1. Anasayfa
  2. Mobil

Yenilenmiş Telefonlar: Satın Alma Rehberi 2024

Yenilenmiş Telefonlar: Satın Alma Rehberi 2024

Biraz tasarruf etmek ve israfı azaltarak dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek istiyorsanız, yenilenmiş telefonlar satın almak harika bir seçenektir. İşte bu konuda bilmeniz gereken her şey…

Çoğu insan, yenilenmiş cihazlar almayı asla düşünmez.

İlk olarak, yenilenmiş bir cihaz satın almak çevre için iyidir çünkü halihazırda Çin’den ABD’ye üretilmiş ve gönderilmiş mevcut bir cihazı satın alıyorsunuz.

Bu, çok fazla karbon emisyonu tasarrufu sağlar. Şu anda dünya çapında milyarlarca ton zehirli atığın sorumlusudur.

Temel olarak paradan tasarruf edersiniz ve ayrıca karbon ayak izinizi azaltırsınız. Ama bu buzdağının sadece görünen kısmı. Yenilenmiş bir telefon satın almanın birçok ek avantajı vardır. Ve şu anda bu konuda bilmeniz gereken her şeyi tam anlamıyla ele alacağız…

Yenilenmiş Telefon Nedir?

Yenilenmiş telefon, eski bir cihazın tamir edilerek satılmasına verilen isimdir. Bu cihazlar genellikle bir defalık kullanımdan döndükten sonra satılır ve çoğu zaman cihazların orijinal özelliklerine tam olarak uygun hale getirilirler.

Yenilenmiş telefonlar, genellikle daha düşük fiyatlarla satılır ve bazen bir garantiyle de satılırlar. Ancak, yenilenmiş telefonların kalitesi ve ömrü, orijinal olarak satılan telefonlardan daha düşük olabilir.

Yenilenmiş veya Kullanılmış Olarak Hangisi Daha İyi?

Yenilenmiş bir telefon ile kullanılmış bir telefon arasındaki temel fark, yenilenmiş bir telefonun tüketiciye yeniden satılmadan önce bir dizi test ve kontrolden geçmesidir.

Kullanılmış telefonlar genellikle sahipleri tarafından silinir ve sonra satılır. Herhangi bir kontrol veya düzeltme yapılmaz.

Sattığımız her telefon, sitemizde listelenmeden önce 30 puanlık bir testten geçer. Wi-Fi bağlantısını, kamera kalitesini, ekran görünümünü, düğmeleri, bağlantı noktalarını ve diğer önemli özellikleri kontrol ediyoruz. Ayrıca, satın almadan önce telefonun durumunu bilmeniz için dürüst açıklamalar da ekledik. Doğrulamanın ardından telefonun yazılımını güncelliyor, önceki sahibinden kalan tüm verileri siliyor ve satışa çıkarmadan önce fabrika ayarlarına sıfırlıyoruz.

Ceylan – E-ticaret Web sitesi Sahibi

Facebook Marketplace gibi yerlerden özel satıcılardan satın alınan kullanılmış telefonlarla ilgili garanti almazsınız. Yenilenmiş bir telefonda ise en iyi satıcıların tümü sağlam iade politikaları ve garantilerini sizlere sunar.

Eski Telefonuma Ne Yapmalıyım?

Kurtulmak istediğiniz eski bir telefonunuz varsa, yenilenmiş telefon olarak geri dönüştürebilirsiniz. Eskimiş telefonuzu tozlu raflara terketmeyin çünkü eski telefonların bile değeri vardır.

Ayrıca çevrimiçi olarak pek çok telefon geri dönüştürme seçeneği vardır ve en iyi yenilenmiş telefon satıcılarından bazıları eski telefonunuzu sizden satın alacaktır.

Yenilenmiş Telefon Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yenilenmiş bir telefon alırken aklınızda bulundurmanız gereken en önemli şey şudur: telefonun yaşı, markası ve telefonun çalışır durumu, üçünün de genel deneyiminiz üzerinde büyük etkisi olacaktır.

Çoğu Android telefon 2-3 büyük Android güncellemesi alırken, iPhone’lar 7-8 iOS güncellemesi alabilir, bu da bir iPhone’u sekiz yıla kadar sorunsuz kullanabileceğiniz anlamına gelir.

Bununla birlikte, Samsung telefonlar iyi bir seçenek olabilir, ancak Galaxy S21 veya Galaxy S22 gibi daha yeni amiral gemisi modelleri satın almanız gerekecektir. Daha eski bir cihaz ise, android güncellemelerini almayan veya yakında desteği sona erecek bir telefonlada karşılaşabilirsiniz.

Google Pixel telefonlar hemen hemen aynıdır; Google’ın tüm modern Pixel telefonları üç yıllık Android güncellemeleri alır. Bu nedenle 2021 modelini aldıysanız 2024 yılına kadar Android güncelleme desteği alırsınız.

Bu, yenilenmiş Android telefonlar satın alırken dikkate alınması gereken çok önemli bir noktadır. Okuyucularımıza yenilenmiş iPhone telefon satın almalarını önermemizin ana nedeni de budur destek çok daha iyidir ve telefonla çok daha uzun süre çalışmanıza olanak tanır.

Yenilenmiş Telefonlar Ne Kadar İyi?

Yenilenmiş telefonlar harika olabilir; üst düzey bir model seçerseniz yeni gibi görünebilir ve işlev görebilirler. En ucuz telefonu istiyorsanız, biraz tasarruf edebilirsiniz, ancak çizik ve çarpma gibi kozmetik sorunlar olacaktır.

Dahili olarak, kalite sınıfından bağımsız olarak telefon mükemmel şekilde çalışacaktır. Yenilenmiş bir telefon, bir dizi kontrol ve testten geçmemişse satılamaz.

Tüketicilere satılmadan önce en iyi şekilde işlevsel olmalıdır.

Sorunları fark edeceğiniz tek alan, gövdede ezikler veya ekranda çizikler gibi fiziksel sorunlardır.

Yenilenmiş Telefonların Yeni Pilleri Var Mı?

Yenilenmiş Telefonların Yeni Pilleri Var Mı?
Yenilenmiş Telefonlar Pil Ömrü

Telefonunuzun pil sağlığı son derece önemlidir. iPhone ile telefonunuzun pil durumunu çok kolay bir şekilde kontrol edebilirsiniz. Bu 100 üzerinden bir puandır. Ve yeni bir telefon satın aldığınızda, pili %100 optimal olacaktır, yani her zamanki kadar iyi olacaktır.

Telefonunuzu kullanmaya, şarj etmeye ve pili boşaltmaya başladığınız anda kullanım ömrü kısalacaktır. Tüm telefon pillerinin sınırlı bir ömrü vardır, tipik olarak yaklaşık 500 tam döngü. Bundan sonra daha da kötüleşmeye başlarlar ve işte o zaman performans sorunları yaşarsınız.

Telefonun pili, yenilenmiş bir telefon şirketi tarafından satın alındığında hasar görmediği sürece, yenilenmiş telefonlar yeni pillerle birlikte gönderilmez. Bu durumda pil, alıcı olan size satılmadan önce onlar tarafından değiştirilecektir.

Yenilenmiş bir telefonun bataryası iyi ise değiştirilmez ve telefonu satın aldığınızda üreticinin taktığı bataryayı kullanırsınız. Telefon eskiyse, Pil Sağlığında 100’ün biraz altında olduğunu fark edebilirsiniz.

Pil sağlık derecesi 90 olduğu sürece, her şey yolunda. Yenilenmiş bir telefon aldıysanız ve pil seviyesi 80’e yakınsa, aldığınız firmaya iade etmeniz ve pili daha sağlıklı olan bir model seçip talep etmeniz gerekiyor.

Örnek olarak, halihazırda kullanmış olduğum iPhone 13‘üm neredeyse 12 aylık ve hala pil seviyesi %100’e sahip. Bu nedenle 24 ay sonra %97’ye düşebilir.

Yenilenmiş Telefonlar Ne Kadar Dayanır?

Milyon Dolarlık Soru: Yenilenmiş Telefonların Ömrü Ne Kadardır? Her zaman olduğu gibi, ne tür bir iPhone veya Android telefona sahip olduğunuza ve telefonun kaç yaşında olduğuna bağlıdır.

Bir Android telefonla, en fazla 3-4 büyük Android güncellemesi alırsınız. Tabii ki, bu telefonunuzun potansiyel ömrünün sonu değil. Telefonunuza LineageOS gibi özel bir üretici yazılımı yükleyebilir ve yıllarca çalıştırabilirsiniz.

Ancak işleri basitleştirmek için, yenilenmiş bir telefonla paranızın karşılığını en iyi şekilde almak istiyorsanız, en iyi seçeneğiniz kesinlikle bir iPhone’dur. Yazılım güncellemeleri ve güvenlik için en iyi desteği alırsınız ve Apple’ın donanımı, yazılımıyla sorunsuz çalışacak şekilde tasarlanmıştır, bu nedenle genel olarak iPhone’larla daha az sorun yaşarsınız.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir