1. Anasayfa
  2. İnternet

En İyi Arama Motorları

En İyi Arama Motorları

Arama motorları, internette ve kişisel bilgisayarlarda kaynaklar, materyaller, belgeler vb. için anahtar kelimelerle arama sağlayan araçlardır.

İnternet kullanıcılarının bilgiye ulaşma süreçlerini hızlandıran ve kolaylaştıran arama motorları sıralama yaparken çeşitli faktörleri göz önünde bulundurur: Kullanıcı dostu arayüz, geniş veritabanı gibi özellikler arama motorunun öne çıkmasını sağlar.

Arama Motoru Nedir?

Arama motoru, merak edilen öğrenmek istenilen bilgiye hızlıca ulaşılması için kullanıcıların belirli anahtar kelimelerle bilgi aramasını sağlayan web tabanlı bir araçtır. Arama motoru, bir arama gerçekleştiğinde daha önce dizinine eklemiş olduğu içerikleri arama uyumluluğuna göre listelemektedir. Web sitelerinde yer alan içerikleri dizinine ekleyerek kullanıcıların hızlı ve pratik bir şekilde aradıkları bilgilere ulaşmasını sağlayan araçlar arama motorlarıdır. Her arama motoru arama sonuçlarını kullanıcının arama kriterlerine göre listeleyebilmek için farklı kodlar kullanır. Arama motoru üzerinde herhangi bir arama işlemi gerçekleştirdiğinizde karşınıza gelen ilk sayfaya SERP (Search Engine Results Page) adı verilir.

İnternet kullanım alışkanlıklarının başında arama motorları üzerinden yapılan sorgulamalar gelir. İnternet kullanıcılarının arama yaparak internet üzerinde ihtiyaç duyulan web sitelerinin ilgili sayfalarına erişim imkanı sağlayan çevrimiçi araçlardır.

Arama motorlarına detaylı bir şekilde bakacak olursak:

Google

Dünya genelinde yapılan internet aramalarının yaklaşık %92’si ile en sık tercih edilen arama motorudur. Güçlü algoritmasıyla ve geniş veritabanıyla bilgiye en hızlı ve etkili bir şekilde ulaşmayı amaçlar.

Bing

Dünya genelinde en çok kullanılan ikinci arama motoru olan Bing, Microsoft tarafından geliştirilen görsel arama özellikleri ile dikkat çekiyor.

Yahoo

Yahoo, geniş içeriğe ve özelleştirilebilir arama seçeneklerine sahip bir arama motoru olarak karşımıza çıkıyor.

DuckDuckGo

Hem geniş veri tabanına sahip, hem de gizliliğe önem veren bir arama motoru olan DuckDuckGo kullanıcıların izini sürmemeyi benimsiyor.

Yandex

Ülkemizde sıkça tercih edilen Rus asıllı Yandex arama motoru; harita, görsel, video, çeviri gibi birçok farklı özelliği bünyesinde taşıyor.

Arama Motorları Nasıl Para Kazanıyor?

Arama motorlarının en bilindik para kazanma yöntemi tıklama başına ödenen reklamlarla oluyor. Bir anahtar kelime ile ilgili aramalarda görüntülenme ve tıklanma sayısı arttıkça reklamverenlerin ödemesi gereken tutar da yükselir.

Arama motorları reklam gelirleri dışında, elde ettikleri kullanıcı verilerini satarak da para kazanabilir. Bir arama motoru, arama geçmişi ve konumla ilgili verileri sağlar. Bu veriler sayesinde belirli arama yapan kullanıcılara hedefli reklamlar sunulur. Bu kullanıcı verileri üzerinden de kazanç elde edilir. Arama motorları, kullanıcıların aramalarıyla ilgili olan içeriklere reklamlar yayınlar. Arama motorları aynı zamanda iş ortaklığı ve ortaklık bağlantıları ile de para kazanması mümkündür.

Merhabalar, ben Gizem Ceylan. Yazmayı okumayı ve seyahat etmeyi severim. Ürün incelemeleri ve güncel konular hakkında yazılar paylaşırım. En sevdiğim müzik ise Rap'tir.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir