1. Anasayfa
  2. Rehber

Ekran Kartı Güncelleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Ekran Kartı Güncelleme İşlemi Nasıl Yapılır?
1

Bilgisayar kullanıcılarının sıklıkla yapmak durumunda olduğu işlemlerden biri de ekran kartı güncelleme işlemidir. Özellikle ekran kartının sürümünün eski kalması birçok uygulamanın çalışmamasına, ekran kartından tam verim alınamamasına neden olur. Bu sebeple üretici ekran kartı firması tarafından sunulan güncellemelerin takip edilerek son sürümlerinin güncellenmesi gerekir. Bu noktada güncelleme işlemi her ne kadar kolay olsa da birtakım adımları izleyerek yapılması gerekmektedir.

Dünya genelinde en çok kullanılan iki tür ekran kartı bulunmakta olup bunlardan ilki Nvidia diğer ise AMD’dir. Bilgisayarınızda bu iki karttan birinin kullanılma olasılığı oldukça yüksektir. Bu sebeple ekran kartı güncellemesi yaparken ekran kartı markası, modeli ve sürümü gibi birtakım bilgilerin edinilmesi gerekmektedir.

Ekran Kartı Marka Model Öğrenmek

Ekran kartı güncellemesi yapmak için öncelikle hangi ekran kartına sahip olunduğu, ekran kartının modeli ve sürümüne ilişkin bilgilerin öğrenilmesi gerekir. Bunun için ise ilk olarak “Başlat” tuşuna basılır. Arından “Çalıştır” ya da “Run” yazılarak “Enter” tuşuna basılarak çıkan ekrana “dxdiag” yazılır. Karşınıza çıkan ekran Windows’un tanı aracı olmakla birlikte bilgisayarın yazılım ve donanıma ilişkin birçok bilginin bulunduğu bir araçtır.

Bu tanı aracı bünyesinde bulunan ve üstte yer alan “Ekran” ya da Görüntü sekmesine tıklanır. Açılan sayfada “Cihaz” bilgi durumu olan kısmın altında ekran kartının üretici bilgileri, sürümü ve diğer detaylar yer almaktadır.

Dizüstü bilgisayarlarda iki görüntü cihazı olmakla birlikte masaüstü ve videolar için ayrı, oyunlar ve uygulamalar için ise ayrı ekran kartı bulunur. Bu sebeple iki ekran kartının da güncellenmesi gerekebilir. Model ve marka bilgilerini öğrendikten sonra ilgili üreticilerin internet sitelerine giderek güncelleme yapılacaktır.

AMD için Ekran Kartı Güncelleme

En çok kullanılan ekran kartlarından biri AMD’dir. Bu noktada markası AMD olan ekran kartları için ekran katını güncellemek için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

  1. Öncelikle https://www.amd.com/en/support adrese girilmesi gerekmektedir.
  2. Ardından “Product” kısmından ekran kartınızın modelini seçmeniz gerekmektedir.
  3. Ya da aşağıda yer alan ürünler kısmından “Graphics”, aşağıdan ekran kartı modeli, model detayları ve sonrasında ise “Submit” butonuna basılır.
  4. Açılan yeni sayfadan ekran kartı güncellemek için hangi işletim sisteminin seçileceği yer almaktadır.
  5. Buradan işletim sistemi seçimi yaptıktan sonra “Download” tuşuna basılır ve ilgili sürüm indirilir.
  6. Ardından yüklenen setup’a tıklanarak ekran kartının yeni sürümünün kurulumu yapılır.
  7. Bu noktada ilk sayfada yer alan “Auto-DetectandInstallRadeon™ Graphics Drivers for Windows®” ile otomatik ekran kartı sürümü bulmak ve yüklemek de mümkündür.

Nivia için Ekran Kartı Güncelleme

Nivdia ekran kartı kullanıcıları için ise güncellemeye ilk olarak https://www.nvidia.com.tr/drivers adresine girerek başlanır. Buradan “Otomatik Belirleme” ya da ekran kartı modeline göre seçim yaparak “Aramaya Başla” butonuna tıklanır.

Manuel arama yapıldıysa arama sonucuna yönlendirilir. Buradan “Kabul Et ve Yükle” butonuna tıklanır. İndirme işlemi gerçekleşir ve indirilen setup açılarak kurulum gerçekleştirilir. Bir diğer yöntem de otomatik belirleme yapılarak ekran kartı güncellemek seçeneğidir. İlgili “Otomatik Cihaz Belirleme” butonuna tıklayarak sistem taranır ve en güncel olan ekran kartı bulunur. Sonrasında ilgili sürüm indirilerek kurma işlemi gerçekleşir.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. Gerçekten çok iyi bir web sitesi ilgilenmenizi isterim başarılarınızın devamını dilerim işiniz gücünüz rast gitsin ❤️

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir