1. Anasayfa
  2. iOS

iOS 13.6 Pil Sorunlarınızı Giderin ve Düzeltin

iOS 13.6 Pil Sorunlarınızı Giderin ve Düzeltin
0

İPhone’unuzun pilinin iOS 13.6 pil kurulduğundan beri çok hızlı boşalmaya başlaması ve günün sonuna kadar dayanamaması durumunda, bu sorunu gidermek ve düzeltmek için birkaç hızlı ipucu burada verilmiştir.

birçok kullanıcı, iOS 13.6’nın cihazlarına kurulduğundan beri iPhone’larının pil ömrünün pek de iyi olmadığını düşündüklerini paylaşıyor. Şarj olmadan günlerini sürdüremezler ve pilleri her geçen gün yavaş yavaş kötüleşir. Bu çok can sıkıcı bir konudur, çünkü günün ortasında ya da en çok ihtiyaç duyduğunuzda telefonun boş kalmasına neden olabilir.

Yine de o lanet olası ölü telefonu atmadan önce, pil ömrünü önemli ölçüde iyileştirmenize yardımcı olabilecek bazı hızlı düzeltmeler olduğunu bilmelisiniz. Dahası, onları denemenin size hiçbir maliyeti olmayacak.

İPhone’unuzun pil sağlığını kontrol edin

İPhone’unuz birkaç yaşın üzerindeyken, basit bir pil kontrolü yapmak size pil sağlığı ve pilin değiştirilmesi gerekliliği hakkında bazı yararlı bilgiler verebilir. Bunun için aşağıdaki adımları gerçekleştirmeniz gerekir:

Ayarlar >> Pil >> Pil Sağlığı

Eğer Maksimum Kapasite Pil gösterileri %80′ den fazlası ve Doruk Performans Capability gösterir “Piliniz şu anda normal bir zirve performansını destekliyor” , yaşamın bir çok pilinizin ve sizin boşaltılır edilecek hala orada olduğunu o zaman bu araçları sorunu başka yerde aramanız gerekir. Göstergelerin farklı sonuçlar göstermesi durumunda, pili yenisiyle değiştirmeyi düşünmeniz gerekebilir.

İOS güncelleme kontrolü yapın

Eski bir işletim sistemi çok fazla pil ömrünü tüketebilir. Bu nedenle, bir süredir iOS güncellemesi yapmadıysanız, sisteminizin sorunsuz ve en iyi şekilde çalışmasını sağlamak için en son güncellemeleri aldığınızdan emin olun.

Git >> Yazılım Güncelleme Ayarları >> Genel ve en son iOS 13 güncellemeleri indirmek.

Uygulamalarınızı güncelleyin

İOS güncellemesi pil ömrü sorununu çözmezse ve piliniz çok hızlı bitiyorsa, ömrünü tüketen eski uygulamalarınız olup olmadığını kontrol etmek iyi bir fikirdir. Özellikle yeni iOS sürümleri piyasaya sürülmüşse, uygulama sorunları yaygın olarak ortaya çıkabilir. Bunun çözümü, App Store’u başlatmak ve Kullanılabilir Güncellemelerle ilgili bildirimleri kontrol etmek için köşedeki profil simgenize tıklamaktır . Varsa, bunları kurun ve pil performansınızda bir fark yaratıp yaratmadığına bakın.

İPhone’unuzun şarj cihazını kontrol edin

İPhone, pilinizin zaman içindeki kullanımını izler ve bu da değerli bir teşhis aracı olabilir. Günlüklerin görünümü Ayarlar >> Pil’e gidin ve orada Pil Seviyesi çizelgesini görürsünüz .

Yeşil, iPhone’unuzun pil gücünü kullanarak normal çalıştığını gösterir. Sarı , iPhone’unuzun Düşük Güç Modunu gösterir . Taralı yeşil, iPhone’unuzun şarj olduğunu gösterir.

Son Şarj Seviyesi , son şarj sırasında ne kadar pil şarjının eklendiğini gösterir. Bu size pilin tamamen dolu olup olmadığı hakkında bilgi verir.

Pil Düzeyi çizelgesinde bu çizgili yeşil göstergeleri göremiyorsanız, fren veya korozyon nedeniyle düzgün çalışmayabileceğinden şarj cihazınızı kontrol edin.

İPhone’unuzun arka plan etkinliğini devre dışı bırakın

Size birçok yararlı bilgi verebilecek başka bir grafiğe Etkinlik adı verilir ve Pil Düzeyi çizelgesinin altında bulunur. Aktivite çizelgesi, uygulamaların ekranda ne kadar süreyle çalıştığını (koyu mavi) ve ekranın ne zaman kapalı olduğunu (açık mavi) gösterir. iOS 13.6 Pil Boşaltma Düzeltmesi

Çok sayıda arka plan etkinliğiniz varsa, pilinizi tüketen uygulamalarda bazı sorunlar olabilir. Aktivite grafiğinin altında, uygulamanın pil kullanımını ayıran bir tablo vardır. Oradaki bilgileri, hangi uygulamaların pili en çok tükettiğini görmek ve ekran üzeri ve arka plan etkinlikleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için kullanabilirsiniz.

iOS 13.6 Pil Boşaltma Düzeltmesi Bazı uygulamaların çalışması için gerçekten çok fazla arka plan süresine ihtiyaç duyabileceğini, ancak bu kadar gerekli olmayan ve yalnızca pilin boşalmasına neden olabilecek uygulamalar olduğunu unutmayın. Bu nedenle, uygulamanın arka planda çalışma yeteneğini devre dışı bırakarak bunu test etmek isteyebilirsiniz.

Bunun için Ayarlar >> Genel >> Arka Planda Uygulama Yenileme’ye gidin ve arka planda kullanımda ağır görünen herhangi bir uygulama için bunu kapatın.

İşe yarayabilecek bir hızlı düzeltme çözümü

Bu kolay bir düzeltme gibi görünebilir, ancak şaşırtıcı bir şekilde çoğu durumda işe yarar.

İPhone 8 ve daha yenisi için: “Sesi Aç” düğmesine, ardından “Sesi Kısma” düğmesine basıp bırakın ve ardından Apple logosu ekranda görünene kadar “Güç” düğmesine basın.

İPhone 7 ve öncesi için: Ekranda Apple logosu görüntülenene kadar “Güç” ve “Sesi Kısma” düğmelerini basılı tutun.

İPhone’unuzu sıfırlayın

İPhone’unuzu sıfırlamak son çare seçeneğidir ancak sorunun donanım mı yoksa yazılım tabanlı mı olduğuna karar vermenize olanak tanır. İPhone Sıfırlaması yapmadan önce, tüm bilgilerinizi kaydettiğinizden ve daha sonra kurtarabilmek için verilerinizin yedeğini aldığınızdan emin olun.

Sıfırlama için, Ayarlar >> Genel >> Sıfırla’ya gidin ve tüm uygulamaları kaldırmak istiyorsanız Tüm Ayarları Sıfırla veya Tüm İçeriği ve Ayarları Sıfırla’yı seçin .

İPhone pil sorunları için çalışan başka ipuçlarınız ve düzeltmeleriniz var mı? Bunları aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşmaktan çekinmeyin.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir