1. Anasayfa
  2. Sektörel

Elektronik Atık Nedir?

Elektronik Atık Nedir?
ZERO ATIK
0

Elektronik atık, elektronik cihazlarının kullanım ömrünü tamamlaması ve kullanılmayacak boyuta ulaştığında atık haline gelmesini ifade eden bir kavramdır. Elektronik cihazlar günlük yaşamını pek çok alanını kaplıyor. Televizyon, telefon, radyo, PC, yazıcı ve bunlar gibi pek çok elektronik cihaz günlük hayatta iş ortamlarında evlerde okul ortamlarında ve pek çok alanda kullanılıyor. Fakat belirli bir süre sonra arıza problemlerinde ya da cihazların ömrü dolduğunda atık halini alıyor. Ömrü biten elektronik cihazlar atık haline geldiği için artık kullanılamaz bir duruma geliyor.

Ülkemizde ve Dünyada yıllık elektronik atık miktarı oldukça fazladır. Atıkların miktarı neredeyse 20 ya da 50 milyonu bulduğu için Hem fazla olan hem de çevreye zarar verme ihtimali olan atıklardır. Bu sebepten dolayı elektronik atıklarda geri dönüşüm ya da geri kazanım son yıllarda en çok tercih edilen durumlardan biri haline geldi.

Elektronik Atıklarda Geri Dönüşüm

Belli başlı yöntemler neticesinde elektronik atık geri dönüşüm gerçekleştirilerek bu atıklar yeniden kullanıma hazır hale getirilir. Yeniden kullanım haricinde bu elektronik atıklardan daha farklı ürünlerde ortaya çıkarılabilir. Bu yüzden de atıklarda geri dönüşümün her açıdan avantajı mevcuttur.

Geri dönüşüm için uygun olan belli kategorilerde elektronik atıklar mevcuttur. Küçük ev aletleri, bilişim ve telekomünikasyon ekipmanları, tüketici ekipmanları, aydınlatma ekipmanları, elektrikli ve elektronik aletler, oyuncaklar, eğlence ve spor aletleri, izleme ve kontrol aletleri, otomatlar gibi kategorilerin her birinde yer alan bütün elektronik atıklar geri dönüşüm durumuna uygun olan aletlerdir.

Elektronik Atık Geri Dönüşümünün Faydaları Nelerdir?

Elektronik atıklarda geri kazanımın pek çok faydası mevcuttur. Elektronik atıkların içeriğinde ve çevreye doğaya ve canlılara zarar verebilecek pek çok madde bulunuyor. Kobalt, civa, baryum gibi maddelerin her biri ciddi zararlar içerdiği için elektronik atıkların doğru yöntemlerle geri dönüşüme kazandırılması her zaman fayda sağlar.

Böylelikle bu zararlı etkenler tamamen yok edilerek sürdürülebilir bir yaşam ve doğa kazanılır. E atıklar geri dönüştürüldüğü zaman da enerjiden tasarruf sağlanır. Ayrıca bu şekilde çevre kirliliğinin de önüne geçilir. Çevre korunmasının sağlanmasının yanı sıra canlıların zarar görmesi de bu şekilde engellenir. Elektronik atık geri kazanım bu şekilde sağladığı avantajlar neticesinde bireysel olarak ya da kurum olarak pek çok kişinin tercih edebileceği bir işlemdir.

Elektronik Atık Geri Dönüşüm Nasıl Sağlanır?

Elektronik atıklar elle kırıcı ya da kırıcı olan belli başlı cihazlarla parçalar şeklinde ayrıştırılır. Ayrıştırılan Bu parçalar geri dönüşüm tesislerine gönderilerek yeniden kullanılacak bir şekle getirilir. Her malzemenin belli kısımları yeniden kullanıma hazır hale getirilir. Geriye kalan kısımlar ise doğaya ya da çevreye zarar vermeyecek bir duruma gelir.

Bu şekilde sallanan gelişi dönüşümler neticesinde çevre için doğa için yararlı olan tamamen elektronik atıkların zararının yok edildiği bir durum gerçekleşir. Hem ülkemizde hem Dünya üzerinde tercih edilen bu yöntemlerle beraber, sürdürülebilir yaşam ve çevre dostu bir durum gerçekleşir. Ayrıştırma yöntemleri doğru şekilde yapıldığı sürece bütün zararlı etkileri engellenir.

Elektronik Atıklar Nasıl Değerlendirilir?

Elektrikli atık geri kazanım gerçekleştikten sonra bu atıkların değerlendirilmesi için pek çok alan mevcuttur. Plastik, metal, kablo, ana kart, seramik lif içeren parçalar, floresan lambalar gibi gereçlerin her biri elektrikli atıklar geri kazanıldıktan sonra ortaya çıkarılabilen ve üretilen ürünlerdir. Bu şekilde üretilen elektrikli cihazlar yeniden kullanıma hazır hale geldiği için faydalı bir işlem ortaya çıkar. Ayrıca elektronik atıklar değerlendirildiği için de hem çevreye olan zararı engellenmiş hem de tasarruf sağlanması söz konusu olur. Bu faydalı durumlar gerçekleştirilirken her biri özenle yapılır.

Elektronik Atık Geri Dönüşümleri Neden Tercih Edilir?

Elektronik atıklarda geri dönüşümün kazandırılması zararlı etkilerini önleyebilmek aynı zamanda tasarruf sağlayabilmekten kaynaklanıyor. Sebeplerden dolayı gerçekleştirilen geri dönüşümler sayesinde elektronik cihazlar başka bir hale gelerek yeniden kullanılır bir duruma getiriliyor. Aynı zamanda çevre dostu bir hizmet olduğu için bireyler ve kurumlar tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Faydaları neticesinde bu hizmet sayesinde elektronik cihazların hemen her birinde bu geri dönüşüm mevcuttur. Elektronik atık dönüşüm firmaları, atık yönetimi için her zaman tercih edilebilecek faydalı olacaktır.

Merhabalar, ben Gizem Ceylan. Yazmayı okumayı ve seyahat etmeyi severim. Ürün incelemeleri ve güncel konular hakkında yazılar paylaşırım. En sevdiğim müzik ise Rap'tir.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir