1. Ana Sayfa
  2. Multimedya

Calibre eBook indir – Yazılım incelemeleri

Calibre eBook indir – Yazılım incelemeleri
0

Calibre ebook, Microsoft Windows, Linux ve OS X için ücretsiz, açık kaynaklı, çapraz platformlu bir e-kitap yöneticisidir. Bunu tüm ana e-kitap formatlarındaki e-kitapları düzenlemek, dönüştürmek, görüntülemek ve kataloglamak için kullanabilirsiniz; kitaplarınız için meta verileri alın, gazeteleri indirin ve bunları e-kitaplara dönüştürün.

Şu anda, muhtemelen en ünlü e-kitap yöneticisi, görüntüleyici ve dönüştürücüdür.

Kalibre İncelemesi

E-kitap okuyucular her yerde. Herkes için hem ücretsiz hem de ücretli seçenekler var ve her gün yenileri var oluyor. İhtiyaçlarınız için hangisinin en iyisi olduğunu bulmak, birçok deneme yanılma ile sonuçlanabilir. Bu aynı zamanda e-kitap oluşturma araçları için de geçerlidir, ancak bunlarla ilgili seçimleriniz çok sayıda olmasa da. Her iki amaca da hizmet eden bir program bulmak size küçük bir servete mal olabilir. Calibre ebook size e-kitap okuma, düzenleme ve oluşturma yeteneği sağlar ve bunu herkesin bütçesine uyan bir maliyetle – ücretsiz yapar. Dahası, bu programın kalitesi yüz doların üzerinde olanlara eşittir. Calibre’ye bir göz atalım ve ideal e-kitap okuyucu / yaratıcısı arayışınızın nihayet sona erip gelmediğini görelim.

Elektronik kitap okuyucusu

Calibre kendisine bir e-kitap okuyucu diyor ve başlangıçta bunu yapmak için tasarlandı. Aynı zamanda özelliklerinin çoğunun bulunduğu yerdir. Windows, Mac ve Linux için sürümler sunan birkaç okuyucudan biridir. Bu, Calibre’yi seyahatlerinizin sizi götürdüğü her yerde kullanabileceğiniz anlamına gelir. Calibre ayrıca okuma cihazınızın okuyabileceği dosya türlerini algılamak için tasarlanmıştır ve çoğu dosyayı otomatik olarak bu biçime değiştirir. Örneğin, genellikle bir Nook’ta okuyabileceğiniz bir e-kitabınız var, ancak bir Kindle’ınız var. Genellikle şansınız kalmaz. Ancak Calibre ile bu dosya, her iki cihazda da okuyabilmeniz için dönüştürülür.

Calibre hemen hemen her dosya türünü okuyabilir. Okumayacağı tek dosya türü DRM korumalı olandır. Bu, aksi takdirde erişemeyeceğiniz telif hakkı korumalı çalışmayı okuyamayacağınız anlamına gelir. Bunun dışında, dosyaların hangi formatta kaydedileceğini kontrol edebilirsiniz.

Simgelerin görülmesi kolaydır ve baskılar mükemmel olmayan gözler için yeterince büyüktür. Küçük yazılar, birçok okuyucu için bir sorun olabilir ve yorgun gözler, okuduklarınızdan zevk alamayacağınız kadar rahatsız edici hale gelir. Calibre’de durum böyle değil. İçeriği görmeye çalışmak yerine malzemenin içeriğine konsantre olabilirsiniz.

Spiker Oluşturucu

Calibre’de bulabileceğiniz dergi ve haber RSS beslemelerinin listesi kapsamlıdır. Artık günlük haberlerinizi birkaç cihaz üzerinden almanız gerekmiyor. Formatı ne olursa olsun, Calibre abone olduğunuz beslemelere otomatik olarak erişecek ve istediğiniz zaman bunları sizin için hazırlayacaktır. Bir İçindekiler Tablosunu destekleme yeteneği, bir beslemede hangi makalelerin göründüğünün bir listesini görmenize izin verdiği için burada işe yarar.

E-kitap Oluşturucu

Calibre’nin e-kitap oluşturma modu, okuyucu kısmı kadar etkileyici değil, ancak keşfetmeye değer bir şey. Kendi e-kitaplarınızı oluşturmak, özellikle de onları nasıl biçimlendireceğinizi öğrenmekle uğraşmanız gerektiğinde zor olabilir. Calibre, hemen oluşturmaya başlamanıza izin veren birkaç kullanıma hazır şablon sağlar. Yazmak için zaman harcayabilir ve bitirdiğinizde materyalin nasıl görüneceği konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

Calibre’de bulunan şablonlar arasında roman ve kurgusal olmayan kitaplar, dergiler ve resimli kitaplar yazmak için olanlar bulunur. Maalesef şu anda çizgi roman veya fotoğraf albümü şablonu yok, ancak program sürekli büyürken, gelecekte bu olasılığı göz ardı etmem. Bu noktada e-kitaplarınıza video veya müzik dosyaları da ekleyemezsiniz ama bu da yakın gelecekte değişebilecek bir şey.

Şimdilik, Calibre’nin e-kitap oluşturma kısmı onu kullanan yazarların çoğu için yeterli. Öğrenmesi kolaydır, çoğu oluşturma programının öğrenme eğrisini ortadan kaldırır, bir resim geliştirme özelliği içerir, böylece dahil edilen tüm fotoğraflar optimize edilir ve başka bir programı indirmeye gerek yoktur.

Özelleştirilebilir

Calibre’yi geliştirmenize yardımcı olacak yüzlerce eklenti vardır. Calibre kitaplığında yer aldıkları için onları internette aramanıza gerek yok. Calibre, açık kaynaklı olduğu için her yerde kullanıcıların ihtiyaç duyduklarını düşündükleri geliştirmeleri tasarlamalarını kolaylaştırır. Bir özelliği istemek ve bir forumda bahsettiyseniz birkaç gün içinde görünmemesi alışılmadık bir durumdur.

Calibre’nin üç ana işletim sisteminde kullanılabileceği zaten belirtilmişti. Ayrıca birkaç dilde de mevcuttur: İngilizce, İspanyolca, Fransızca, Almanca ve İtalyanca.

Her bir e-kitap için ekleyebileceğiniz ayrıntılar, belirli bir kitabı ada, yazara, notlara, yıldız derecenize, türe, yayıncıya ve daha fazlasına göre arayabileceğiniz kadar kapsamlıdır. Kitaplarınızı başkası için değil, size en mantıklı gelecek şekilde sınıflandırabilirsiniz.

Uygulamayı Öğrenmek

Kalibre kullanımı kolaydır. İçerik oluşturucu, “hedefinize asla üç tıklamadan fazla ulaşmadığınızı” belirtir ve bu şüphesiz doğrudur. Çoğu durumda, üç tıklamaya ihtiyacınız yoktur. Menüler ve simgelerin tümü kendinden açıklamalıdır, ancak belirli bir öğenin üzerine gelindiğinde ek bilgiler de mevcuttur. İşleri daha da kolaylaştırmak için, Calibre sitesi teknik olarak daha az eğimli olan bizlere yardımcı olmak için birçok eğitim sunar.

Programın Eksileri

Bu programda eksik bulduğum tek şey, metinleri vurgulama veya sayfalarınıza notlar ekleme becerisidir. Tüm olumlu özellikleri düşünüldüğünde bu en fazla küçük bir sıkıntıdır.

Sonuç

Calibre muhtemelen ihtiyacınız olan son e-kitap okuyucusu ve yaratıcısıdır. Değerini kanıtlayacak kadar uzun süredir ortalıkta. Daha fazla çan ve ıslık aramak için yüzlerce dolar harcayabilirsiniz, ancak sonunda, onları bu programda bulma olasılığınız aynı. Bir e-kitap koleksiyonu olan herkesin bunu kontrol etmesi gerekir.

Calibre eBook indir

Calibre eBook Windows yükleyici

Yazar Hakkında

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yorum Yap