1. Anasayfa
  2. Sosyal Medya

Sosyal Medya Pazarlama İpuçları

Sosyal Medya Pazarlama İpuçları

Çevrimiçi internet dünyası dolaşan bilgilerle doludur. Sonuç olarak, kullanıcılar artık arama yapan kitle değildir; bunun yerine uğraşacakları çok şey var ve yaptıkları bir şey varsa, o da samanı alıp yararlı tahıllardan ayırmaktır. İyi bir sosyal medya pazarlama ipuçlarını ararken bu gerçeği anlamak önemlidir.

İzleyicilere bilgi vermelisiniz. İyi bir şey inşa etseniz bile, potansiyel izleyicilerin “doğal olarak” bakmalarını bekleyerek pek bir şey elde edemezsiniz. İşte sosyal medya stratejinize başlamanıza yardımcı olacak ipuçları:

Birçok Sosyal Medya Platformunu Kullanın

Bu açık görünse de, çevrimiçi pazarlama kampanyasında bunu yapma şansınızı artırmak istiyorsanız, mümkün olduğunca çok platformda varlık beyan etmeniz gerektiğini vurgulamak yine de önemlidir.

Bununla birlikte, farklı sitelerin kendi gelenekleri olduğunu anlamak önemlidir ve bu nedenle bazı kullanıcıların bir sitede çok aktif, diğerinde çok sessiz olduğunu göreceksiniz.

Facebook ve Twitter, tamamen farklı normlara sahip iki siteye iyi örneklerdir; Bu nedenle, aktif bir Facebook kullanıcısı nadiren Twitter’da aynı coşkuyu ifade eder ve bunun tersi de geçerlidir.

Bu nedenle ilk adım, her ortamdaki modaya uygun alışkanlıkları belirlemek ve marka adınızı genişletmek için bu bilgiden yararlanmaktır.

Çeşitli İçerikleri Benimseyin

Gönderileriniz sadece kelimelerle olmamalıdır. Bazen etkileşimlerinize tat katacak resimler ve videolar ekleyin. Videolar söz konusu olduğunda, ara sıra kendi benzersiz çekimlerinizi oluşturun. Aksi takdirde, YouTube’da ve diğer sitelerde pazarlama stratejinize uyacak şekilde değiştirebileceğiniz birçok ücretsiz video klip vardır.

Hash Etiketlerini Kullan

Hash etiketleri, doğru kablolara çarptığında, profilinize akış yapan kişileri gönderebilir. Karma etiket analizi için çevrimiçi araçları kullanarak, etiketlerinizde kullanmak için doğru anahtar kelimeleri kolayca belirleyebilirsiniz.

Bir hash etiketinin popülaritesi anahtar olsa da, burada önemli olan, aşırı kullanılan hash etiketlerini uygulamaktan kaçınmaktır, çünkü onları uygulayan adların karmaşasında kaybolabilirsiniz.

Aynı zamanda, farklı sosyal medya platformları için uygun hash etiketi yoğunluğu hakkında bilgi edinin. Örneğin, popüler araştırmalar, Instagram gönderilerinin 11 veya daha fazla hash etiketiyle birlikte kullanıldığında iyi sonuç verdiğini gösteriyor. Öte yandan, Twitter ve Facebook’ta üçten fazla hash etiketi içeren gönderiler düşük performans gösterme eğilimindedir.

Yarışmalar ve Ödüller Düzenleyin

Yarışmalar, bu platformlarda izleyici çekmenin iyi bir yoludur. Sosyal medya, çeşitli promosyonları başlatmak için size uygun bir ortam sağlar.

Bunlardan biri, hedef kitlenize ücretsiz kuponlar vermektir. Ödüllerin temeli olarak tavsiye bağlantılarını, beğenileri veya yorum sayısını kullanarak, takipçilerinize mümkün olduğunca çok kişiyi davet etmelerini ve ardından belirli bir eşiğe ulaşanlara kupon vermelerini söyleyebilirsiniz.

Diğer yarışma biçimlerinin kısa sorular, ilk yorum yapanlara ödül, yaratıcı yazı ve diğerleri arasında içerik paylaşımı içerdiğini belirtmek önemlidir.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir