1. Anasayfa
 2. Sağlık

Pire Isırığı Nasıl Geçer?

Pire Isırığı Nasıl Geçer?

Pireler, kan yiyen kanatsız bir parazittir. Vücutlarına göre çok küçük kafaları vardır. Vücut yapıları elips şeklindedir. Uzunlukları 2 ila 8 mm arasında değişmektedir. Altı ayaklı pireler, özellikle arka ayakları çok güçlü olduğu için, bir sıçramada uzun mesafeler kat edebilirler. Renkleri açık kahverengidir – koyu veya siyaha yakındır.

Dünyada 2500’den fazla pire türü vardır. Pireler genellikle kedi, köpek ve insan gibi hayvanların kanıyla beslenir. İnsanlarda 3 ana pire türü görülür; kedi pireleri (Ctenocephalides Felis), köpek pireleri (Ctenocephalides Canis) ve insan pireleridir (Pulex Irritans). Pire ısırıkları, insan kanıyla beslenen pirelerin deride ürettiği küçük kırmızı yumrulardır.

Pire Isırığı Nasıl Olur?

Pire ısırıklarını tahtakuruları veya diğer ısıran böceklerden ayırt etmek kolay olmasa da bazı ayırt edici özellikleri vardır. Bir pire ısırığı, küçük ve kırmızı bir yumrudur. Bir sivrisinek ısırığı ile oluşan şişmeye kıyasla, pire ısırığı alanında çok daha küçük bir yumru oluşur. Isırıkların en dikkat çekici özelliği düz bir çizgide veya gruplar halinde yer almalarıdır. Bir diğer ayırt edici nokta, ısırığın yeridir.
Pireler genellikle ayakları ve ayak bileklerini ısırır. Pireler, tırtıklı çeneleri ile ısırıklarını kolayca açabilirler. Isırdıktan sonra etkilenen bölgedeki kanamayı durdurmak için ağız sıvısında özel bir madde bırakılır. İnsan vücudu pirenin ağız salgılarına tepki verir ve bölgeye histamin adı verilen bir kimyasal madde aktarır. Histamin, ısırık bölgesinde şişme ve kaşıntıya neden olur.

Pire Isırığı Nasıl Geçer?

Pire ısırıkları genellikle sizin hiçbir şey yapmanıza gerek kalmadan kendiliğinden geçer. Bu iyileşme süreci rahatsız edici ise ilaç tedavisi de tercih edilebilir. Semptomları hafifletmek için kullanılabilecek bir ilaç antihistaminiklerdir.

Antihistaminikler, pire ısırıkları için kullanılan en yaygın yöntemdir. Bu ilaçların tablet, şurup veya merhem formu tercih edilebilir. Diğer bir tedavi ise kızarıklığı ve reaksiyonu azaltmak için kullanılan topikal kortikosteroidlerdir.

Pire Isırığı Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Pire ısırıkları arasında en sık görülen ve can sıkıcı sorun kaşıntıdır. Ancak pire tarafından ısırıldıktan sonra kaşınmamak çok önemlidir. Çünkü pire kaşındığında etkili bir şekilde enfeksiyona yol açabilir. Pire ilacı kullanımının öncelikli olmadığı durumlarda veya doktora görünemeyeceğiniz durumlarda doğal yöntemler tercih edilebilir. Pire tarafından ısırıldığınızı düşünüyorsanız, önce bu bölgeleri sabun ve suyla yıkayın ve aşağıdakilerden size en uygun olan yöntemi seçin:

Soğuk kompresler kaşıntıyı önlemenin en etkili yollarından biridir. Temiz bir bezi soğuk suyla ıslatır ve ısırılan bölgelere uygularsanız kaşıntı giderilebilir.

Kaşıntılı bölgeye bal sürerek kaşıntıyı hafifletebilirsiniz.

Pire Isırığı Bal Tedavisi

Papatya çayı içindeki maddeler de kaşıntıyı azaltmada etkili olabilir.

Pire Isırığı Papatya Çayı Tedavisi

Aloe vera bitkisinde bulunan jel benzeri sıvı kaşıntıyı giderebilir. Bez torbalarda satılan papatya çayı hazırlayın, suyunu sıkın ve soğuyana kadar buzdolabında saklayın. Soğuduktan sonra kaşıntılı bölgelere uygulayabilirsiniz.

Pire Isırığı Belirtileri Nelerdir?

Çoğu durumda, bir enfeksiyon veya alerji olmadığı sürece pire ısırıkları hafif şiddetli semptomlardır. Bu belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Kaşıntı
 • Isırık etrafında hafif şişlik
 • Kırmızımsı ısırık izleri
 • Ciltte tahriş

Alerjik reaksiyon oluşursa göz ardı edilmemeli ve en kısa sürede en yakın sağlık kuruluşuna kontrol ettirilmelidir. Bir pire ısırığı alerjisinin belirtileri şunlardır:

 • Nefes darlığı
 • Mide bulantısı
 • Ağız, dudak ve dilde şişme
 • Göğüs bölgesinde ağrı
 • Baş dönmesi.

Pirelerin insanlara bulaşmasının neden olduğu enfeksiyon belirtileri şunlardır:

 • Kırmızı görüntü
 • Baş dönmesi
 • Ateş yükselmesi
 • Mide bulantısı
 • Halsizlik
 • Lenf bezlerinde şişme
 • Ağrı

Pire Isırığı Kaç Günde Geçer?

Pire ısırıkları birkaç gün sonra kaybolur. Bulaşıcı bir durum olması durumunda bu süre uzatılabilir.

Pireler, esas olarak evcil hayvanlar tarafından insanlara bulaşır. Bu nedenle evcil hayvanlarınızı koruyarak pire ısırıklarından dolayı karşılaşabileceğiniz sorunların önüne geçebilirsiniz. Öncelikle kedi, köpek gibi hayvanlarınızı düzenli olarak veterinere götürmeli ve gerekli kontrolleri ve önlemleri almalısınız. Evcil hayvanınızın pirelerini evde de kontrol edebilirsiniz.

Evcil Kedi üzerinde pire
Kedi Pire Kontrolü

Bunu yapmanın en pratik yolu, evcil hayvanınızın kulaklarını dikkatlice incelemektir. Bu test sırasında, küçük siyah noktaların yanı sıra moleküller şeklinde dışkı izleri göreceksiniz.

Evcil hayvanlarınızın pirelere karşı bakımını yaptıktan sonra son adım evinizi pirelerden temizlemektir. İlk adım, evi düzenli olarak temizlemek ve elektrikli süpürgenin çöplerini evin dışına boşaltmaktır. Temizleyerek düzeltemiyorsanız evinizi ilaçlamalısınız.

Evcil Hayvan Pire Bakım

Ürün pazarlama ve sosyal medya danışmanlığı yapan bir yazarım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir