1. Anasayfa
 2. Yaşam

Kürtaj İşleminin Kadınların Evliliklerine Faydaları

Kürtaj İşleminin Kadınların Evliliklerine Faydaları

Korumasız olarak gerçekleştirilen cinsel ilişki sonrasında veya istenmeyen ilişkilerin plansız gebelikler ile sonuçlanması sonrasında kadınlar rotası kürtaj olayına çevirmektedir.

Kürtaj Nedir?

Kürtaj, istenmeyen gebeliklerde bebeğin annenin karnından alınarak oradan tahliye edilmesine yani gebeliğin cerrahi cerrahi işlemler yardımıyla sonlandırılmasına denir. Ayrıca, bazı kadın hastalıklarında jinekolojik kanserler gibi hastalıkların tanısını koyabilmek için ya da rahim içinde bulunan dokulardan örnek alabilmek için yapılan işlemlere de aynı isim kullanılır.

Bursa ilinde kadın doğum ve sağlık hizmetleri ile Bursa vajinismus alanında yıllardır hizmete devam eden kadın hastalıkları ve doğum uzmanı jinekolog operatör doktor Faruk Dinçşahin, kadın doğum ve sağlık hizmetleri alanında hizmetlerini sürdürüyor.

Doğum uzmanı jinekolog operatör Doktor Faruk Dinçşahin, modern ve güncel tıbbın sahip olduğu en güvenilir ve en doğru bilgileriyle hastalarını odağa alan bir anlayışla kadın doğum ve gebelik hakkında doğru bilgiler eşliğinde tedavilerini başarı ile yaparak, tamamlamaya devam ediyor.

Kürtajda Hangi Teknikler Kullanılır?

Kürtaj işlemi için günümüzde birçok farklı teknik kullanılsa da en fazla tercih edilen yöntem, vakumlu aspiratör yöntemidir. Hem hasta hem de diğer teknikler ile kıyaslandığında risklerinin az olması nedenleriyle daha çok kullanılmasına neden olmuştur. Vakumlu kürtaj yönteminde, bazı aletler yardımıyla ters basınç kullanılarak bebeğin anne karnından tahliye edilmesi olarak tanımlanıyor.

Kürtaj İşlemi Ne Zamana Kadar Yapılabilir?

Gebeliğin bitirilmesi amacıyla yapılan kürtaj işlemi, tıbbi açıdan gebelik kesesinin görülmesinin ardından herhangi bir gebelik döneminde yapılabiliyor. Yasalar çerçevesinde kürtaj işlemi, gebe olunan tarihten 10. haftaya kadar geçen zaman içinde yapılabiliyor.

Kürtaj Yapılmasına Müsaade Edilen Durumlar Nelerdir?

Türkiye’de geçerli olan yasalar, gebeliğin kürtaj yoluyla sonlandırılmasına 3 farklı durumda müsaade ediliyor.

 • Gebeliğin herhangi bir döneminde bebeğin anne karnında ölmesi,
 • Anne adayının hayatını riske sokan kanama gibi ciddi sağlık sorunları yaşaması
 • Anne karnındaki bebeğin dünyaya geldikten sonra yaşam için gerekli fonksiyonlarını yerine getirmekte zorlanacağı rahatsızlığının veya sakatlığının olması

Bu durumlarda kürtaj yapılmasına müsaade ediliyor.

Kadın hastalıkları uzmanı Jinekolog operatör doktor Faruk Dinçşahin, kendi özel kliniğinde, kısırlık tedavisi, gebelik, tüp bebek, jinekolojik kanserler, histeroskopi, laparoskopi, genital bölge estetiği, vajinismus cinsel terapi hizmetlerini vermeye davam ediyor.

Kimlere Kürtaj Yapılabilir?

Şu kişilere kürtaj işlemi yapılmaktadır.

 • Evli olan kadınlar eşlerinden onay alarak kürtaj yaptırabiliyor.
 • 18 yaşın altında olmayan bekar kadınlar kendi beyanlarıyla kürtaj olabiliyor.
 • 18 yaşın altında olan kadınlar ebeveynlerinin izninin olması ile kürtaj yaptırabilir. Bu durum, kadının evli olup olmamasına bağlı olarak değişmediği gibi,18 yaş altında olan evli kadınlar anne ve babasının izni olmadan kürtaj yaptıramaz.

Bu şartları taşıyan kişilere kürtaj işlemi uygulanır.

Kürtaj İşlemi Aşamaları Nelerdir?

Kürtajın aşamaları şöyle sıralanır.

Kürtaj işlemi lokal yada genel anestezi ile yapılır.

 • Anestezinin etkisini göstermesinin ardından işleme başlanır.
 • Vajina girişi antiseptik solüsyonlarla temizlenir.
 • Daha sonra spekulum vajina girişine yerleştirilir.
 • Sonrasında bebek anne karnından tahliye edilir.

Bu işlemlerin yapılmasıyla kürtaj işlemi tamamlanır.

Doğum uzmanı jinekolog operatör doktor Faruk Dinçşahin, kliniğinde genital estetik, kısırlık, tüp bebek, gebelik takibi, jinekolojik hastalıklar, jinekolojik tanı ve tedavi yöntemleri, jinekolojik kanserler, vajinusmus, kızlık zarı onarımı (hymenoplasty), küretaj (tanısal rahim içi girişim) yani bursa kürtaj, kapalı ameliyat gibi tedavileri yapmayı sürdürüyor.

Kürtaj Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kürtaj yapılması sonrasında, belirli bir süre cinsel perhiz uygulanmalı, doktor tarafından verilen ilaçlar kullanılmalı, hijyen kurallarına uyulmalı ve bir süre sauna, deniz, havuz ve hamam gibi yerlere girmemek gerekiyor.

Kürtaj Nerede Yapılmalıdır?

Kürtaj, kesinlikle kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından yapılmalıdır. Kürtaj işlemi, kürtaj kliniklerinde ve hastanelerde yapılabilir. Aksi halde bilinçsiz müdahaleden dolayı ciddi sağlık sorunları yaşanabilir.

Ürün pazarlama ve sosyal medya danışmanlığı yapan bir yazarım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir