1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Bilgisayarınız için ideal RAM hızı nasıl seçilir?

Bilgisayarınız için ideal RAM hızı nasıl seçilir?
0

Bilgisayar donanımı bulmak oldukça zordur ve çoğu kullanıcı, hazır bir bilgisayar satın almaktan memnun. Ama ya kendi bilgisayarınızı kurmaya karar verirseniz ve çoğu zaman gözden kaçan bileşenlerin en önemli özelliklerinden biri RAM’in hızıdır.

En yeni DDR4 RAM’in saat hızları 2133 MHz ile 3600 MHz ve üzeri arasındadır. Gördüğünüz gibi, en yüksek ve en düşük saat hızları arasında büyük bir fark var. Ancak bu, bilgisayarınızın performansını tam olarak nasıl etkiler ve doğru seçeneği nasıl seçersiniz?

RAM hızı nedir

RAM frekansı olarak da bilinen RAM hızı, bir bellek modülünün saat hızını ifade eder. Saat oranları, bir hertzin saniyede bir saat döngüsüne karşılık geldiği hertz (Hz) cinsinden ölçülür. Ancak bunlar işlemci değil bellek modülleri olduğundan, bu işlemci frekansı ile aynı değildir.

RAM yükleme

RAM verileri işlemez; basitçe işlemci, video kartı ve depolama aygıtları gibi diğer bileşenler arasında aktarır. Temel olarak, RAM’i bant genişliği olarak düşünebilirsiniz. Saat hızı ne kadar yüksekse, RAM bu bileşenler arasında o kadar fazla veri aktarabilir. Ancak bu, yapılandırmanızın performansını etkiler mi?

RAM frekansının hızı neden önemlidir?

RAM’i bant genişliği açısından düşündüğünüzde, daha hızlı RAM’in faydalarını hayal etmek zor değil. Yavaş hafızanın verdiği zararı hayal etmek daha da kolay. Diyelim ki hafızanız verileri yeterince hızlı aktaramıyor, sadece RAM’e dönüşecek bir darboğazla karşılaşıyorsunuz.

Bunu belirlemenin en kolay yolu , işlemciniz ve ana kartınız tarafından desteklenen RAM’in hızını kontrol etmektir . RAM’inizin hızının ana kart veya işlemci tarafından belirtilen minimum gerekli hızdan düşük olduğu ortaya çıkarsa, sistem beklenmedik şekilde davranabilir ve bunu seçmemelisiniz.

Düşük performansı ve hatta bilgisayarınızı önyükleyememeyi önlemek için. İşlemci ve ana kart tarafından desteklenen minimum RAM hızlarına uyum sağlanmalıdır. Örneğin, bir Intel Core i9-10900K işlemci, 2933 MHz’de saat hızına sahip DDR4 RAM’i destekler.

Bu, belirli bir işlemcinin optimum güçte çalışması için ihtiyaç duyduğu minimum hızdır. Ancak bu, Intel’in 9 serisi işlemcisinin kaldırabileceği maksimum RAM hızı değil. Birinci sınıf Intel Z590 yonga setinde iyi bir ana karta sahip olarak, 5333 MHz’e kadar belirtilen maksimum saat hızlarını aşabilirsiniz, saat hızına sahip her şey doğru seçilmiş bileşenler ve iyi bir güç kaynağı ile hız aşırtılabilir .

RAM hızı sistem performansını iyileştirir mi?

Daha hızlı bellek takmak veya hız aşırtma bilgisayarınızın performansını artıracak mı? Profesyonel programlar kullanarak, daha hızlı işlem ve daha hızlı yanıt süreleri elde ederek daha hızlı RAM’den önemli ölçüde tasarruf edebilirsiniz. Ancak bilgisayar oyunları söz konusu olduğunda, kapasite genellikle hızdan daha önemlidir ve en uygun şekilde seçilmelidir.

Daha fazla video belleğine sahip bir GPU’nun veya daha fazla çekirdekli bir işlemcinin ve hatta daha hızlı ve daha büyük bir SSD’nin avantajları, 4266 MHz ve 2666 MHz RAM arasındaki performans farkından çok daha iyidir.

RAM frekansının FPS üzerindeki etkisi

Dolayısıyla, uygun fiyatlı bir çözüm arıyorsanız, her zaman en ekonomik RAM hızının işlemciniz ve anakartınız tarafından desteklenen minimum frekans olduğunu unutmayın.

Ancak fazladan paranız varsa ve işletim sistemi ve ağır programlarla çalışmaktan yüksek hızlar elde etme arzunuz varsa, en yüksek frekansları ve en düşük RAM gecikmelerini seçin.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir