1. Anasayfa
  2. Rehber

Enneagram Tipleri Nedir? Karakter Analizini Çıkar!

Enneagram Tipleri Nedir? Karakter Analizini Çıkar!

Enneagram tipleri son dönemlerde sıkça karşımıza çıkan bir ifade olup, neyi temsil ettiği merak edilen sorular arasındadır. Özellikle dünyada büyük şirketlerin personel alım süreçlerinde enneagram testlerini kullanmaya başlaması ile insanlar tiplerin neye göre belirlendiğini ve gerçekten karakter analizi yapıp yapmadığını merak etmektedir.

Son yıllarda özellikle bu tipolojik test için açılan kurslar ve danışmanlıklar insanların bu alanda yoğunlaşmasına ve bu testin tam olarak ne olduğunu araştırmalarına neden olmuştur. Biz de bugün sizler için genel hatları ile kısa bir şekilde enneagram tipleri hakkında bilgi vererek kendi karakterinize en yakın tipi bulmanıza destek olacağız.

Enneagram Nedir?

Enneagram tipleri kısmına geçmeden önce özellikle bu terimi ilk kez duyanların bilgilenebilmesi için sizlere eneagram nedir açıklamasını yapacağız. Sufizm bilgeliğinin ışığında var olan bu kişilik analizi insanın doğuşta 9 tip karakter özelliğinden birine sahip olabileceğini savunmaktadır. Geçmişi her ne kadar doğru olarak bilinmese de yaklaşık 3000 bin yıl önceden gelen sözlü bir aktarım olduğuna inanılmaktadır.

Bir nevi insanı gelişim aracı olarak gören bu sistem varoluşsal gerçekliğinde aynası olarak kabul edilmektedir. Bu karakter tiplerinden birine sahip olan insanlar kanat adı verilen diğer kişilik tiplerinin de yadsımalarını kendi kişiliklerinde az da olsa görebilmektedirler. Baskın olan karakter ilk kişilik tipini belirlerken diğer kişilik tiplerinde görülen benzerlik ise az bir miktarda gölge pozisyonda yer almaktadır.

Enneagram tipleri 9 kişilik özelliğine göre ayrılmaktadır. Bu kişilikler insanın varoluşundan itibaren ortaya çıkarak hayata olan bakış açınızın açıklamasını yapmaktadır. Hiçbir karakter bir diğerinden üstün sayılmazken sadece hepsi birbirinden farklı bir şekilde yaşamı ele almakta ve yaşamda farklı kapılardan etkinliklerini devam ettirmektedirler.

Enneagram Tipleri Özellikleri

Enneagram tipleri özellikleri hakkında da kısaca bir bilgi vermek gerekirse 9 kişilik tipini amaçları doğrultusunda sizlere madde madde açıklamak isteriz.

  • Kişilik tipi: mükemmeliyetçi: Eleştirmen yanı ağır basmaktadır.
  • Kişilik tipi: yardımsever: Kendini göstermeyi seven ve cömert tavırları ağır basmaktadır.
  • Kişilik tipi: başarı odaklı: Hırsları ve rekabetçi yönleri ağır basmaktadır.
  • Kişilik tipi: özgün: Sanat ve estetiği önemseyen yanları ağır basmaktadır.
  • Kişilik tipi: araştırmacı: Yenilikçi ve ketum tarafları ağır basmaktadır.
  • Kişilik tipi: sorgulayıcı: Şüphe ve savunmada kalmaları en ağır basan özellikleri arasındadır.
  • Kişilik tipi: maceracı: Geleceğe odaklı olmaları ve dikkatlerinin çabuk dağılması en baskın özellikleridir.
  • Kişilik tipi: meydan okuyan: Özgüven ve hükmedici yönleri en ağır basan karakter yapılarıdır.
  • Kişilik tipi: barışçı: Garantici olmaları ve çatışmadan kaçmaları en ağır basan karakter özellikleridir.

Enneagram Tipleri Ve Kanatları

Enneagram tipleri konusunda diğer bir merak edilen ise kanat kısımlarıdır. Kanat kısımları insanların diğer yönlerini ele almaktadır. Bir önceki ya da bir sonraki kişilik kısmından karakter yansıması görülme olanağı oldukça yüksektir. Bunların yanı sıra stres anında ve rahat anında Enneagram tipleri özelliklerinden birine sahip olanların başka kişiliklere de kaçındıkları görülmektedir. Misal 1. Kişilik tipine sahip olan insanlar rahat anında 4 kişilik tipine dönüşebilirken stres anında 8. Kişilik tipine yoğunlaşabilirler.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir