1. Anasayfa
  2. Teknoloji

DDR5 RAM Özellikleri ve Çıkış Tarihi

DDR5 RAM Özellikleri ve Çıkış Tarihi
0

Son zamanlarda bilgisayarımızın hafızası hakkında pek düşünmüyoruz. RAM’in hacmi ve teknik özellikleri her görev için uygundur. Ancak zaman geçiyor ve sistem gereksinimleri sürekli artıyor. DDR5 bilgisayar belleğinin bir sonraki sürümünün temel hedefleri, bu tür frekansları, kapasiteyi ve performansı önemli ölçüde artırmaktır.

DDR5 RAM Özellikleri

DDR5 PC RAM, 2400 MHz DDR4’ten standart olarak 4800 MHz’e kadar olan saat hızlarıyla beklenen performans artışını gerçekten getirecek. DDR5 ayrıca güç tüketimini 1,1 V’a düşürecektir. Büyük bir artı – ancak üreticilerin tek bir çipe ne kadar kapasite sığdırabileceği.

DDR5 belleğin modül başına DDR4’ün iki katı depolama yoğunluğuna sahip olması beklenmektedir. Bu, tek bir DDR5 yongasının 32 gigabit (GB) veriyi tutabileceği anlamına gelir.

DDR5 RAM Özellikleri

DDR5 RAM ne kadara mal olacak?

DDR5, piyasaya çıktığında şüphesiz nispeten pahalı olacak, ancak zamanla bir gigabayt RAM’in maliyeti önemli ölçüde düşecek. RAM yaygınlaştıktan sonra kullanıcılar paradan tasarruf edebilir. Ayrıca, PC meraklıları uzun süredir RAM frekanslarını görmezden geldi çünkü tüm performans azaldı.

DDR5 performansı

Hızlı sistem RAM’ine olan ilgi yenilendi. Örneğin AMD Ryzen işlemciler, Intel emsallerinden daha yüksek hızlarla birlikte daha iyi performansla bilinirler. Bazı oyunlarda, daha hızlı RAM ve yüksek performanslı ayrı bir grafik kartı ile eşleştirirseniz, Ryzen işlemcinin kare hızında bir artış fark edeceksiniz. DDR5 RAM’in maksimum frekansı 6400 MHz olacaktır. Bununla birlikte, SK Hynix gibi bazı şirketler 8400MHz DDR5 kitlerini taahhüt ettiler. Bu, resmi DDR4 3200 MHz spesifikasyonuna göre maksimum frekansta önemli bir gelişmedir ve kullanıcılara yalnızca kırmızı değil, aynı zamanda mavi ön CPU’larda da büyük performans kazanımları sağlayabilir.

RAM performans avantajları

Yüksek hız, kullanıcıların ana sistem belleğini VRAM olarak kullanan entegre GPU’lara odaklanmasına yardımcı olacaktır. Bu nedenle, bütçe dizüstü bilgisayar kullanıcıları da sevinebilir. Geliştirilmiş bant genişliği, bulut ve sunucu uygulamaları için de uzun bir yol kat edecek.

DDR5 RAM çıkış tarihi

Pazara giren ilk DDR5 modülleri kurumsal segmenti hedefleyecektir. Ardından, tüketici sınıfı DDR5 bellek 2021’in sonlarında satışa sunulacak veya 2022’nin başına kadar geri çekilecek.

6 Ekim 2020’de SK Hynix, dünyanın ilk DDR 5 DRAM’ini piyasaya sürdü. DDR5 SK hynix, DDR4’ten 1,8 kat daha hızlı olan 4800 ~ 5600 Mbps aktarım hızını destekler. Böyle bir durumda bile, DDR 5’in bir bilgisayarda daha ekonomik ve yaygın hale gelmesi yıllar alabilir.

Çalışma belleği geliştirme

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir