1. Anasayfa
  2. Yaşam

Çatı Katı Dekorasyonları

Çatı Katı Dekorasyonları

Ev dekorasyonları kapsamı içerisinde belki de en çok atıl durumda bırakılan çatı katları dekorasyonu elden geçirildiğinde en hoş ve estetik bir yaşam haline gelebilir. Çatı katı dekorasyonları içerisinde, yatak odası, oturma odası ya da mutfak uygulanabilir. Bütün bu detaylar alanın ölçülerine bağlıdır. Çatı katları aslında var olan eve fazladan bir yaşam alanı daha katmak gibi düşünülebilir. Böylelikle bu bir artı yer kazancı olacak ve işlevsellik özelliği de artacaktır.

Çatı katları dekorasyonu genel olarak zordur, özen ister, dikkat ister. Eğimli bir tavan söz konusu olduğundan kullanım alanları dardır. Bu darlığa rağmen doğru yapılan bir dekorasyonla değerlendirme mümkündür. Çatı katları potansiyel açıdan küçük dokunuşlara ve hayal güçlerine açık yerlerdir. Böylelikle çok güzel fikirlerle çok farklı atmosferler oluşturulabilir. Dekorasyon öncesinde önemli olan çatı katı katının hangi amaçla kullanılmasına karar vermektir.

  • Çatı katında pencere varsa canlı bitkiler tercih edilebilir, yoksa yapay çiçeklerle bir canlılık kazandırılabilir.
  • Çatı katları dar olduğu için işlevsel açıdan uygun mobilyalar seçilmelidir. Kullanım kolaylığı olan , yeri kaliteli kullanan mobilyalar olmalıdır.
  • Çatı katlarında küçük mobilyalar seçilebileceği gibi renkli minderlerde seçilerek ortam zenginleştirilebilir.
  • Çatı katları demek ahşap detayların kullanılması demektir. Ahşap mobilya ya da aksesuarlar olmazsa olmazdır.
ahşap döşeme tahtası ve ahşap kiriş ve beyaz duvar ve koltuk ile çatı katı yatak odası
(Fotoğraf: Future PLC/Brent Darby))
ahşap zemin ve koltuk ve başucu lambası ile cam kapılı çatı katı yatak odası
(Fotoğraf: Future PLC/Polly Eltes)
  • Çatı katlarında renk seçimi kesinlikle açık renkten yana olmalıdır. Böylelikle hem alan geniş gözükür hem de aydınlık olur. Beraberinde açık renk mobilyalarda tercih edilmelidir.
  • Çatı katlarında aydınlatmalar önemlidir. Doğru aydınlatma ile çatı katları daha büyük ve ferah hale gelir.

Çatı Katlarında Yeni Yaşam Alanları

Çatı katları küçük dokunuşlarla yeni yaşam alanları haline getirilebilir. Genelde tercih bir oturma alanı oluşturmak olur. Bir oturma alanı hazırlamak ön planda olursa açık renk kullanımı öncelikli olmalıdır. Burada önemli olan nokta kullanılacak eşyaların boyutları dır. İşlevselliği yüksek ama bir o kadar da alanı kapatmayan ferah görünümünü yok etmeyen bir seçim yapılmalıdır. Çatı katı dekorasyonlara her zaman küçük dokunuşlara aç yerlerdir. Her detay fark yaratır, bir başka hava oluşturabilir. Tercihe göre çatı katları bazen de yatak odası tercih edilebilir. Bu tercihte de her zaman açık renkler ve doğru ışıklandırmalarla kullanarak sakin ve huzurlu bir ortam sağlanabilir.

rustik çatı katı yatak odası
(Fotoğraf: Future / Dan Duchars)

Çatı Katları İşlevsellik Özelliği

İşlevsellik özelliği doğru mobilya seçimi , doğru aydınlatma seçimi ve bunu alana doğru uygulayarak donanımlı bir kullanım halini yaşamaktır. Her şekilde sonuçta bir yaşam alanı oluşturma amacı vardır.

Çatı Katları Yaratıcılık Özelliği

Yaratıcılık özelliği, mevcut alanları doğru parçalarla doldurabilmektir. Böylelikle ortam doğru ışık alır, rahat bir alan oluşur hatta hatta belki özel bir alan bile düzenlenebilir.

Çatı Katları Küçük Mobilyalar Kullanımı

Çatı katlarında mobilya seçimleri her zaman küçük ama kullanıma açık, işlevsel olmalıdır. Mesela mobilya yerine renkli veya siyah minderler ile ortama sıcaklık kazandırılırken diğer yandan da yer kazanılır.

sürgülü cam kapılı ve ahşap zeminli çatı katı yatak odası
(Fotoğraf: Spaceslide)

Çatı katları doğru dekore edilirse çok keyifli ortamlar ortaya çıkar. Keyifli olmasının yanı sıra insana verdiği huzur ve mutluluk cabasıdır. Bu detaylar ön plana çıkarıldığında çatı katları aslında tam bir kişinin karakterini rahatlıkla yansıtabileceği keyif mabedidir. Artık sizde bu görsellere dayanarak çatı katı dekorasyanları oluşturabilirsiniz.

Ürün pazarlama ve sosyal medya danışmanlığı yapan bir yazarım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir