1. Ana Sayfa
 2. Seo
 3. Mobil SEO Nedir ve Seo Optimizasyonu Neden Uygulanır?

Mobil SEO Nedir ve Seo Optimizasyonu Neden Uygulanır?

featured

Mobil SEO nedir? Mobil optimizasyonu anlamak . Arama trafiğiniz için mobil web sitelerinin önemini küçümsemeyin .

Mobil optimizasyonu anlamak

Geçen yıl, aramaların %50’sinden fazlası mobil cihazlarda yapılmaya başladıktan sonra, Google’ı mobil öncelikli olarak sitelerin indekslemesini algoritmaları için öncelik haline getirdi. Web yöneticileri, mobil cihazlardaki artan patlama nedeniyle mobil SEO stratejileriyle yakından ilgileniyor

İşte mobil seo trafik aldığınızdan emin olmak için bazı stratejiler.

Mobil Öncelikli İndeksleme:

Google , tüm web için Mobil öncelikli indekslemeyi duyurdu . Ve şimdi, başlangıçta Eylül 2020’de planlanan bu geçişin şimdi Mart 2021’de gerçekleşeceğini duyurdu.

Google, sayfaları indekslemek ve sıralamak için ağırlıklı olarak web sitesinin mobil versiyonunu, masaüstü versiyonu üzerinden kullanır. Başlangıçta Google, web sayfalarını kullanıcı sorgusuna göre sıralamak için masaüstü sürümüne başvurdu, ancak arama trafiğinin çoğu mobil cihazlardan geldiğinden, Google bot mobil trafiğe öncelik verdi. Mobil ve masaüstü sayfalarını karşılaştırmak için Merkle’nin tescilli Mobil Öncelikli Dizin aracını kullanabilirsiniz.

Duyarlı web siteleri (Responsive)

Akıllı telefonlarda, tabletlerde ve diğer cihazlarda çalışan responsive bir siteniz olduğundan emin olun. Bugün inşa edilen çoğu WordPress teması zaten duyarlı. Bir sonraki adım, soruyu sizin için kesin olarak yanıtlar.

Mobil Uyumlu

Web sitenizin mobil uyumlu olduğundan emin olmak için test edin.

 

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP)

Google, mobil web sitelerinin hızlı bir şekilde yüklenmesine yardımcı olmak için birkaç yıl önce AMP’yi oluşturdu. Bir mobil site için bazı normal özellikleri kaldırır, ancak arama sıralamanızı artırır.

AMP’nin web sayfalarınızda uygulanması size şu faydaları sağlayabilir:

 • Artan dönüşüm oranı
 • Hızlı yükleme hızlandırılmış mobil sayfa.
 • AMP sayfaları ayrıca sunucular üzerindeki yükü azaltabilir ve dolayısıyla sunucu performansını artırabilir.

Mobil SEO’nun Faydaları:

 • Web sitesi trafiğini artırın
 • Hemen çıkma oranında önemli düşüşlerin olması
 • Daha iyi kullanıcı deneyimi
 • Sitede geçirilen ortalama süre iyileştirildi
 • Daha yüksek dönüşüm oranları
 • Düşük sayfa yükleme hızı
 • Rekabet avantajından yararlanma
 • Arama motoru dostu

Sonuç:

Statista tarafından yapılan bir araştırmaya göre, tüm dünyada mobil internet kullanıcılarının sayısının katlanarak artması bekleniyor. 2015’te Hindistan’daki mobil internet kullanıcıları 242 milyondu ve 2022’ye kadar 492 milyon (neredeyse iki katı!) Olması bekleniyor. Bu kesin nedenden dolayı, web sitesi için Mobil SEO’nun optimize edilmesi, yukarıda açıklanan işaretçileri takip ederek yapılabilecek tüm çevrimiçi işler için birincil odak noktası olmalıdır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Teknobird, en popüler ve en iyi ücretsiz lisanslı yazılımı, ücretsiz deneme sürümünü ve ücretsiz indirmeyi sunma, paylaşma ve güncelleme konusunda uzmanlaşmış en popüler yazılım eşantiyon web sitelerinden biridir.

Yorum Yap