1. Anasayfa
  2. Teknoloji

3D Yazıcı Filament

3D Yazıcı Filament

3D Yazıcı filament bilindiği üzere 3d yazıcılar için vazgeçilmez hammaddelerdir. Katmanlı üretim denilen bu 3 boyutlu yazıcı teknolojisi sayesinde insanlar istedikleri ürünleri kendi evlerinde bu yazıcılarla basabilmekte. Kendi tasarımlarınız veya beğendiğiniz uygun formattaki tasarımları üç boyutlu somut bir hale getiren yazıcılar sayesinde artık birçok ürün rahatlıkla üretebilmektedir.

Eğer evinizde 3 boyutlu bir yazıcıya sahipseniz ve bir bilgisayarınız var ise bunlar ve CAD programları sayesinde hayal gücünüz ve isteğinize bağlı olarak üretimler yapabilirsiniz. Bu üretimler basit olabildiği gibi çok karmaşık üretimler de olabilmektedir. Hatta 3d yazıcılar sayesinde yapay organlar bile üretilebiliyor. Yazılarımızda da belirttiğimiz gibi her türlü ürün 3d yazıcı dediğimiz makinalar sayesinde üretilebilmekte. Fakat üreteceğiniz ürünlerin kalitesine ve boyutuna göre özel 3d yazıcılara ihtiyaç duyabilirsiniz. Ve bu noktada üretim için en önemli maddeler filament adı verilen hammaddelerdir. 3D yazıcı filamentleri çok fazla değişkenlik gösterebilmektedir. Bu noktada ihtiyaçlarınıza ve isteklerinize bağlı olarak kullanacağınız filamenti özenle seçmelisiniz. Kullanacağınız filamentin özelliklerine bakarak onu satın almak sizler için en mantıklısı olacaktır.

Dünya üzerinde en çok kullanılan filamentler ABS ve PLA filamentlerdir. Bunların dışında daha büyük ve özelliği daha farklı olan makinalar içerisinde hammadde olarak çelik ve titanyum gibi metallar de kullanılabilmektedir.

3D YAZICI FİLAMENTLERİ NEDİR NE İŞE YARAR?

3d yazıcılara merak saran insanların aklında şüphesiz şu soru olacaktır. 3D yazıcılar hangi hammaddeleri kullanır? Bu soruya verilecek cevap ise Filamenttir. Filament olarak ise sıklıkla kullanılan iki tür olan ABS ve PLA filamentleri sizler için örnek olarak gösterebiliriz.

PLA FİLAMENT NEDİR?

PLA adı verilen filamentler temel olarak şeker kamışı ve mısır nişastasından üretilen plastik hammaddelerdir. Bu yüzden yeşili en çok destekleyen hammadde olarak bilinirler. Yeşili bu kadar desteklediği ve çevreye olan zararı daha minimum olduğu için PLA filamentler günümüzde yoğun şekilde kullanılmaktadır.

ABS FİLAMENT NEDİR?

ABS filamentler ise petrol bazlı üretilen hammaddelerdir. Bu yüzden PLA filamentlere kıyasla çok daha kuvvetli ve mukavemetli hammaddelerdir. Koruyucu olarak kullanılacak ürünlerin üretiminde daha sıklıkla kullanılır. Hatta ABS hammaddesi kullanılarak araba tamponu ve kask üretilebilmektedir.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir