve diğer yandan birçok hizmet belirli ülkelere erişimi kısıtladı.

Bazı yerlerde, ağ yöneticileri ayrıca kullanıcıların okullar, kolejler ve ofisler gibi yerlerde faydası olmadığını düşündükleri belirli web sitelerine erişmelerini engeller.

En sık engellenen web siteleri arasında sosyal medya, popüler kültür, sağlık, tıp, din ve politika yer alır. Bugün, ziyaret etmek istediğiniz engellenen web sitesine yeniden erişim elde etmek için kullanabileceğiniz yolların listesini not aldık.

İçerik Tablosu

Önbellek

Çoğu arama motoru, kendileri tarafından indekslenen web sayfalarının önbelleğini tutar. Web sitesini ziyaret etmek yerine, Google’ın veya diğer arama sonuçlarından aynı web sayfasının önbelleğe alınmış bir kopyasına erişebilirsiniz.

DNS

Bazen, ISS’niz aradığınız sitelere erişimi engelleyebilir. Bu durumda, DNS sunucusunu yeniden yapılandırabilirsiniz. Aslında, DNS sunucuları belirli bir istek için IP adresini çözer. Ayrıca, bazı DNS’ler, talep ettiğiniz veri paketlerinin bir kısmını kısıtlanmış konumlardaki sunucular üzerinden yönlendirme yeteneğine sahiptir.

Proxy sunucuları

İnternette birçok proxy web sitesi olduğundan, sunucularında engellenen web sitelerini açar ve verileri sunar. Proxy’ler ayrıca web kaynaklarının önbelleğe alınmış kopyalarını tutabilir, bu da web sitelerine daha hızlı erişmenizi sağlar.

VPN

VPN veya Sanal Özel Ağ, dışarıdan belirli bir ağa bağlanmanıza izin verir. Dahası, aynı özel ağa aitmiş gibi, paylaşılan genel ağlar üzerinden belirli bir özel ağı genişletir. Ayrıca, engellenen tarafından aktarılan verileri şifrelediği için proxy web sitelerinden daha anonimlik sunar.

Nyud.net

Engellenen web sitelerinin engelini kaldırmak için nyud.net’i URL’lerine eklemeniz yeterlidir.

IP gizleme

Bazen web siteleri, belirli bir IP adresindeki kullanıcıların kendilerini ziyaret etmelerini engeller. Bu durumlarda, onları ziyaret etmek için ücretsiz IP gizleme yazılımını kullanabilirsiniz.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir