1. Ana Sayfa
  2. Rehber

Adware Saldırıları Nasıl Önlenir?


0

Adware nedir?

Adware Saldırıları ve reklam yazılımı, kullanıcıların ekranlarını promosyon malzemeleriyle doldurmaya çalışan bir reklam görüntüleme uygulamaları ve programları kategorisidir.

Reklam yazılımları çoğunlukla sistem için zararsızdır, ancak potansiyel olarak daha tehlikeli yazılımlar için bir ağ geçidi görevi görebilir ve bu nedenle bundan kaçınılmalıdır.

Bu yazımızda, sizlere Adware saldırıları bilgisayarınıza veya mobil cihazınıza yüklenmesini engellemenize yardımcı olabilecek yararlı ipuçlarının ve yönergelerin bir listesini vereceğiz, bu nedenle sonraki satırları dikkatlice okumanızı ve aşağıda verilen önerileri uygulamaya çalışmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Söylediğimiz gibi, Adware Truva atları , Casus Yazılımlar veya Fidye Yazılımları dahil olmak üzere daha gelişmiş kötü amaçlı yazılım biçimleri kadar tehlikeli değildir.

Sisteminize bir Reklam Yazılımı yüklenirse, yalnızca agresif nesil reklamlar, afişler, kutu mesajları ve açılır pencereleriyle sizi sürekli olarak rahatsız etmekle kalmaz, aynı zamanda sizi gerçek duruma neden olabilecek daha tehlikeli bir programı indirmeniz için sisteme veya verilerinize zarar.

Buna ek olarak, çoğu Adware uygulamasının kullanıcının tarayıcılarından veri topladığı biliniyor, bunlar genellikle satılıp üçüncü taraflara yeniden satılıyor ve bu da sizi daha da zararlı reklamlarla hedef alabilecek. Dahası, Reklam Yazılımları çoğu zaman yavaşlama, tarayıcı donmaları ve hatta bilgisayarın / cihazın çökmesi gibi performans sorunlarından sorumludur.

Artık bu tür bir yazılımı sisteminizden uzak tutmanızın neden gerekli olduğunu kısaca anladığımıza göre, bunu başarmanın en iyi yollarını size daha fazla anlatalım.

Reklam yazılımı saldırıları nasıl önlenir?

Temel güvenlik alışkanlıkları

Tarayıcınızı ve sisteminizi reklam yazılımlarından veya diğer istenmeyen yazılımlardan korumak istiyorsanız uymanız gereken ilk ve en önemli kural, İnternetteyken her zaman sağduyunuzu kullanmaktır. Kullanıcıların tarayıcılarına bu tür istenmeyen uygulamaların eklenmesinin bir numaralı nedeni dikkatsizliktir.

Adware saldırıları , bilinmeyen bir kullanıcının size bir e-posta mesajı veya sosyal medya sohbeti yoluyla gönderdiği kabataslak görünümlü bir bağlantı görürseniz, açıkça bağlantıya tıklamamalısınız. Aynı kural, çevrimiçi olarak karşılaşabileceğiniz her tür şüpheli görünen içerik için de geçerlidir. Yalnızca İnternette güvenli olduğundan nispeten emin olabileceğiniz şeylerle etkileşim kurun. Güvenilir ve güvenilir görünmeyen her şeyden kaçınılmalıdır.

Güvenilmez sitelerden uzak durmak

Adware saldırıları normalde, sizi Reklam Yazılımına sokabilecek yanıltıcı içerik güvenilmez, düşük kaliteli ve / veya yasa dışı sitelerde bulunabilir ve bu da bizi ikinci önleme ipucumuza getirir: Güvenemeyeceğiniz sitelere gitmeyin.

Muhtemelen gitmemeniz gerektiğini bildiğiniz belirli bir web sitesini ziyaret etmenin bazen (çoğu zaman) cazip gelebileceğini anlıyoruz. Bu gibi durumlarda, siteyi ziyaret etmenin ve içeriğiyle etkileşime girmenin olası sonuçlarını düşünmeye çalışın – emin olun ki mutlaka bir Reklam Yazılımı almayabilirsiniz, ancak diğer yandan bilgisayarınızda / mobil cihazınızda çok daha kötü kötü amaçlı yazılım türlerine sahip olabilirsiniz. siteye devam ederseniz cihaz.

Sonunda, her şey risk yönetimine ve potansiyel olarak güvenilmez bir web sitesini ziyaret etmek kadar önemsiz bir şey yüzünden sisteminizin güvenliğini tehlikeye atmaya değip değmeyeceğine karar vermeye bağlıdır.

Ne indirdiğinize dikkat edin

Size vermek istediğimiz üçüncü ipucu, yeni yazılımı indirirken yaptığınız seçimlerle ilgilidir. Bu, çoğu kullanıcının yanlış anladığı yerdir – hepimiz İnternette karşılaştığımız kabataslak şeylere tıklamamamız veya şüpheli siteleri ziyaret etmememiz gerektiğini biliyoruz. Bununla birlikte, reklam yazılımı uygulamaları çoğu zaman insanların her gün indirdiği görünüşte meşru yazılımların içinde gizlidir. Çoğu durumda, reklam yazılımı ayrı bir yazılım olarak değil, başka bir programın veya uygulamanın içinde bulunan bir öğe olarak dağıtılır.

Reklam yazılımı öğeleri taşıyan çok sayıda farklı yazılım biçimi örneği vardır. Çoğu durumda, reklam görüntüleme öğeleri içeren programlar ve uygulamalar, dağıtılan ve ücretsiz olarak indirilebilen programlardır. Bu mantıklı – reklamlar, yazılım geliştiricilerinin, kullanıcılarına ürün için ödeme yapmadan para kazanmaları için alternatif bir yoldur. Ancak, Çoğu durumda, reklamların sinir bozucu etkileri, programın sahip olabileceği olumlu özelliklerden önemli ölçüde ağır basar, bu durumda en iyisi bu programdan kaçınmaktır.

Burada, reklam yazılımlarından kaçınmak için izlenecek evrensel bir kural yoktur. Yapabileceğiniz en iyi şey, diğer kullanıcıların bu konuda ne söylediğini öğrenmek için indirmek üzere olduğunuz her ücretsiz uygulamayı ve programı araştırmaktır. Agresif reklamlarla ilgili çok sayıda şikayet varsa, muhtemelen en iyisi alternatif bir program aramaktır.

Bununla birlikte, yine de belirli birini indirmeye kararlıysanız, en azından özel / Gelişmiş kurulum menüsü dahil olmak üzere kurulum ayarlarını dikkatlice incelediğinizden emin olun ve isteğe bağlı reklam yazılımı öğeleri eklenip eklenmediğini öğrenin ve bunların işaretini kaldırın;

Tarayıcınızı daha güvenli hale getirin

Ardından, tarayıcınız hakkında birkaç kelime söylememiz gerekiyor, çünkü birçok reklam yazılımı uygulaması, yüklenmek için ayarlarındaki zayıflıklardan yararlanır. Öncelikle, güvenilir, güvenlik odaklı bir tarayıcı kullandığınızdan ve her zaman en son güncellemesinin yüklü olduğundan emin olmanız gerekir. Buradaki açık seçimler Chrome, Firefox, Edge ve Safari‘dir ve çoğu durumda güncellemeleri otomatik olarak yüklenmelidir. Ayrıca, güvenlikle ilgili tüm tarayıcı özelliklerinin etkinleştirildiğinden emin olun.

Ek olarak, bir reklam engelleyici almak, reklam yazılımı dağıtan indirme düğmeleri olarak işlev görebilecek reklamları ekranınızdan uzak tutmanın çok iyi bir yoludur. Ancak, bir reklam engelleyici seçerken dikkatli olun çünkü bazı düşük kaliteli reklam engelleyiciler, reklam yazılımı kadar kötü olabilir (daha kötü değilse). Opera ve Slimjet gibi bazı tarayıcılarda, kendi başınıza arama ihtiyacını ortadan kaldıran oldukça etkili yerleşik reklam engelleyicileri vardır.

Son olarak, tarayıcınızın ayarlarına gittiğinizden, güvenlik bölümünü bulduğunuzdan ve reklam yazılımı yüklemelerini engellemenize yardımcı olabilecek her şeyi etkinleştirdiğinizden emin olmalısınız.

Buradaki harika bir ipucu, tarayıcınızı her zaman size dosya indirilmeden önce her dosyayı nereye kaydetmek istediğinizi soracak şekilde ayarlamaktır. Bu şekilde, dosyalar hiçbir zaman otomatik olarak indirilmez ve sisteminize kaydedilmek üzere olan herhangi bir dosyanın güvenli olup olmadığına veya bilgisayarınıza girmesinin durdurulması gerekip gerekmediğine karar vermek için her zaman zamanınız olur.

Güvenilir bir virüs programına sahip olun

Son olarak, bilgisayarınıza / akıllı telefonunuza güvenilir bir antivirüs ve / veya kötü amaçlı yazılımdan koruma aracı yüklemeyi unutmayın. Bu, beyinsiz gibi gelebilir, ancak yine de göz ardı edilmemesi gereken önemli bir önlem ölçümüdür.

Genellikle, kötü amaçlı yazılımdan koruma araçları, bu tür istenmeyen yazılımlarla başa çıkmak için daha uzmanlaşmış olduklarından kötü amaçlı yazılımlara karşı daha iyi sonuç verirken, virüsten koruma programları Truva atları, Virüsler ve Casus Yazılımlar gibi daha geleneksel tehdit türlerine odaklanır.

Ve işte, bu birkaç basit ipucu, doğru ve tutarlı bir şekilde uygulandığında, reklam yazılımlarını neredeyse her durumda bilgisayarınızdan uzak tutmanıza izin verecektir.

Yazar Hakkında

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yorum Yap