1. Anasayfa
  2. Spor & Outdoor

ASICS Ayakkabılarının Tabanı Neyden Yapılmıştır?

ASICS Ayakkabılarının Tabanı Neyden Yapılmıştır?
0

Japon markası olan ASICS spor ayakkabıları, üretim sürecine teknolojik yaklaşım nedeniyle tüm dünyada biliniyor. Spor ayakkabı üretiminde yaklaşık 70 yıllık deneyime sahip olan ASICS, tüm bilgi birikimini ve en son yenilikçi malzemeleri kullanır. Bu sadece profesyonel sporcuların ayakkabıları için değil, aynı zamanda ASICS Tiger alt kategorisine ayrılan “Yaşam Tarzı” olarak adlandırılan günlük kullanım ve spor ayakkabıları için de geçerlidir.

Doğal olarak geçtiğimiz 20. yüzyılda birçok değişiklik meydana geldi ve bu süre zarfında spor ayakkabılar çok değişti. Aynı zamanda, rahat sporlar veya sadece yürüyüş için en uygun spor ayakkabılarının geliştirilmesinde engin deneyim birikmiştir. Japon ASICS uzmanları, yeni teknolojilerin geliştirilmesine yönelik bitmez tükenmez coşkularını sürekli sürdürmeyi başardılar.

ASICS GEL Dış Taban

ASICS uzmanları, Kobe şehrinde bulunan özel bir spor araştırma enstitüsünde çalışmaktadır. Çeşitli disiplinler için en son dünya teknolojilerinin yaratıldığı yer burasıdır. Burada 1985 yılında ünlü ASICS GEL veya ASICS Gel teknolojisi doğdu. ASICS spor ayakkabı tabanlarının çoğunda ve ayrıca efsanevi Gel-Lyte III, Gel-Lyte V , Gel-Respector , Gel-Kayano Trainer Evo modellerinde kullanılan GEL teknolojisidir.

Yeni asics gel teknolojisi

GEL teknolojisi, ASICS’in en ünlü gelişimidir. Bu yastıklama sistemi, spor giyim endüstrisindeki profesyoneller arasında bilinirlik kazanmıştır. Özellikleri ve etkinliği bu güne kadar eşsiz kalır. ASICS GEL, insan vücuduna yakın bir yoğunluğa sahip silikon bazlı yarı katı bir maddeden yapılmıştır. Genellikle JEL ekleri, darbe yüklerinin çoğunun meydana geldiği orta taban olarak adlandırılan yerde tabanın ortasına yerleştirilir. Diğer şok emici teknolojilere göre ana avantajı, ASICS GEL’in değişikliklere ve sıcaklık etkilerine hiç tepki vermemesidir. Deforme olmaz, akışkan hale gelmez ve hasar gördüğü takdirde hiçbir şekilde özelliklerini değiştirmez ve pratikte çürümez.

Bu teknolojinin benzersizliğinin karakteristik bir örneği, Asics’in her fırsatta gösterdiği yumurta deneyidir. Başlangıç ​​olarak, sıradan bir çiğ tavuk yumurtası alırlar ve onunla birlikte 15 metre yüksekliğe tırmanırlar. Bu tepenin önündeki zemine ASICS Jel malzemeden yapılmış 30 mm kalınlığında bir yastık yerleştirilir. Daha sonra yumurta bu yükseklikten yastığın üzerine atılır. Sonuç olarak, güvenli ve sağlam kalan yumurta yumuşak bir şekilde iner ve ona kesinlikle hiçbir şey olmaz. Özünde ASICS Gel teknolojisi benzersiz bir yastıklama sistemidir. İnsanların hem günlük hayatta hem de koşarken yaşadığı bacaklardaki baskı ve gerginliğin önemli ölçüde azalmasına katkıda bulunur. Ayrıca, ASICS, biyomekanik özellikleri iyileştirilmiş ayakkabı üretimine katkısı nedeniyle Uluslararası Spor Hekimliği Federasyonu’nun münhasır ortağı olarak seçilmiştir. Günümüzde ASICS Jel, birçok markanın spor ayakkabısı için birçok farklı parçanın üretiminde kullanılmaktadır.

Diğer ASICS Teknolojileri

GEL teknolojisine ek olarak Asics spor ayakkabılarında, ayakkabı ve giyim malzemeleri geliştiren mühendislerin diğer geliştirmeleri de kullanılıyor.

Çoğu modern spor ayakkabı markası gibi, ASICS de tabanın tabanını etilen ve vinil asetat monomerinin kopolimerleştirilmesiyle elde edilen yüksek moleküler ağırlıklı bir bileşik olan Etilen Vinil Asetattan (EVA, EVA) yapar. Basitçe söylemek gerekirse, bir tür köpük çıkıyor. Köpük, bir sıvının veya katının gazla doyurulmasıyla oluşan bir maddedir. Bir koşu ayakkabısının orta tabanı çoğunlukla, hem fiziksel (polimerin içine gaz enjekte edilmesi) hem de kimyasal (polimerde gaz oluşturan kimyasal bir reaksiyon) olan köpürme işlemleri yoluyla polimerlerin genişletilmesiyle yapılan köpüktür.

ASICS ayakkabı dış tabanı

Hemen hemen tüm modern ayakkabı üreticileri, istenen sonuçları elde etmek için (yastıklama, dayanıklılık, tepki verme, ağırlığı azaltmak için) çeşitli katkı maddeleriyle EVA kombinasyonlarını kullanır. Örnek verecek olursak: Nike Cushlon, Phylon, Lunarlon, New Balance Fresh Foam ve diğerlerini sayabiliriz. Bu malzeme neden spor ayakkabı markaları tarafından bu kadar çok seviliyor? Çok basit, son derece hafif; donmaya karşı dayanıklı, düşük sıcaklıklarda bile elastik kalan; sıfır ısı iletkenliğine sahip, sıcakta ısınmaz; tamamen su geçirmez; yumuşak ve rahat; elastikiyet nedeniyle malzeme yüksek şok emici özelliklere sahiptir; sağlık için güvenlidir, mantar ve bakterilerden etkilenmez. Elbette ASICS, SpEVA teknolojilerini kullanıyor. SoLyte, EVA malzemesine dayalıdır. Japon uzmanların diğer en popüler ve en başarılı teknolojik keşiflerine bakalım.

  • 3М Reflective. Bu, kendisine çarpan ışık huzmesinin gücünü artıran yansıtıcı bir malzemedir, bu nedenle bu malzemeden ekler karanlıkta görünürlüğü artırır.
  • AHAR, ASICS tarafından geliştirilen özel bir malzemedir. Arttırılmış aşınma direncine, topuk ve burun gibi ayakkabı tabanının ana temas alanlarında yer alan sert bir yapıya sahiptir ve aşırı aşınmayı azaltmaya yardımcı olur.
  • AHAR+ (AHAR plus), AHAR malzemesinin daha ince ve teknolojik olarak üstün bir versiyonudur. Bu kauçuk malzemenin daha hafif bir versiyonu, artırılmış dayanıklılık ile ASICS koşu ayakkabısı sağlar.
  • DuoMax, ASICS orta taban teknolojisidir. İnsan bacağının yapısal özelliklerini dikkate alarak, yürürken ayağı doğru pozisyonda bırakmanıza izin veren farklı yoğunluk seviyelerine sahip iki malzemeden oluşur.
  • IGS, Darbe Yönlendirme Sistemi (Darbe Dağıtım Sistemi (AYGES)) – ASICS uzmanları tarafından insan vücudu üzerinde uzun yıllar süren araştırmaların sonucu olarak, ayaktaki yükleri kontrol etmek için benzersiz bir sistem. Bu teknolojiyi kullanırken taban, ayak üzerindeki basınç dağılımını yeniden oluşturacak şekilde bölümlere ayrılmıştır. ASICS spor ayakkabının sporcunun bireysel özelliklerine uyum sağladığını, ayağın doğal hareket etmesine yardımcı olduğunu söyleyebiliriz.
  • Gore-Tex (Gortex Su Geçirmez Membran) – ünlü Gore-Tex membran kumaşı, spor ve yürüyüş kıyafetleri ve ayakkabı üretiminde kullanılmaktadır. ASICS ayrıca bu kumaşı genellikle ayakkabının üst kısmını su geçirmez hale getirmek için kullanır. Aynı zamanda, ayakkabının içinde ısı tutulur, hava çıkışı korunur, yani ayak “nefes almaya” devam eder. Gore-Tex membranlı ayakkabılar, yağmurlu havalarda ve kış mevsiminde yürümek için mükemmeldir.
  • SpEVA (SpEVA) – ASICS uzmanları tarafından geliştirilen ve orta tabanda bulunan ASICS SpEVA köpük malzemesidir. Bu malzeme, pratik sıkıştırma kurtarma özelliklerine sahiptir ve ayrıca botun orta tabanının genel dayanıklılığını garanti eder. Malzemenin yoğunluğu, 45 ila 65 arasındaki dijital tanımlamalarla belirlenen farklı sertlikte olabilir. 65 birimlik bir sertlik, büyük bir kişinin ağırlığıyla amortisman için daha uygundur.
  • Solyte (Solayt) – ASICS teknoloji uzmanlarından yastıklama için genellikle orta tabanda bulunan modern bir malzemedir. EVA ve SpEVA’dan daha hafiftir. Asix Solite malzemesinin benzersiz özellikleri, şok emici özelliklerini daha uzun süre korumasına izin verir, ayrıca tabanın inanılmaz derecede düşük ağırlığını sağlar ve tüm ağırlıkla basınçtan sonra yürüyüş sırasında hızla iyileşir. Her sayının malzemenin yoğunluk derecesinden sorumlu olduğu, sayılarla gösterilen birkaç yoğunluk Solyte türü vardır. En az 3 Solight yoğunluğu vardır: 45, 55, 65, burada Solight 45 en düşük yoğunluk ve Solight 65 ise en sert dış tabandır ve yerden iterken daha iyi ayak kontrolü sağlar.

Ürün pazarlama ve sosyal medya danışmanlığı yapan bir yazarım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir