1. Anasayfa
  2. Oyun

GGWP Anlamı: GGWP Ne Demektir?

GGWP Anlamı: GGWP Ne Demektir?
0

GGWP’nin anlamını merak ediyorsanız, yalnız değilsiniz. İlk karşılaşıldığında çok şaşırtıcı bir kısaltma olabilir. Endişelenmeyin, aşağıda GGWP’nin anlamını ve onunla ilgili diğer yararlı bilgileri bulacaksınız.

GGWP Kısaltması Ne Anlama Geliyor?

GGWP’nin anlamı “Good Game, Well Played” Türkçesi ise “İyi Oyun, İyi Oynandı” demektir. Oyun dünyasında bir oyun sona erdiğinde kullanılan hoş bir jesttir. League of Legends, Knight Online, Overwatch, vb. gibi oyunlarda rekabetçi bir maçın sonunda insanların söylediği genel bir sportmenlik işaretidir. Oyun oynarken yanlış zamanda kullanılırsa kaba bir hareket olarak algılanabilir.

GGWP sıklıkla #GGWP şeklinde yani bir hashtag ile (özellikle Twitter’da) görülür. Ayrıca kısaltılmış #GG ve #WP sürümlerinde de yaygın olarak görülür.

GGWP yazdığımda şunu kastediyorum:

GGWP Görseli

Fotoğraftaki gibi GGWP, bir oyun veya maçın sonunda diğer oyuncuları tebrik etmek için kullanılır.

GGWP Ne Zaman Kullanılmaya Başladı?

GGWP’nin bileşimi good game, well played, ilk olarak 1990’ların başında çok oyunculu oyunların yaratılmasıyla ortaya çıktı. Kısaltmanın parçalanmış şekli GG veya iyi oyundur ve çevrimiçi çok oyunculu oyun StarCraft’ın yaratılmasından kaynaklandığı düşünülmektedir.

GGWP Ne Zaman Kullanılır?

Bir oyun bittikten sonra diğer oyunculara GGWP’yi söylemek kibarlıktır. Bu hem kazananlar hem de kaybedenler tarafından kullanılabilir ve güzel bir jest olduğu düşünülür. Herkesin iyi oynadığını ve eğlenceli olduğunu söylemenin bir yoludur. GG ayrıca olumsuz bir şekilde kullanılabilir ve oyun dünyasında hoş karşılanmaz. Oyuna bu kısaltmayı kullanarak başlayan oyuncular, basitçe rakibin onları yenemeyeceğini belirtiyor.

GGWP, GGS, GG ve GG EZ Kısaltmalarını Kullanan Cümle Örnekleri

İşte GGWP’nin doğru şekilde nasıl kullanılacağına dair kibar bir örnek:

Bir oyun bittikten sonra ve oyuncular oyunu kapatmadan önce sohbet kutusuna “GGWP” yazmanız yeterlidir.

Bu basit kısaltmayı kullanmak, başkalarına oyunu iyi oynadıklarını ve sizin de bundan zevk aldığınızı söyleyecektir. Oyundan sonra “GG” kullanımı da aynı anlama gelmektedir.

Takım arkadaşlarınızla birkaç oyun oynadıysanız, herkese iyi oyunlar oynadıklarını ve hepsinden keyif aldığınızı söylemek için kısaltmanın “GGS” çoğul halini kullanabilirsiniz.

İşte “GG”nin olumsuz anlamda nasıl kullanılacağına dair bir örnek:

Oyun başladıktan hemen sonra sohbet kutusuna “GG” veya “GG EZ” yazmanız yeterlidir.

Bu, diğer tüm oyunculara sıkıldığınızı ve sizi yenecek beceriden yoksun olduklarını söyler.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir