1. Anasayfa
  2. Eğlence

Netflix’in Popüler Şovu ‘Dark’ Nerede Çekildi?

Elbette, Almanya'da olduğunu biliyoruz, ama Winden tam olarak nerede?

Netflix’in Popüler Şovu ‘Dark’ Nerede Çekildi?
0

Alman bilim kurgu dizisi Dark a rastlamışsınızdır. Bu gizemli gerilim, geçen ay yayınlanan son sezona kadar bizi ayak parmaklarımızda tuttu. Gösteri, sırları, çoklu zaman çizelgeleri ve alternatif gerçekliklerin peşinden koşan birbirine bağlı dört aile etrafında dönüyor. Soy ağaçlarını bulmak ve onları çok karmaşık zaman çizelgeleri ile eşleştirmek ilgimizi çekerken, ilgimizi çeken de yerdi – kilometrelerce uzanan derin karanlık ormanlar ve mağara sistemleri. Ancak hikayenin geçtiği küçük kasaba olan Winden hayal ürünüdür. Ancak çekim yerleri Almanya’nın Berlin ve çevresine dağılmış durumda. İşte Baran bo Odar ve Jantje Friese tarafından yaratılan bu akıl almaz aile dramının çekim yerlerinden bazıları.

İşte Bilim Kurgu Şovu ‘Dark’ın Çekim Mekanları

1. Köprü: Königsweg, Dreilinden

 

Köprü: Königsweg, Dreilinden

Noah’ın Bartosz’u bir köprüden aldığı sahneyi hatırlıyor musunuz? Königsweg de aynı şekilde çekim yeriydi.

2. Winden Kilisesi ve Mezarlığı: Mezarlık Şapeli, Südwestkirchhof Stahnsdorf

Winden Kilisesi ve Mezarlığı: Mezarlık Şapeli, Südwestkirchhof Stahnsdorf

Micheal ve Noah, babasına (Mikkel’in / Micheal’ın) saygılarını sunmaya geldiğinde, Micheal ve Noah ve 2019 Jonas ve gelecekteki Jonas ilk kez burada buluşur. Bu, bir zamanlar bir demiryolu ile Wannsee’ye bağlanan mezarlıktır. Bu çekim yerinde ayrıca 1908 ile 1911 yılları arasında inşa edilmiş bir şapel bulunmaktadır. Kilise Norveç tarzında inşa edilmiş ve ahşaptan yapılmıştır.

3. Tren Yolları: Düppeler Ormanı Ortası

Tren Yolları: Düppeler Ormanı'nın Ortası

Yukarıda bahsedilen Königsweg köprüsünün hemen altında, Jonas ve çetesinin okuldan sonra gece geç saatlerde keşif yapmak için mağaralara gitmek üzere tanıştıkları yollar var. Bu terk edilmiş yollar, 1952’de rota kesilene kadar Wannsee’yi Stahnsdorf’a bağlamak için kullanıldı.

4. Winden Okulu: Reinfelder Schule, Berlin

Winden Okulu: Reinfelder Schule, Berlin

Winden’deki tüm zaman çizelgelerinde sabit olan sarı boyalı bina okuldur. Bu televizyon çekim yerini Berlin-Charlottenburg-Wilmersdorf semtinde bulabilirsiniz. Okulun Brütalizmi anımsatan somut bir blok hissi var ve serideki ikonik yapı gibi sarıya boyanmış.

5. Winden’in Ruhsal İltica Merkezi: Biotecon Diagnostics, Potsdam-Süd

Winden'in Ruhsal İltica Merkezi: Biotecon Diagnostics, Potsdam-Süd

1986’da Ulrich Nielson’ın kabul edildiği ve Katharina’nın annesinin çalıştığı akıl hastanesinin dış çekimleri moleküler ve mikrobiyolojik araştırmalar yapan Biotecon Diagnostics çalışma laboratuvarına ait. Bu çekim yeri Brandenburg’daki Potsdam adlı şehirde bulunabilir. Şehir, doğrudan Alman başkenti Berlin ile sınır komşusudur ve Dark’ta akıl hastanesi olarak kullanılan muhteşem görünümlü binayı içerir.

6. Waldhotel Winden: Lanke Kalesi (Schloss Lanke), Brandenburg

Waldhotel Winden: Lanke Kalesi (Schloss Lanke), Brandenburg

1953’te Doppler’lerin yaşadığı yer olan, 2019’da Tiedemann’lara ait olan otel, aslında Berlin’in kuzeyinde yer almaktadır. Lanke Kalesi veya Schloss Lanke, Lanke’deki Count von Redern ailesinin eski bir mülküdür. Sarayın mülkiyeti ilk olarak 1914’te Berlin mülkiyetine geçti. 2006 yılında, saray Berlin Eyaleti tarafından satıldı ve o zamandan beri özel mülkiyete geçti. Bina, 2011-2014 döneminde Brandenburg Anıt Koruma Kurumu’nun desteği ile yeni sahibi tarafından özel konut amaçlı, tatil amaçlı apartman daireleri ve kültürel kullanım için yenilenmiştir.

7. Winden Mağaraları

Winden Mağaraları

Winden Mağaraları 2

Winden’in zamanda yolculuk yapmasına izin veren meşhur yer altı mağaraları, iki ayrı çekim mekanı üzerinden iki şekilde deneyimlenebiliyor. Mağaranın iç görüntüleri, 1500’lerden beri eserlerin ticaretinin yapıldığı kuzey Almanya’daki Batı Harz’daki Unicorn Mağarası’ndan. Bununla birlikte, dış cephe, CGI ve Berlin’in güneyinde Brandenburg’da Tremsdorf ve Saarmund arasında bir ormanda inşa edilen bir setin karışımı ile yapıldı.

8. 2052 Spor Salonu: Krampnitz

2052 Spor Salonu: Krampnitz

Jonas’ın 2052’de Apocalypse Winden’den sonra harap görünümlü bir spor salonuna girdiği zamanı hatırlıyor musunuz? Bu çekim yeri, Potsdam ve Spandau arasındaki eski bir Sovyet askeri üssü olan Krampnitz’de bulunabilir. Orada sahnenin çekildiği eski bir spor salonu var.

9. Arka Planda Oynayan elvis Büyük Harap Bina

Jonas, 2019’daki kıyameti durdurmak için zaman çizelgesine geri dönmeye çalışırken, şimdi yıkılmış olan Winden Nükleer Santrali binasında bulduğu karanlık madde üzerinde çalışmak için yakıta ihtiyacı olduğunu anlar. Hayatta kalanlardan biraz yakıt çalmaya karar verir ve bunu yapmak, bu eski binada biraz Elvis Presley oynayarak dikkatlerini dağıtır. Bu çekim yeri için kullanılan yer Chemiewerk Rüdersdorf olarak biliniyor. Rüdersdorf şehrinde terk edilmiş bir kimya fabrikasıdır (Berlin şehir sınırlarının sadece birkaç kilometre dışında). Bu fabrika 1899’da bir çimento fabrikası olarak başladı ve daha sonra bir fosfat kimya fabrikasına dönüştürüldü. Fabrika aynı zamanda 2052 Winden’in arka planıydı, burada Jonas ve Claudia, geriye kalan Tanrı Parçacığını zamanda geriye yolculuk yapmak için kullanmaya çalışıyorlar.

10. 1921 Winden: Rehagen

1921 Winden: Rehagen

Fotostrasse’ye göre, Winden’in 1921 versiyonu, Berlin’in güneyindeki Rehagen adlı bir kasabada çekildi. Bu kasabadaki tarihi görünümlü sokak, Jonas’ın genç Noah ve Agnes ile tanıştığı bir çekim yeri olarak kullanıldı. Tarihi görünümlü cadde, bir otel ve restoran olan Schlafwagenhotel Bahnhof Rehagen’e çıkar.

11. Winden Otobüs Durağı: Fahrtechnikakademie Kallinchen

Winden Otobüs Durağı: Fahrtechnikakademie Kallinchen

Tüm çekim yerlerinin dışında, yoldan gelen bu neredeyse her bölümde yer aldı ve Berlin’in güneyinde bulunabilir. Bu sahneleri çektikleri yer, Brandenburg’da Schöneiche adlı küçük bir kasabanın yanında bulunan bir güvenlik sürüş merkezi olan Fahrtechnikakademie Kallinchen olarak adlandırılıyor.

12. Winden Halk Kütüphanesi: Finans İçin Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Königs Wusterhausen

Winden Halk Kütüphanesi: Finans İçin Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Königs Wusterhausen

Hepimiz 1986’dan beri Winden Halk Kütüphanesi’nde 2019 teknolojisini anlamaya çalışan Claudia ile ilişki kurabiliriz. Kütüphane, Berlin’in yanında bir şehir olan Königs Wusterhausen’deki Finans Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nin gerekçesiyle gerçek bir kütüphanedir.

Merakınızı Bu ‘Dark’ Çekim Mekanlarıyla Doyurun

Karmaşık bulmacalarıyla bu gizemli drama dizisi dünya çapında bir hayran kitlesine sahip. Seyirci, Almanya’nın küçük bir kasabasından meraklı karakterlerden oluşan bir ağa takıldı. ‘ Soru ne zaman değil, soru hangi dünya’ sloganı, kendi kişisel alternatif gerçekliklerimizle ilgili merak ettiğimiz her şeyi yaptı. Bunu anlayana kadar, kurgusal Winden kasabasını oluşturan çeşitli parçaları ve yerleri yeniden ziyaret etmekten mutlu olmalıyız. Bu çekim yerlerini ziyaret edin ve aşağıdaki yorumlarda zamanın size nasıl davrandığını bize bildirin.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir