1. Anasayfa
  2. Sektörel

Vasıta Alım-Satım ve Kiralaması Yapan İşletmeler e-Faturaya Geçiyor

Vasıta Alım-Satım ve Kiralaması Yapan İşletmeler e-Faturaya Geçiyor

Araba Kiralayan, Satan ya da Alan İşletmeler e-Faturaya Geçmek Zorunda mı?

e-Fatura geleneksel faturalardan farklı olarak, elektronik sistemler üzerinden oluşturulmuş bir fatura çeşididir. e-Fatura kolaylıkları ve avantajları ile günümüzde birçok işletme tarafından kullanılır. e-Fatura kullanması zorunlu olan işletmelerin sayısı her geçen gün artar. e-Faturaya geçmek için gerekli olan ciro sınırı her geçen yıl daha da düşürülür. Böylece e Fatura uygulamasına geçerek elektronik fatura kesmek zorunda olan işletmelerin sayısı gittikçe artar. Araç kiralayan ya da araç alım satımı yapan işletmelerin e-Fatura kullanmak zorunda olup olmadığı merak konusudur.

Araç satan, satın alan ya da belirli bir ücret karşılığında kiralayan işletmelerin 2021 yılındaki ciroları toplamda 1 milyon TL ve daha üstü ise1 Temmuz 2022 itibariyle e-Faturaya geçmek zorundadır.

Logo İşbaşı Sayesinde Kolayca E-Faturaya Geçiş Mümkün

e-Faturaya Nasıl Geçilir?

e-Faturaya geçiş yapabilmek için kullanılabilecek farklı yöntemler bulunur. Bu yöntemlerden birisi özel entegratörlerdir. Özel entegratör ilgili bakanlıklar tarafından verilen e-Fatura, e-Arşiv Fatura, e-İrsaliye gibi elektronik belgeleri oluşturma ve düzenleme yetkisine sahip olan kişilere verilen isimdir. Özel entegratörler aracılığıyla e-Fatura sistemine geçiş yapmak, bu geçiş sürecinde kullanılabilecek en kolay yöntemdir. Özel entegratörler, e-Faturaya geçiş yapmak isteyen işletmelerin ihtiyaç duyduğu bütün işlemleri kısa süre içerisinde halleder, bu süreçte işletmenin gerekli alanları imzalamak dışında herhangi bir işlem yapması gerekmez.

Logo İşbaşı Sayesinde Kolayca E-Faturaya Geçiş Mümkün

Dilediğiniz yerden müşterilerinize e Fatura kesmek için işi profesyoneline bırakmak isterseniz, Logo İşbaşı yanı başınızda! Kağıt faturaya göre çok daha maliyetsiz, avantajlı ve hızlı olan e fatura programı sayesinde, zamandan ve mekandan bağımsız şekilde faturalama işlemi yapabilirsiniz. Üstelik kullanımı muhasebe programı, kolay ve pratik ara yüzü sayesinde istenilen her alanda telefondan, tabletten ya da bilgisayardan faturalandırma işlemi sağlar. Böylece faturaların kaybolması veya müşterilerinize ulaşmaması mümkün değildir. Bu denli basit ve pratik bir muhasebe programı sunan Logo İşbaşı danışmanları ile hemen iletişime geçin, hızlı ve güvenli işlem yapabilmenin ayrıcalığını yaşayın. www.isbasi.com adresinden saniyeler içinde ücretsiz üye olarak 14 günlük deneme üyeliğinizi başlatabilirsiniz.

Logo İşbaşı

e-Fatura Nedir?

e-Fatura yani Elektronik Fatura, her alışveriş işleminden sonra oluşturulması gereken fatura belgesinin elektronik versiyonudur. Faturalar kağıda basılı bir şekildedir ve böylece karşı tarafa iletilir. e-Faturada ise durum daha farklıdır. e-Faturalar elektronik sistemler üzerinden oluşturulur ve bu şekilde kullanılır.

e-Faturanın oluşturulabilmesi için kağıt ya da baskı işlemlerine gerek kalmaz. Standart basılı fatura belgesine nazaran e-Fatura kullanmak işletmelere birçok kolaylık sağlar. Basılı fatura belgelerini oluşturulması e-Faturaların oluşturulmasına göre daha uzun sürer ve daha masraflıdır. e-Fatura oluşturulurken baskı ya da kağıt masraflarına gerek kalmaz. Basılı fatura belgeleri posta ya da kargo yöntemleri ile gönderilirken, e-Faturalar e-posta gibi iletişim kanalları üzerinden saniyeler içerisinde gönderilebilir.

Ürün pazarlama ve sosyal medya danışmanlığı yapan bir yazarım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir