1. Anasayfa
  2. Teknoloji

AMD Ryzen 7000 Raphael Masaüstü İşlemciler ve AMD Ryzen 7000 Phoenix Dizüstü Bilgisayar İşlemcileri

AMD Ryzen 7000 Raphael Masaüstü İşlemciler ve AMD Ryzen 7000 Phoenix Dizüstü Bilgisayar İşlemcileri
0

Söylentiler göre, masaüstü bilgisayarlar için iki AMD Ryzen 7000 Raphael işlemci ve dizüstü bilgisayarlar için Phoenix hibrit APU’lar ortaya çıktı. AMD, en yeni Zen çekirdeklerine dayanan iki yeni 7. Nesil CPU ailesini piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

AMD’nin FP8 için yeni nesil Ryzen 7000 dizüstü bilgisayar APU’larının kod adı Phoenix olacak, Ryzen 7000 AM5 masaüstü APU’ları ise “Raphael” olarak adlandırılacak.

FP8 Dizüstü Bilgisayarlar için AMD Ryzen 7000 Phoenix

APU Phoenix, FP8 platformu için yapılacaktır. Çekirdek mimariden bahsetmişken AMD, Navi grafikleriyle birlikte güncellenmiş bir Zen 3 mimarisini açıklamak üzere. Phoenix APU’lar ise Zen 4 mimarisini ve güncellenmiş Navi grafik kartını kullanabilir. Hibrit işlemciler 2023 civarında piyasaya sürülecek, bu yüzden beklemek ve gerçek özelliklerin gerçekte neye benzediğini görmek için hala bolca vaktimiz var.

AMD APU

AM5 Platformu için AMD Ryzen 7000 Raphael İşlemci

Zen 4 Nesil, 2022’de tüm Zen 3 hattının yerini alacak. EPYC Genoa’nın en son teknolojiyi sunan ilk kişi olduğu söyleniyor.

AMD Ryzen

AM5 için masaüstü işlemci ailesinin yedi bininci seri olarak adlandırılacağı varsayılmaktadır. Raphael bölümündeki AMD işlemci kartı Navi’yi (RDNA 3) gösteriyor ki bu, şirketin masaüstü bilgisayarlar için entegre grafikler uygulayacağı ve bir yonga paketi ile geleceği anlamına gelebilir. Ryzen Raphael ailesinin 2022’nin son çeyreğinde veya 2023’ün başlarında olması bekleniyor.

AMD Ryzen 7000 Raphael masaüstü serisi tamamen soket AM5 uyumlu olacak ve DDR5 ve PCIe Gen 5.0’ı destekleyecek. Son söylentilere göre, IPC’de beklenen artış % 25 ve genel performans artışı % 40 olacak.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir