1. Anasayfa
  2. Kripto Para

Bu Coin Bitcoin’in Varisi Olabilir…

Bu Coin Bitcoin’in Varisi Olabilir…
0

Lider kripto para birimi Bitcoin, Kasım 2021’de 69 bin dolarla tarihi zirvesini görmüştü. Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkarken diğer kripto paralar da bundan etkilenmiş ve fiyatlarını yukarı doğru çekmişti.

Sonrasında Bitcoin başta olmak üzere kripto paralarda yaşanan düşüş yatırımcıları piyasadan uzaklaştırdı. Özellikle Mayıs 2022’de LUNA’nın başına gelenler kripto paraya olan güveni oldukça sarstı.

BİTCOİN’İN PİYASADAKİ PAYI AZALIYOR

BİTCOİN’İN PİYASADAKİ PAYI AZALIYOR

Ülkelerin kripto para düzenlemeleri, piyasadaki yüksek volatilite gibi nedenlerle Bitcoin’e yönelik beklentiler olumsuza dönmeye başladı. Her geçen ay biraz daha genişleyen blok zincir endüstrisi ise Bitcoin’in pazar payının azalmasına neden oldu.

Kripto para üzerine yaptığı araştırmalarla bilinen University of Cambridge, yayınladığı “Global Cryptocurrency Benchmarking Study” başlıklı araştırma yazısında Bitcoin’e dair verileri paylaştı. Araştırmaya göre; 2015’in Mart ayında BTC’nin tüm piyasadaki pazar payı yüzde 86 iken, 2017’nin Mart ayında bu oran yüzde 72’ye kadar geriledi.

Günümüzde daha da gerileyen bu oran, Bitcoin’in diğer alt coinler karşısında eskisi kadar dominant olmadığını gösteriyor. Bitcoin’in tahtına aday olabilecek bazı coinler ise yatırımcıların ilgisini daha fazla çekiyor.

BİTGESELL YENİ BİTCOİN OLUR MU?

Bitgesell (BGL) kendini tanımlarken “Bitcoin’in geleceği” ifadelerini kullanıyor. Projenin iddialı söyleminin arkasında ise oldukça güçlü argümanlar var. Ekip, izleyeceği rota sonunda BGL’nin, BTC’den daha verimli bir kripto para birimi haline geleceğini düşünüyor.

BİTGESELL (BGL) NEDİR?

Bitgesell, dijital kıtlığını maksimum düzeye çeken, 2020 yılında piyasaya sürülmüş bir değer deposudur.

Emma Wu tarafından geliştirilen Bitgesell, Bitcoin kod tabanı kullanılarak üretildi. Wu, projenin kuruluş aşamasında Bitcoin’de gördüğü eksiklikleri gidermek için bazı kodları daha modern hale getirdi. Bu sayede BGL, yatırımcılara çok daha çeşitli avantajlar sunan bir BTC (2) versiyonuna dönüştü.

BGL MADENCİLİĞİ

BGL, özellikle Bitcoin madenciliğinde karşılaşılan ve birçok kişinin şikayet ettiği sorunlara odaklandı. İlk yıllarda daha basit yollarla üretilebilen Bitcoin, son birkaç yıldır sadece büyük yatırımcıların düzenleyebileceği operasyonlar ile çıkarılabilen bir kripto paraya dönüştü. Rakamlarla ifade etmek gerekirse; toplam 21 milyon BTC olan arzın %91’i (19 milyon BTC) yaklaşık 10 yılda çıkarıldı. Geriye kalan %9’luk bölüm ise 132 senede çıkarılacak. Rakamlara bakıldığında BTC madenciliğinin her geçen dönem ne kadar zorlaştığı görülebiliyor.

Bitgesell, Bitcoin’den farklı olarak, SHA -2 standartları yerine çok daha gelişmiş özelliklere sahip SHA -3 tabanlı Keccak karma algoritmasını kullanıyor. SHA -3, BGL üretimi için gereken enerji miktarını madenciler için optimize ediyor. Bitgesell 0.4 MB ile Bitcoin blok ağırlığından 10 kat daha küçük. Dolayısı ile daha hızlı ve kolay şekilde üretilebiliyor.

Bitgesell’de de Bitcoin’de olduğu gibi token arzı 21 milyon ile sınırlı. Fakat Bitcoin’de 4 yılda bir olan halving aralığı Bitgesell’de yıl da bir olarak ayarlanmış.

Halving aralığının 1 yıl olması, BGL arzının her yıl kademeleri olarak düşürülmesi anlamına gelir. Arzın düşürülmesi, BGL birim fiyatını yukarı yönlü baskı altına alır. Diğer kripto paralarda da olduğu gibi halving sonrası değerini daha fazla katlama imkanı bulur.

Bitgesell, Silvio Gesell’den aldığı ekonomik model sayesinde 2054 yılında sıfır emisyon seviyesine ulaşacak. Ortalama 34 yılda tüm arzın çıkarılacak olması BGL’yi, BTC’ye göre dijital atın varlığına daha kısa sürede yaklaştıracak.

BGL’NİN GELECEĞİ

BİTGESELL YENİ BİTCOİN OLUR MU?

Bitgesell, Bitcoin’in daha hafif ve hızlı versiyonu olarak görülüyor. Her yıl halving, tüm işlem ücretlerinin %90’nının yakılması, yeni ve modern hash algoritması gibi özellikleri Bitcoin’e göre öne çıkan artıları arasında yer alıyor.

Sürdürülebilir bir ekosistemin temellerini atmayı başaran Bitgesell, uzun vadede Bitcoin’in yeni versiyonu olarak piyasaya ağırlığını koyabilir.

ETHEREUM BİTCOİN’İ GEÇER Mİ?

Ethereum, Bitcoin’in tahtına aday en yakın kripto para olarak görülüyor. Şu anda en büyük ikinci para birimi olan Ethereum, ortalama 2 bin dolar seviyesinden işlem görüyor.

Günlük işlem hacminde zaman zaman Bitcoin’i geride bırakan Ethereum, her ne kadar zirveye aday olarak görülse de kurucu ekibin böyle bir niyeti bulunmuyor. Ethereum’u “kar amacı gütmeden blok zincir” olarak tutmada kararlı olan ETH yönetim ekibi, zirveye çıkmaktansa yeni kripto projelerinin önünü açmaya, merkeziyetsiz dünyayı tüm insanlara ulaştırmaya odaklanıyor.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir