1. Anasayfa
 2. Rehber

Ağda Kayıtlı Değil Hatası ve Çözümü 2024

Ağda kayıtlı değil hatası alanlar için çeşitli çözüm önerileri sunulmuştur.

Ağda Kayıtlı Değil Hatası ve Çözümü 2024

Genellikle ikinci el veya yenilenmiş telefon satın alanların karşılaştığı ağda kayıtlı değil hatası neden meydana geliyor ve nasıl çözülür konuları yazının devamında detaylıca ele alınmıştır. Samsung j7 prime ve note 5 telefonlarda sıkça karşılaşılan bir problem olan ağda kayıtlı değil hatası neden olurhep birlikte inceleyelim.

Ağda Kayıtlı Değil Hatası Neden Meydana Gelir?

Ağda kayıtlı değil hatası aşağıda sıralanan sebeplerden bir veya birkaçından dolayı ortaya çıkabilmektedir. Sorunun düzelmesi için neden meydana geldiği iyi analiz edilmelidir. Bu hata yazılımsal ve donanımsal olarak birden fazla sebepten ötürü meydana gelebildiği için tek bir çözümü yoktur. Doğal olarak birbirinden bağımsız çok sayıda problem için birden fazla çözüm uygulanması gerekebilir.

 • Telefona yüklenen uygulamalar verdiğiniz izin oranında sistem özelliklerine ve kişisel bilgilere erişebilmektedir. Uygulamalardaki hatalar veya art niyetli işlemler sonucunda ağda kayıtlı değil hatası ortaya çıkabilir.
 • Sim kartın doğru takılmaması sonucunda temassızlık yapması da bu soruna neden olabilir.
 • Cihazın donanımsal veya yazılımsal problemleri ağda kayıtlı değil hatasının ortaya çıkma sebeplerindendir.
 • IMEI numaranızın kopyalanmış olması yani başka bir cihazda da kullanılıyor olması durumunda bu hata ile karşılaşılabilir. Bu durum en çok ikinci el ve yenilenmiş telefon alanların veya yurtdışından cihaz getirenlerin başına gelebilmektedir.
 • Baz istasyonundan kaynaklı problemler ağda kayıtlı değil hatasının görülmesine neden olabiliyor.
 • Bazen problemin ortaya çıkma sebebi sim kartının bozulmasıdır.
 • Telefon yazılımının eski olması, bu hataya sebep olabileceği gibi diğer yazılımsal hataları beraberinde getirebilir.
 • Nadiren rastlanan bir durum olsa da manuel olarak farklı bir şebeke/operatörü kullanmaya çalışmak da ağda kayıtlı değil hatası görülme sebeplerinden biridir.

Ağda Kayıtlı Değil Hatası Nasıl Çözülür?

Hatanın en kısa sürede çözülebilmesi için aşağıdaki adımları tek tek uygulayın. Benim cihazımda veya sim kartımda sorun yoktur deyip adımları atlamayın. Eğer çözümleri uyguladığınızda sorunun daha da büyüyeceğini düşünüyorsanız veya çözümleri uygulamaya üşeniyorsanız, direkt teknik servise gidin veya operatörünüzün müşteri hizmetlerini arayın.

Telefonunuzu Yeniden Başlatmayı Deneyin

Her sorunda olduğu gibi telefonunun yazılımsal ve donanımsal sorunları ortadan kaldırmak için ilk olarak cihazınızı yeniden başlatın. Sorun düzelmediyse ilk olarak telefonu kapatın. Ardından bataryayı çıkartın ve 5-10 dk. kadar bekleyin. Daha sonra bataryayı takıp telefonu açın ve ağda kayıtlı değil sorunu için tekrar kontrol sağlayın.

Sim Kartı Çıkarıp Takın

Sim kartınızın yanlış takılması sonucunda hatalar meydana gelebiliyor veya sim kartı takılmamış görünebiliyor. Sim kartınızı çıkarın ve tekrar doğru bir şekilde takmaya çalışın. Sorun devam ediyorsa diğer adıma geçin.

Sim Kartı Başka Bir Cihaza Takın

Cihazımıza yüklü olarak gelen işletim sistemi bünyesinde hatalar barındırabilir. Bunun yanı sıra donanım bileşenlerinde de pek çok arıza meydana gelebilir. Ağda kayıtlı değil hatası tespiti ve çözümü için sim kartınızı farklı bir telefona takın ve sorun olup olmadığını kontrol edin. Eğer herhangi bir sorun yoksa, sorun kesinlikle cihaz kaynaklıdır. Sorun diğer cihaza takıldığında da devam ediyorsa sim kartı veya operatör kaynaklı arıza söz konusu olabilir.

Yanlış Ağ Seçimini Düzeltin

Akıllı telefonlarda operatör seçme ve 2G/3G/4G/4.5G gibi bağlantı türlerini tercih etme seçeneği bize sunulur. Yer yer bu özellikler işe yarasa da, hatalı bir seçim yapılması halinde baz istasyonuna bağlanmakta sorunlar yaşayabiliriz. Doğru ağ seçimi için aşağıdaki adımları uygulayın;

 • Ayarlar bölümüne gidin ve “Bağlantılar” veya “Ağ ve İnternet” yazan kısma girin.
 • Daha sonra “Servis sağlayıcıları” veya “Ağ operatörleri” yazan kısma dokunun.
 • Otomatik olarak tercih edilen ağın seçilmesini isteyin.
 • İstenmeyen bir operatör tercih ediliyorsa, “ağları ara” özelliği ile kendi operatörünüzü manuel olarak seçin.

Telefonu Güvenli Modda Kullanmayı Deneyin

Akıllı telefonlara yüklenen uygulamalar ağda kayıtlı değil hatası ortaya çıkma sebeplerindendir. Uygulamalar arka planda veya kullanım esnasında sistem özelliklerini verdiğiniz izinler ölçüsünde kullanabilirler. Tüm yüklediğiniz uygulamaları devre dışı bırakmak bu sorunu tespit etmek için yeterli olacaktır. Ancak uygulamaları tek tek devre dışı bırakmak pek kolay ve mantıklı bir işlem olmadığı için bunu otomatik gerçekleştiren güvenli mod’u kullanmayı deneyin.

Güvenli modu açmak için yöntemler;

 • Güvenli mod’u açmak son derece basit, güç tuşuna basılı tutun ve karşınıza çıkan “Kapat” butonuna telefon kapanıncaya dek basılı tutun.
 • Eğer telefon kapanmadı ve bir uyarı çıktıysa “Tamam” butonuna tıklayıp güvenli mod’u aktifleştirin.
 • Eğer “Kapat” butonuna basılı tutmak sizde işe yaramadıysa, telefonu kapatın. Ardından tekrar açın ve ilk açılış ekranı göründükten hemen sonra sesi azaltma butonuna basılı tutun. Sol alt kısımda “Güvenli mod” yazısı belirene kadar ses azaltma tuşuna basılı tutmaya devam edin.

Telefonunuzu Güncelleyin, Olmuyorsa Sıfırlayın

Telefonlarımıza yerleşik olarak gelen işletim sistemlerindeki hataların giderilmesi için birçok güncelleme yayınlanır. Akıllı telefonlar genellikle 1-3 sene kadar güncelleme almaya devam eder. Eğer gelen güncellemelerden hiçbirisini yüklemediyseniz sorun buradan kaynaklanıyor olabilir. İşletim sistemi güncellemelerini “Ayarlar > Sistem”, “Ayarlar > Genel” veya “Ayarlar > Sistem > Telefon Hakkında” bölümünde yer alan “Yazılım güncelleme” kısmından güncelleyebilirsiniz.

Telefonunuzu güncellemenize rağmen problem devam ediyorsa sıfırlamak yani fabrika ayarlarına döndürmek işe yarayabilir. Sistemde sonradan ortaya çıkan problemler bu şekilde kalkabilmektedir. Telefonunuzu yine ayarlar bölümünden kolaylıkla fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz. Fabrika ayarlarına geçiş yapmadan önce kişisel verilerinizi yedeklemeyi unutmayın.

Sim Kart ve Telefon Arızası İçin Destek Alın

Ağda kayıtlı değil sorunu ve hatası yukarıda sıralanan tüm yöntemlere rağmen ortadan kalkmamış olabilir. Bu durumda telefonunuzda farklı bir yazılım veya donanım hatası olabilir. Belki de sim kartınız bozulmuş veya operatör/baz istasyonu kaynaklı bir sorun olabilir. İlk olarak operatörünüz ile iletişime geçin ve durumunuzu anlatın. Operatörünüz bir sorun görünmediğini belirtiyorsa sim kartınızı yeniletin. Eğer sorun hala çözülmediyse ve sim kartınız başka cihazlarda sorunsuz çalışıyorsa telefonunuzu teknik servise gönderin.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir