1. Anasayfa
  2. Rehber

xinput1_3 dll Hatası Nedir ve Nasıl Giderilir?

xinput1_3 dll Hatası Nedir ve Nasıl Giderilir?
0

Bilgisayar kullanıcıları xinput1_3 dll hatası gibi pek çok hata ile sık sık karşılaşır. Çünkü xinput1_3 dll belli başlı programlarda ortaya çıkan bir hata değil. Aksine farklı alanlarda çalışan onlarca farklı program bu hatayı verebilir. Bu yüzden de hatanın nedeni ve çözümü oldukça önemli. xinput1_3 dll genel olarak insanların çok fazla başını ağrıtan ve yaygın bir arızadır. Fakat sanıldığı gibi çözümü zorlu ya da uzun süren çalışmalar isteyen bir çözüm değildir.

Oldukça basit bir şekilde bilgisayar kullanıcıları bu beladan kolayca kurtulabilir. Fakat bu hatayı gidermeden önce bazı önemli noktaların bilinmesi gerekiyor. Örneğin d3dx9_43.dll hatası çözüm yöntemi olarak bu hataya çok benzer. Hatta bu iki hatanın çözümleri de birbirine yakındır. Alternatif olarak bu iki hatanın çözümünü birbirine denememek gerekir. Çünkü çözüm işlemi sırasında değiştirilen ve silinen dosyalar bulunuyor. Yapılacak bir hata bilgisayar işleyişine büyük etki edebilir.

xinput1_3 dll Hatası Nedir ve Neden Olur?

Bilgisayarlarda xinput1_3 dll ya da d3dx9_42.dll hatası gibi hataların hepsi eksik dosyalardan dolayı meydana gelir. Farklı bir şekilde bu dosyanın silinmesi bilgisayarda bu hatanın ortaya çıkmasına neden olur. Aynı zamanda eksik kurulum yapmak ya da kurulum sırasında bilgisayarın kapanması gibi etkenler yüzünden de hata ortaya çıkar. Çünkü bu gibi durumlarda kurulum sırasında xinput1_3 dll gibi dosyalar yüklenmez. Bu da programın direkt olarak çalışmasına etki eder.

xinput1_3 dll dosyası eksik olan programlar genel olarak hiç açılmadan hata verir. Fakat bazı istisnai durumlarda hata program çalıştıktan belli bir süre sonra da ortaya çıkar. Sonuç ne olursa olsun program çalışırken xinput1_3 dll dosyası bulunamaz ise hata ortaya çıkar. Ayrıca xinput1_3.dll 64 bit ve 32 bit bilgisayarlarda farklı çözümlere sahip olabilir. Bu yüzden bilgisayarın bu tarz temel özelliklerini bilerek çözümlere geçmek gerekir.

xinput1_3 dll Hatası Neyi İfade Eder?

Windows üzerindeki dosyaların noktadan sonraki uzantısı genel olarak programın özelliği hakkında bilgi verir. xinput1_3.dll hatasındaki DLL kısmı da aslında bizlere programın çalışma sırasındaki uzantıyı gösteriyor. DLL, Dynamic link library uzantısı olduğunu gösteriyor. Dynamic link library uzantılı programlar da direkt olarak programın çalışmasını etkileyen dosyalardır. Yani program bu tarz dll gibi uzantılar sayesinde çalışır. Örneğin x3audio1_7.dll hatası da ses sitemindeki bir dll dosyası eksikliğinden meydana gelir.

xinput1_3 dll Hatası Neyi İfade Eder?

xinput1_3.dll Hatası Çözüm Yolu 1

İlk olarak işlemler sırasında hatalı ve komutlar dışında başka dosyaların değiştirilmemesi gerekir. Ayrıca 64 ve 32 bit bilgisayarlara göre çözüm yolları uygulanmalıdır. xinput1_3 dll bir dosya eksikliği olduğundan dolayı ilk işlem dosyayı ayrıca indirip sisteme atmak olabilir. Genel olarak bu yöntem xinput1_3.dll hatasının önüne direkt olarak geçer. İnternetten xinput1_3 dll dosyanın 64 ve 32 bit olarak 2 şekli de vardır.

  • 64 bit için: İndirilen dosya eğer zip dosyası ise dosyalar çıkartıldıktan sonra sadece xinput1_3 dll dosyasını C:\Windows\SysWOW64 içerisine atmak gerekir.
  • 32 bit için: Aynı şekilde indirilen dosya içerisindeki sadece xinput1_3 dll dosyası C:\Windows\System32 içerisine atılmalıdır.

İşlem sırasında aynı dosyaya olduğunu ileten bir uyarı gelse bile “Hedefteki Dosyayı Değiştir” seçeneği ile süreç tamamlanmalıdır. xinput1_3 dll hatası aynı zamanda bilgisayarda olan fakat doğru çalışmayan dosyalardan da dolayı verdiği için hedefteki dosya değiştirilmelidir.

xinput1_3.dll Hatası Çözüm Yolu 2

2. çözüm yolu hem 64 hem de 32 bit bilgisayarlarda ortak olarak denenebilir. Bu yöntem için CMD programı ilk olarak sağ tıklanarak yönetici olarak çalıştırılmalıdır. Daha sonra ise gelen ekrana;

  • 32 bit için: RegSvr32 C:\Windows\System32\xinput1_3.dll yazarak ENTER tuşuna basmak gerekiyor.
  • 64 bit için ise: RegSvr32 C:\Windows\SysWOW64\xinput1_3.dll yazdıktan sonra ENTER tuşu ile komutu aktif etmek lazım. Ayrıca her iki işlemden sonra da bilgisayarın yeniden başlaması gerekir.

xinput1_3.dll Hatası Çözüm Yolu 3

Özellikle xinput1_3.dll hatası PES 2021 gibi oyunlarda veriyor ise en etkili çözümlerden bir tanesi DirectX programını tekrar kurmaktır. İnternet üzerinden DirectX programının en güncel hali bulunarak çözüm yapılır. xinput1_3 dll hatası DirectX programı kurulurken kurulan bir dosyadır. Bu yüzden de DirectX’i yüklemek sorunun da ortadan kalkması gerekir. Yine PES üzerinden gidersek PES 2017 xinput1_3.dll hatası alınan bir bilgisayarlara en güncel DirectX programını kurmak gerekir.

Bazı kullanıcılar eski programlarda alınan hatalardan dolayı eski DirectX gibi programları kurarak çözüm aramaya çalışıyor. Bu da doğal olarak sorunun ortadan kalkmamasına neden oluyor. En güncel programlar eski ve yeni tüm programlardaki xinput1_3 dll hatası için çözüm oluyor. Eğer tüm bu işlemlere rağmen sorun ortadan kalkmıyor ise bilgisayarın formatlanarak sıfırlanması gerekebilir.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir