1. Anasayfa
 2. Mobil

Google, Android 13 Geliştirici Önizlemesi’ni tanıttı

Google, Android 13 Geliştirici Önizlemesi’ni tanıttı
0

Çoğu akıllı telefon kullanıcısı Android 12’nin cihazlarına yayılmasını beklerken Google, Android 13 Geliştirici Önizlemesi’ni tanıttı.

Dün gece Google, geliştiriciler için birçok yeni özellik, dahili değişiklik ve güncellenmiş bir API ile Android’in en son sürümünü duyurdu. Android 13 Developer Preview 1 değişikliklerine, uyumlu cihazlara ve geliştirici tarafından belirlenen yeni işletim sistemi için güncelleme takvimine bir göz atalım.

Android 13 Geliştirici Önizlemesi için Uygun Akıllı Telefonlar

 • Google Pixel 6 Pro
 • Google Pixel 6
 • Google Pixel 5a 5G
 • Google Pixel 5
 • Google Pixel 4a (5G)
 • Google Pixel 4a
 • Google Pixel 4 XL
 • Google Pixel 4

Önizleme genellikle geliştiricilerin uygulamalarını test etmeleri ve geri bildirimde bulunmaları için sağlanır, derleme çok fazla hata içerebileceğinden kullandığınız bir akıllı telefona yüklenmesi önerilmez.

Android 13 Geliştirici Önizleme Özellikleri

Android 13 Geliştirici Önizleme Özellikleri

Her şeyden önce, yenilik gizlilik ve güvenlik özelliklerine odaklanır. Android 13, cihazda daha güvenli bir ortam sağlayarak, kullanıcıya daha da fazla kontrol sağlayarak herkes için yüksek kaliteli bir platform olacak. Yeni fotoğraf seçici özelliği, fotoğrafları ve videoları uygulamalarla güvenli bir şekilde paylaşmanıza olanak tanır. Android 13, hem yerel hem de bulutta barındırılan görüntüleri güvenli bir şekilde yükler.

Ayrıca Android 13, yeni bir NEARBY_WIFI_DEVICES çalışma zamanı izni de sağlar. Yaygın olarak kullanılan Wi-Fi API’lerini çağıran uygulamalar için gerekli olacak ve uygulamaların konum izni gerektirmeden Wi-Fi üzerinden yakındaki cihazları keşfetmesine ve bu cihazlara bağlanmasına izin verecek. Google, kullanıcıların Hızlı Ayarlar’ı keşfetmesini ve kutucuklar eklemesini kolaylaştırır.

Android 13 Simgeler ve renkler
temalı simgeler devre dışı, temalı simgeler etkinleştirildi, temalı simgeler ve koyu tema etkinleştirildi

Android 12’de Google, sistem genelinde bir tema tanıttı ve Android 13’te şirket, Google uygulamalarının dışındaki Material You dinamik rengini tüm uygulama simgelerine genişleterek bir adım daha ileri götürdü ve duvar kağıdı renk tonlarını devralan simgeleri seçmenize olanak sağladı. Geliştiricilerin artık tek renkli bir uygulama simgesi eklemesi ve duyarlı bir XML simgesi oluşturması gerekiyor.

Birkaç hafta önce bir ön uygulama dili hakkında söylentiler vardı ve şimdi bu sürümde mevcut oldu. Bazı uygulamalar, çok dilli kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamak için sistem dilinden başka bir dil seçmenize izin verir.

Android 13’ün Diğer Özellikleri

 • Hızlı tireleme, tireli metnin okunmasını kolaylaştırır ve kullanıcı arabiriminin daha duyarlı olmasına yardımcı olur.
 • Android 13, davranışları Android Graphics Shading Language (AGSL) kullanılarak tanımlanan programlanabilir RuntimeShader nesneleri için destek ekler.
 • Tabletler, katlanabilir cihazlar ve Chromebook’lar için optimize edilmiş deneyim.
 • El fenerini hızlı bir dokunuşla değiştirin.
 • QR kodunu okumak için hızlı bir geçiş yapın.

Android 13 Güncelleme Zaman Çizelgesi

Android 13 güncelleme zaman çizelgesi
Geliştirici Önizlemeleri, Beta Sürümleri, Platform Kararlılığı, Son Sürüm

Android’in resmi belgelerine göre şirket, Nisan, Mayıs ve Haziran için planlanan beta 1, 2 ve 3 ile iki geliştirici önizlemesi (Şubat ve Mart) yayınlayacak. Platform, Temmuz 2022’ye kadar istikrara ulaştığında, Google, Ağustos ayında Android 13’ün kararlı sürümünü yayınlayacak.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir