1. Anasayfa
  2. Oyun

2D Platform Oyunlarını Herkes Bir Kez Oynamalı

2D Platform Oyunlarını Herkes Bir Kez Oynamalı
0

Geleneksel platform oyunlarını seviyorsanız, bunlar modern sistemlerdeki en iyi 2D platform oyunudur. 2D platform oyunları, onlarca yıldır piyasada olan basit bir oyun türüdür, bu da piyasada çoğunu bulacağınız anlamına gelir. Ama hangileri oynamaya değer?

Modern sistemlerde bulunan ve herkesin en az bir kez deneyimlemesi gereken en üst düzey 2D platform oyunlarına bir göz atalım. Saf platform oyunlarına bağlı kaldığımızı unutmayın, bu nedenle Metroidvania oyunları gibi alt türleri veya Contra gibi aksiyon platformlarını dahil etmeyeceğiz.

1. Rayman Efsaneleri

Pek çok insan Rayman’ı unuttu – hayata 2D platformcu olarak başladıktan sonra, Raving Rabbids spin-off serisi adı devralmadan önce birkaç 3D oyunu vardı. 2011’in Rayman Origins, Rayman’ı 2D oyun olarak geri getirdi ve devamı Rayman Legends daha da iyi.

Rayman Legends, keşfedilecek pek çok sır içeren, güzelce hazırlanmış seviyelerden geçmenizi sağlar. Lums (bu oyunun paraları) toplarken her türlü diğer içeriğin kilidini açarken, yeni aşamalar açmak için Gençleri kurtarmanız gerekecek.

Legends, standart seviyelerin yanı sıra, popüler şarkıların melodisini belirleyen bazı ritim tabanlı aşamaları da içerir. Rayman Origins’ten 40 seviyenin yeniden düzenlenmiş versiyonlarını bile içerir, bu da paranızın tam karşılığını verir. Platform oyunlarını seviyorsanız ancak Rayman’ı hiç deneyimlemediyseniz, kaçırıyorsunuz demektir.

Satın alın: PC için Rayman Legends | Switch | PS4 | XBO

2. Donkey Kong Ülkesi: Tropik Dondurucu

Retro Studios’un ikinci DK Country oyunu, platform mükemmelliğine yakın. Kongs’un adalarını donduran işgalcilerden geri alma yolculuğunu takip ediyor. Donkey Kong olarak, düzinelerce seviyeyi geçmek için benzersiz becerilerini kullanmak için Diddy, Dixie ve Cranky Kong ile ekip kuruyorsunuz.

Klasik Donkey Kong Country oyunları gibi, ekstra zor seviyelerin kilidini açan KONG harfleri de dahil olmak üzere bulabileceğiniz çok sayıda koleksiyon var. Oyun sizi bir meyve hazırlama fabrikası ve hatta bir kasırganın içi dahil olmak üzere büyüleyici yerlere götürür. Olağanüstü müzik, her bölgenin hissine mükemmel bir şekilde uyuyor ve dinlenmek için harika video oyun müziklerinden biridir .

Başlangıçta bir Wii U oyunu iken, Tropical Freeze artık Switch’te mevcut. Bu sürüm, Funky Kong’u oynanabilir bir karakter olarak ekliyor, çünkü daha fazla sağlığı ve tüm ortak karakterlerin hareketlerine sahip olduğu için oynaması daha kolay.

Satın Al: Donkey Kong Ülke: Switch için Tropikal Dondur

3. Süper Etli Çocuk

Super Meat Boy, bugün hala ayakta kalan erken bir bağımsız başarıydı. Kız arkadaşı Bandaj Kızını kurtarmak için yüzlerce çivi kadar sert seviyeden geçerken itibari karakteri kontrol ediyorsunuz.

Oyun, oyunun birçok zorluğunun üstesinden gelmeniz gereken sıkı platform kontrollerine sahiptir. Işık Dünya aşamalarını tamamladıktan sonra, çok daha zor olan Karanlık Dünya muadillerini deneyebilirsiniz. Bunları patron savaşları, isteğe bağlı koleksiyon parçaları ve açılabilir karakterlerle birleştirin ve Super Meat Boy mutlaka oynanması gereken bir platform oyunudur.

Satın al: Super Meat Boy for PC | Switch | PS4 | XBO

4. Kürek Şövalyesi: Treasure Trove

Shovel Knight, türü örnekleyen başka bir bağımsız platform oyunudur. Orijinal senaryo olan Shovel of Hope’da, Shovel Knight’ı No Quarter Düzenine karşı verdiği mücadelede kontrol ediyorsunuz. Her seviyede saldırmak, kazmak ve zıplamak ve patronlarını yenmek için küreğinizi kullanmalısınız.

Ancak Treasure Trove, orijinal hikayedeki patronlardan bazıları olarak oynamanıza izin veren üç ek kampanya içerir. Her birinin kendi hikayesi ve benzersiz bir oyun stili var, yani paketin tamamında eğlenilecek çok şey var.

Sıkı kontroller, mükemmel chiptune müzik ve net retro grafikler ekleyin ve kaçırmamanız gereken bir platform koleksiyonunuz var.

Satın alın: Shovel Knight: Treasure Trove for PC | Switch | PS4 | XBO

5. Süper Mario Maker 2

Super Mario Maker 2 özeldir, çünkü teorik olarak sonsuz sayıda seviyeye sahiptir. Nintendo, oyunda kendi başlarına harika olan 120 aşama içerir. Ancak çevrimiçi olduğunuzda, diğer oyuncuların tasarladığı binlerce başka kursu oynayabilirsiniz.

Standart Mario platform oyunu kuralları Mario Maker’da geçerli değildir, yani düşmanları üst üste istifleyebilir ve her türden diğer korkak senaryoları yaratabilirsiniz. Platform oluşturma aşamalarının yanı sıra, insanlar bulmacaya dayalı seviyeler, müziğe dayalı seviyeler ve çok daha fazlasını da oluşturur. Hatta aşamaları birbirine bağlamak için bir dünya haritası bile oluşturabilirsiniz.

Tek bir seviye oluşturmasanız bile, Mario Maker 2, çok miktarda oynanabilir içerik için buna değer.

Satın Al: Switch için Super Mario Maker 2

6. Sonic Mania Launch

Sonic serisi, vur ya da kaçırma deneyimleriyle doludur, ancak çoğu insan Sonic Mania’nın mükemmel bir oyun olduğu konusunda hemfikirdir. Öncelikle gayri resmi oyunlar yapma deneyimi olan Sonic hayranları tarafından geliştirildi ve sevilen klasik oyunların sadık bir devamı haline geldi.

Selefleri gibi, Sonic Mania da formülü modernize etmek için birkaç ince ayar ile hızlı tempolu bir platform oyunudur. İyi oynarsanız, seviyeleri göz kamaştırıcı bir hızla zum yapabilirsiniz. Ancak, izlediğiniz yola bağlı olarak keşfedilecek her aşamada birkaç katman da vardır.

Geçmişteki pek çok oyundaki seviye temalarını yeniden kullanırken, Sonic Mania hem yeni başlayanlar için seriye değerli bir giriş hem de hayranlar için retro bir patlama. Ayrıca, listedeki daha yavaş platformcuların bazılarıyla hoş bir tezat oluşturuyor.

Satın al: Sonic Mania for PC | Switch | PS4 | XBO

7. Celeste

Celeste hikaye, oynanış ve müziğin tek bir anlatımda bir araya geldiği özel bir oyundur. İçsel şüpheleriyle boğuşurken Madeline’in bir dağa tırmanmasına rehberlik etmekle görevlendiriyor.

Başarılı olmak için oyunun basit ama sıkı mekaniklerinde ustalaşmanız gerekecek. Basit bir şekilde başlar, ancak maceranız boyunca size ileri hareketleri öğretir. Zorlayıcı olsa da Celeste, deneyimi daha erişilebilir hale getirmenize olanak tanıyan sık kontrol noktaları ve yardım seçenekleri içerir.

Kendinizi gerçekten test etmek için, isteğe bağlı çilekleri toplamayı deneyebilir ve oyunun B-Side ve C-Side seviyelerini tamamlayabilirsiniz. Celeste, herkese tavsiye edebileceğimiz, gerçekten olağanüstü bir bağımsız platform oyunudur.

Satın alın: Celeste for PC | Switch | PS4 | XBO

8. N ++

Orijinal N, klasik bir çevrimiçi Flash platform oyunudur; N ++, bunun üçüncü yinelemesidir (N + ‘dan sonra). Bu saf bir platform oyunu: zıplayan ve ısırık büyüklüğündeki seviyelerde duvardan atlayan bir ninja olarak oynuyorsunuz. Her birinde sadece kısa bir zamanınız olduğundan, seviyeleri hızlı bir şekilde tamamlamak için atlama pirzolalarınızı kullanmalısınız.

Sahnenin etrafına dağılmış altın toplamak, mevcut zamanınızı biraz artırır, bu nedenle hedefe mi atılacağınıza yoksa altın için mi gideceğinize karar vermelisiniz. Altın toplamak, yeni renk şemaları gibi güzelliklerin kilidini de açar.

4.300’den fazla seviye ile N ++, şaşırtıcı miktarda içerik sunar, bu nedenle burada becerilerinizi test etmenin birçok yolu vardır. Tüysüz, tecrübeli bir platform oyunu.

Satın alın: N ++ for PC | Switch | PS4 | XBO

9. Yooka-Laylee Ve İmkansız Sığınağı

İlk Yooka-Laylee oyunu Banjo-Kazooie tarzında 3 boyutlu bir koleksiyon iken, devamı 2 boyutlu bir platform oyunudur. Oyunun kötü adamı Capital Bee tarafından rehin alınan arıları kurtarmak için çalışırken ikiliyi kontrol ediyorsunuz. Impossible Lair, buradaki diğer oyunlardan sıyrılmasına yardımcı olan birkaç benzersiz mekaniğe sahiptir.

Birincisi, gerçek İmkansız Sığınak — oyuna onu denemekle başlıyorsunuz ve neredeyse hemen başarısız olacaksınız, çünkü bu gerçekten büyük bir zorluk. Bununla birlikte, bir aşamanın sonunda kurtardığınız her arı, İmkansız Sığınakta size ekstra bir vuruş noktası sağlar. Herhangi bir noktada Lair’i deneyebileceğinizden, bu son mücadelenin ne kadar zor olmasını istediğinize karar vermenizi sağlar.

Ek olarak, oyunun üst dünyası tamamen keşfedilebilir. Yalnızca kendi sırlarını saklamakla kalmaz, aynı zamanda her seviyede dünya haritasında değiştirebileceğiniz ikinci bir durum vardır. Örneğin, bir bent kapağını açmak, bir katın girişine su gönderebilir, gerçek sahneyi sular altında bırakabilir ve içinde yeni bir deneyim yaratabilir.

Bu türün kıdemli oyuncularından mükemmel bir film müziği ve sıkı platform oyunu ile Yooka ve Laylee’nin ikinci macerası, zamanınıza layık bir 2D platform oyunudur.

Satın alın: Yooka-Laylee ve PC için İmkansız Sığınağı | Switch | PS4 | XBO

10. Super Mario World 2: Yoshi’nin Adası

Yoshi’s Island, Super Mario World’ün devamı olsa da, oldukça farklı bir şekilde oynuyor. Baby Mario’yu Baby Luigi ile yeniden bir araya getirmek için oyunun seviyelerinde taşıyan çeşitli Yoshis’leri kontrol ediyorsunuz. Yoshi, diliyle düşmanları yutabilir veya onları düşmanlara ve anahtarlara fırlattığınız yumurtalara dönüştürebilir.

Oyunun her seviyede, hepsini toplarsanız bonus seviyelerinin kilidini açan koleksiyon parçaları vardır. Yoshi’s Island, büyüleyici bir elle çizilmiş sanat tarzına ve akılda kalıcı bir film müziğine sahiptir, bu da onu neşeli bir deneyim haline getirir. Bazı hafif bulmacalar ve fazladan eşya toplama ile hızlı tempolu olmayan platformcuları seviyorsanız, Yoshi’nin ilk platform oyunu mutlaka oynanması gereken bir oyun.

Yoshi’s Island, Nintendo Switch Online hizmetinin üyeleri için SNES Koleksiyonunun bir parçası olarak mevcuttur . Abone olduğunuz sürece, bu ve diğer oyunlara erişmek için koleksiyonu Switch’inize indirebilirsiniz.

İndir: SNES: Nintendo Switch Online

Resim Alıntısı: Deymos / Shutterstock

Temiz Oyun Keyfi

Bir seviyenin başından sonuna kadar platformda basit bir keyif var. İster hızlı tempolu hareketi, ister yoğun mücadeleleri veya sırları avlamayı tercih edin, bu all-star 2D platform oyunları sizi iyi eğlendirecek.

Bunlardan hoşlanıyorsanız, neden Metroidvania oyunları gibi alt türlere bakmıyorsunuz? Akıllı bağımsız geliştiriciler sayesinde modern sistemler bunlarla doludur.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir