1. Anasayfa
 2. Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Ajansı Nedir?

Dijital Pazarlama Ajansı Nedir?

Dijital Pazarlama Nedir?

Bir dijital pazarlama ajansı ile ortaklık kurmadan önce, kiminle çalışacağınızı bildiğinizden emin olun.

Bugün, müşterilerin yüzde 81’i bir satın alma kararı vermeden önce çevrimiçi araştırma yapıyor; bu da, müşteri yolculukları boyunca çevrimiçi etkileşimini sağlayan ve onları besleyen sağlam bir çevrimiçi varlık geliştirmenin zorunlu olduğu anlamına geliyor. Bir dijital pazarlama ajansı, işiniz için bunu ve daha fazlasını yapabilir.

Dijital pazarlama, geniş bir kanal yelpazesinde çevrimiçi olarak müşterileri hedeflemeyi, onlara ulaşmayı ve onlarla ilişkiler kurmayı ve nihayetinde onları gelecekte daha fazla satın alma işlemi gerçekleştirmelerini sağlamayı amaçlayan çok yönlü bir stratejidir.

Dijital pazarlamanın sonuçları çarpıcıdır. Tek başına blog yazmak, markaların hiç gönderi paylaşmayanlara kıyasla yüzde 67 daha fazla potansiyel müşteri getirmesine yardımcı olabilir.

Dijital pazarlama aşağıdaki tekniklerden oluşur:

 • İçerik pazarlama
 • Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)
 • Video Pazarlama
 • Mobil Pazarlama
 • Çevrimiçi Reklamcılık
 • E-posta Pazarlama
 • Sosyal Medya Pazarlaması

Bir dijital pazarlama ajansı, bir işletmenin pazarlama ve satış hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmak için çok çeşitli farklı taktikler, stratejiler ve çevrimiçi araçlar kullanır. Bu, başarılı bir dijital pazarlama kampanyasını planlamayı ve yürütmeyi çoğu bireysel girişimci ve daha küçük pazarlama departmanları için zorlu bir olasılık haline getirebilir.

Dijital pazarlamanın kapsamı göz önüne alındığında, en popüler dijital pazarlama ajansları türlerine ve sundukları hizmetlere bakmak faydalı olacaktır.

Dijital Pazarlama Ajansı Türü

Sektöre aşina değilseniz bir dijital pazarlama ajansı seçmede zorlanabilirsiniz.. Bazı ajanslar bir endüstri veya hizmette uzmanlaşırken, diğerleri geniş bir hizmet yelpazesi sunar. İşletmeniz için en iyisinin bütçenize, dijital pazarlama hedeflerinize ve dijital pazarlama stratejinizde ne kadar başarılı olmak istediğinize bağlı olacağını unutmayın. Aşağıda en yaygın yedi dijital pazarlama ajansı türü bulunmaktadır:

1. DİJİTAL PAZARLAMA AJANSI

Bir dijital pazarlama ajansı, çok kanallı pazarlama veya tek kanallı pazarlama yoluyla müşterilere çevrimiçi olarak ulaşır. Çok kanallı ve tek kanallı pazarlama ile ajanslar, müşterilerle web siteleri, bloglar, e-posta, sosyal medya ve daha fazlası gibi bir veya birden fazla kanalda etkileşime girer. Çok kanallı pazarlama, yaşam döngüleri boyunca kanallar ve cihazlar arasında sorunsuz bir müşteri deneyimi sağlayan pazarlamayı ifade eder. Bir dijital pazarlama ajansı genellikle geleneksel pazarlama hizmetleri sunmaz.

2. TAM HİZMET DİJİTAL PAZARLAMA AJANSI

Tam hizmet veren bir dijital pazarlama ajansı, diğer ajans türlerinin çoğundan daha büyük olma eğilimindedir ve çeşitli dijital pazarlama hizmetleri sunar. İşletmeler genellikle tam hizmetli dijital pazarlama ajansları ile ortaklık kurarlar. Çünkü işletmelerin ihtiyaç duyduğu belirli projeleri yapma deneyimine sahiptirler, örneğin bir web sitesinin tasarımı gibi.

3. INBOUND AJANSI

Bir inbound pazarlama ajansı, geleneksel outbound stratejilerden farklı olan inbound pazarlama taktikleri ve stratejileri sunar. İnbound ajanslar, müşterilerin onları bulabileceği, zaman içinde güven oluşturabileceği ve sonunda satış üretebileceği bir işletmeyi çevrimiçi olarak konumlandırmaya çalışır.

4. SEO AJANSI

SEO (arama motoru optimizasyonu) konusunda uzmanlaşmış dijital pazarlama ajansları, müşterilerinin web sitelerinin ve web sitesi içeriğinin arama sonuçlarında üst sıralarda yer almasına yardımcı olur . Uzmanlara aşağıdakileri yaptıracaklar:

• Anahtar kelime araştırması
• Web sitesi denetimleri
• Backlink denetimleri
• Web sitesi ve blog içeriği
• Meta veri değerlendirmesi (URL’nin kalitesinin, başlık etiketlerinin, meta açıklamaların vb. kontrol edilmesi)
• Video açıklama optimizasyonu
• Bağlantı kurma
• Ve dahası

Bir SEO ajansı, Google Analytics, Google Arama Konsolu, SEMRush ve SEOMoz gibi çeşitli veri analitiği ve web sitesi geliştirici araçlarını kullanacaktır. SEO ajansları, Google’ın sürekli değişen arama algoritmasına uyum da dahil olmak üzere, arama motoru optimizasyonu en iyi uygulamalarını her zaman erken benimseyen kişilerdir.

5. DİJİTAL REKLAM (PPC) AJANSI

Ücretli reklam olarak da adlandırılan ücretli arama, bir işletme web sitesine trafik oluşturmanın diğer yoludur. Ücretsiz organik trafiğin aksine, ücretli trafik, anahtar kelimelere teklif vermek için para harcamayı ve arama sonuçlarına reklam yerleştirmeyi içerir. Dijital reklamlar web sitelerinde, arama sonucu sayfalarında (SERP’ler) ve sosyal medya kanallarında görünebilir.

Dijital reklam ajansları, reklamların göründüğü dijital platformların en iyi uygulamalarına uygun, dikkat çekici, anahtar kelime dolu reklamlar üretmeyi bilir. Popüler hizmetler arasında Facebook, Instagram, Twitter ve YouTube reklam oluşturma ve dağıtma ile Google Ads Manager hesap oluşturma ve bakım sayılabilir.

6. ÇEVRİMİÇİ REKLAM AJANSI/PPC AJANSI

Ücretli reklam olarak da adlandırılan ücretli arama, bir web sitesine trafik oluşturmanın başka bir yoludur. Ücretsiz organik trafiğin aksine, ücretli trafik, anahtar kelimelere teklif vermek için para harcamayı ve arama sonuçlarına reklam yerleştirmeyi içerir. Dijital reklamlar web sitelerinde, arama sonucu sayfalarında (SERP’ler) ve sosyal medya kanallarında görünebilir. Bu size hızlı bir şekilde potansiyel müşteriler getirebilir, ancak kampanyanızın hedef kitlenize ulaşmak için uygun şekilde ayarlanması gerekir.

7. SOSYAL MEDYA AJANSI

Şirketler, sosyal medya varlığını kurmak ve sürdürmek için yardıma ihtiyaç duyduklarında sosyal medya ajanslarına başvururlar. Sosyal medya ajansları, sosyal içeriği yönetebilir ve üretebilir. Facebook ve Instagram gibi sosyal platformlarda reklamlar oluşturabilir. Ayrıca sosyal medya platformlarında müşteri etkileşimlerine yanıt verme ve tepki verme ile ilgili hizmetler de sunacaklardır.

8. WEB TASARIM AJANSI

Bir web tasarım ajansı, işletmeler için özelleştirilmiş ve optimize edilmiş web siteleri veya web sayfaları oluşturan yaratıcı tasarımcılardan oluşur. Yepyeni bir web sitesi, web sitesinin yeniden tasarımı veya daha küçük bir proje için olsun, web tasarımcıları sayfaların görünümünü, hissini ve işlevselliğini ele alacaktır. Web sitesi ajansları tarafından sunulan yaygın hizmetler arasında kullanıcı deneyimi ve kullanıcı arabirimi (UX/UI) tasarımı ve araştırması, görüntü oluşturma ve depolama, web geliştirme ve web barındırma yer alır.

Neden Dijital Pazarlama Ajansı İle Çalışmalıyız?

-Dijital pazarlama ajansı web sitenize gelen organik trafiği arttırır.

Herhangi bir dijital pazarlama girişiminin genel amacı, kişinin işletme web sitesine mümkün olduğunca çok organik trafik oluşturmaktır. Dijital pazarlama ajanslarındaki pazarlama uzmanları, gelen pazarlamanın, müşteri yolculuklarının ve arama motoru arama algoritmalarının içini ve dışını bilir. Bir dijital pazarlama ajansı ile çalıştığınızda, web sitenize gelen organik trafik (bir arama motoru araması yoluyla web sitenizi çevrimiçi bulan kişilerden gelen trafik) artacaktır. Web siteniz daha az maliyetle daha fazla potansiyel müşteri çekecektir. Bu müşteri adayları ayrıca, satın alma olasılığını artıracak daha kaliteli müşteri adayları olacaktır.

-Dijital pazarlama ajansı satışa hazır müşteri adayları oluşturur.

Dijital pazarlama ajanslarındaki profesyoneller, işinizi, pazarlama hedeflerinizi, satış huninizi ve ideal hedef kitlenizi bileceklerdir. Ek olarak, içerik pazarlaması, sosyal medya pazarlaması, web tasarımı ve arama motoru optimizasyonu gibi çeşitli gelen pazarlama taktikleri konusunda da bilgi sahibi olacaklardır.

-Dijital pazarlama ajansı marka erişiminizi genişletir.

Müşterileriniz çevrimiçi. Bunu biliyorsunuz ve her dijital pazarlama ajansı bunu biliyor. Dijital pazarlama ajansları, markaları çevrimiçi olarak tanıtma ve müşterilerle çevrimiçi ilişkiler oluşturma konusunda uzmanlaştıklarından, markanızın çevrimiçi erişimini nasıl genişleteceklerini bilirler . Bir dijital pazarlama ajansıyla çalışarak, web siteniz ajans aracılığıyla yapılan anahtar kelime araştırması ve alıcı kişiliği geliştirmesinden daha iyi görünürlük elde edecektir. Sosyal medya pazarlamanızı üstlenmek için bir dijital pazarlama ajansı kullanırsanız, markanız çeşitli sosyal medya platformlarında ek çevrimiçi varlık kazanacaktır.

-Dijital pazarlama ajansı pazarlamanızı tepeden tırnağa iyileştirir.

Seçtiğiniz dijital pazarlama ajansı, dahili pazarlama ekibinizin bir uzantısı gibi hissetmelidir. Dijital pazarlama ajansı ortağınız, özel dijital pazarlama bilgisi ve zamanı açısından eksikliğini giderecektir.
Bir dijital pazarlama ajansı, mevcut dijital pazarlama faaliyetlerinizdeki zayıflıkları da yakalayacaktır.

Doğru Dijital Pazarlama Ajansı Nasıl Seçilir?

Bir dijital pazarlama ajansı ile önce, şirketinizin ihtiyaçlarını değerlendirmek önemlidir. İçeriğinizi elden geçirme, bazı SEO değişiklikleri uygulama veya web siteniz için kullanıcı deneyimini yeniden tasarlama konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? Ardından, bir ajansın ve hangi türün işinize fayda sağlayıp sağlayamayacağını belirlemek için şirketinizin kendi pazarlama becerilerini, güçlü yönlerini ve yeteneklerini değerlendirmek isteyeceksiniz.
Halihazırda biraz yardıma ihtiyacı olan bir kurum içi ekibiniz var mı yoksa pazarlamanızın tamamı dış kaynaklı mı?
Bu soruları sorduktan sonra, bir ajansla çalışmanın doğru seçim olup olmadığı konusunda daha iyi bir fikriniz olacak. Ayrıca işletmenizin ne tür dijital pazarlama hizmetlerine ihtiyacı olduğunu da bileceksiniz.

Dijital pazarlama ajansı ile çalışmak mı istiyorsunuz?
Bu soruları kendinize sorun;

Çalışmak için bir dijital pazarlama ajansı seçerken, araştırmanızı önceden yaptığınızdan emin olun. Ayrıca dijital pazarlama hedeflerinizi, bütçenizi ve bir dijital pazarlama kampanyasının uygulanmasına dahil olmak istediğiniz dereceyi de bilmeniz gerekir.

Aşağıda, potansiyel dijital pazarlama ajanslarına sormanız gereken bazı sorular bulunmaktadır:

 • Ajansta belirlenmiş bir irtibat kişiniz veya proje yöneticiniz olacak mı?
 • Kurum içi uzmanlar veya serbest çalışanlar işi yürütecek mi?
 • Ajansın altındaki diğer sözleşmelere göre sözleşmeniz ne kadar büyük?
 • Hangi çevrimiçi araçları ve yazılımları kullanıyorlar?
 • Bütçenizin ne kadarı idari maliyetlere gidecek?
 • İyi bir müşteri ajans için nasıl görünür?-
 • Ajans başarıyı ölçmek için hangi KPI’ları kullanıyor ve bu rutin toplantılarda size nasıl iletilecek?
 • Sözleşmenizin ilk 90 gününden ne bekleyebilirsiniz?
 • Dijital pazarlama kampanyanızın durumu hakkında ne sıklıkla bilgilendirileceksiniz?
 • Ajansın fiyatlandırma yapısı nedir?
 • Sizinki gibi şirketlerle başarılarının kanıtı var mı?
 • Google İncelemeleri neyi gösteriyor?

Ürün pazarlama ve sosyal medya danışmanlığı yapan bir yazarım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir