1. Anasayfa
  2. Apple

Apple’ın Bir Sonraki Adımı: Çerçevesiz iPhone Ufukta

Apple’ın Bir Sonraki Adımı: Çerçevesiz iPhone Ufukta
0

Apple’ın OLED panel tedarikçileri Samsung Display ve LG Display’den çerçevesiz OLED paneller geliştirmesini istediği bildiriliyor.

Bu hamle iki amaca hizmet ediyor: Birincisi, Apple bu yılki iPhone 15 Pro modellerinin çerçevelerini küçültmek, ardından da belki birkaç yıl sonra tam ekranlara geçmek istiyor.

Şu anda Apple’ın çerçevesiz cihazlar yaratma planlarının uygulanmasının önünde birkaç ciddi engel var.

Bunlardan biri panelin altındaki kameradır (panel altı kamera) şu anda filmin dış katmanı, kamerayı ekranın altına yerleştirmek için gerekli olduğu kadar ince değildir. Ayrıca OLED’i nem ve oksijenden koruyan ince film kapsülleme bulunmaktadır. İnorganik ve organik filmlerin üst üste bindirilmesiyle oluşturulur: inorganik film nemi ve oksijeni engeller, organik film ise inorganik filmdeki boşlukları kapatır.

Üçüncü sorun, Apple’ın iPhone’un ekranını düz tutma eğiliminde olması ve bu da ekranın alt çerçevesindeki ekranın kenarlarının bükülmesini zorlaştırmasıdır. Apple’ın, kenarlardaki büyüteç efekti nedeniyle kavisli ekran kullanma konusunda isteksiz olduğu ve kavisli ekranların kırılmasının daha kolay olduğuna inandığı bildiriliyor.

Tüm bu zorluklar Apple’ın ekran satıcılarının karşı karşıya olduğu ve gerçekten çerçevesiz bir iPhone’un çok uzakta olduğu anlamına geliyor.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir