1. Anasayfa
  2. Rehber

WinRAR Nedir?

WinRAR Nedir?

WinRAR, bilgisayarlarda bulunan birçok dosyayı sınıflandırmak, saklamak ve sıkıştırmaya yarayan programdır. Bu program sayesinde dosyalar bilgisayar içinde daha az yer kaplar. Bu avantajın yanı sıra WinRAR bu dosyaların virüslerden korunmasını da sağlamaktadır.

Bu özellikler bu yazılımı dünyanın en popüler dosya sıkıştırma yazılımlarından biri yapmıştır. Bu yazılımı edinmek 40 gün süreyle ücretsiz. Bu süre zarfında WinRAR’ı lisanslı bir şekilde kullanabilirsiniz. 40 günün sonunda yazılımı kullanmaya devam edebileceksiniz fakat lisansı sona ermiş olacak.

Dosya sıkıştırarak dosyaları koruyan ve yer tasarrufu sağlayan WinRAR yazılımı, uzantısı .rar veya .zip olan dosyaları açar. WinRAR’ı edinmek için internetten indirmek zorunluluğu bulunmaktadır. Bu adımdan önce dikkat edilmesi gereken husus WinRAR’ın bilgisayar içinde kurulu olabileceğidir. İndirirken yazılımın bilgisayarın masaüstüne kurulması kullanımı kolaylaştırmaktadır.

WinRAR Nasıl Kurulur?

Yazılım bilgisayara kurarken öncelikle masaüstüne inen winrar.exe şeklinde inen programı açınız. Akabinde programı çalıştır sekmesine basınız. Sonrasında çıkan lisans sözleşmesi onaylayın. Bu adımlardan sonra program yüklenmeye başlayacaktır. Yükleme sonunda çıkan sekmeler “Tamam” butonu seçiniz. Bu işlemler sonucunda WinRAR kurulmuş olacaktır. WinRAR indirme bağlantısına aşağıdaki butonlardan ulaşabilirsiniz;

WinRAR 6.23 İndir

Özet

Makalenin ilk başlığında WinRAR Nedir hakkında bilgi verilmiştir. Bu bilgiler ışığında WinRAR’ın kullanımı ve ne işe yaradığı anlatılmıştır. Akabinde bu yazılımın nasıl kurulacağı ve nerelerden edinileceği anlatılmış ve makale sonlandırılmıştır.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir