1. Anasayfa
  2. Mobil

Telefon Kaskosu Nedir, Neleri Kapsar?

Telefon Kaskosu Nedir, Neleri Kapsar?
0

Telefon kaskosu özellikle fiyatları açısından oldukça yüksek olan akıllı telefonların korunmasını sağlayan bir sigortadır. Çeşitli risklere ve zararlara karşı güvence altına alan kasko türü sayesinde kullanıcılar koruma sağlamaktadır.

Telefon Kaskosu Nedir?

Cep telefonu kaskosu sigorta şirketleri tarafından tıpkı araçlar için olduğu gibi koruma amaçlı yapılmakta olan bir kasko türüdür. İsteyen herkesin yaptırabileceği bu sigorta türünde mobil cihazlar koruma altına alınmaktadır. Genelde sıfır telefonlar için yapılmakta olup sigortayı yaptırmak için de cihazın belirli bir kullanım süresini geçmemiş olması gerekiyor.

Telefon kaskosunun kapsamı sigorta şirketlerine göre değişmekle birlikte hangi teminatların verileceği genelde şu şekildedir;

  • Çarpma,
  • Düşme
  • Sıvı teması
  • Hırsızlık
  • Yüksek voltaj sonucu zarar görme,

Durumlarda teminata göre sigorta şirketi tarafından oluşan hasar ödenmektedir. Aynı zamanda kimi sigorta şirketleri de bahsedilen durumlarda ücretsiz olarak telefon değişimi yapabilmektedir. Kullanıcıların bu konuda bilmeleri gereken önemli nokta sigorta şirketi oluşan hasarın ücretini ya da telefonun tutarının ödemesi yapmamaktadır. Meydana gelen sorunu gidermek için değişim ya da tamir ücretini ödeme şeklinde çalışmaktadır.

Cep Telefonu Kaskosu Ayrıntıları Neler?

Cep telefonu kaskosu yaptırmak için sigorta şirketleri ile anlaşması olan cihaz satıcılar da tercih edilebilir. Ancak telefon mağazasından sigorta yapılacaksa hangi firma ile çalışma yapıldığını, teminatların ve aylık ödemelerin neler olduğunun detaylı şekilde bilinmesi yararlı olacaktır.

Cep telefonu kasko süresi genelde 1 yıl olarak belirlenmiştir. Alım tarihinden 1 yılı geçmiş olan telefonlar yapıları gereği sorun çıkarabileceği için bu süre sonrasında kasko tekrarlama genelde yapılmamaktadır. Ancak model ve markaya göre uzatmalar için sigorta şirketleri esneklik gösterebilmektedir.

Kasko ile ilgili olarak merak edilen önemli konuların başında kırılma geliyor. Cep telefonu kaskosu teminatlar kapsamında oluşan hasarları karşılayacaktır. Özellikle ekran kırılması sık yaşanan bir sorun olduğundan sigorta şirketi ekran kırılmasına karşı da teminat vermektedir. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken husus bazı sigorta şirketleri ekran kırılması için kullanıcı hatası olup olmadığına bakmaktadır. Kullanıcıdan kaynaklı olarak ekranda kırılma gelmişse bu durumda sigorta şirketi ekran kırılması ile ilgili ödeme yapmamaktadır.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir