1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Dizüstü bilgisayar ve masaüstü bilgisayar işlemcileri arasındaki farklar

Dizüstü bilgisayar ve masaüstü bilgisayar işlemcileri arasındaki farklar
0

Dizüstü bilgisayarlar, performans açısından masaüstü bilgisayarlarla karşılaştırılamaz. Bunun nedenlerinden biri bileşenleri. İlk bakışta, dizüstü bilgisayarlar masaüstü bilgisayarlarla aynı işlemcileri, ekran kartlarını ve belleği kullanıyormuş gibi görünebilir.

Örneğin, dizüstü bilgisayar bellek modülleri fiziksel olarak daha küçüktür. Bunları kaldıramaz ve masaüstü anakartına takamazsınız. Sadece uymayacaklar. Dizüstü bilgisayar işlemcileri ve grafik kartlarında da durum aynı.

Masaüstü anakartlarla fiziksel uyumsuzluk, dizüstü bilgisayar ve masaüstü işlemciler arasındaki tek fark değildir.

Dizüstü bilgisayar ve bilgisayar arasındaki farklar

Masaüstü işlemciler, bir dizüstü bilgisayarın ihtiyaç duyduğu işlevselliği sunmaz . Dizüstü bilgisayarlar taşınabilirlik için tasarlanmıştır ve aşırı güç sağlamaz. Bir mobil işlemci için en önemli iki faktör enerji verimliliği ve düşük ısı dağılımıdır.

1. Enerji Verimliliği

Dizüstü bilgisayarlar, prize takılmadıklarında bile iyi çalışması gereken, pille çalışan aygıtlardır. Bu nedenle, performans yerine enerji verimliliğine öncelik vermeleri gerekir. Ancak bu, masaüstü işlemcilerin enerji verimliliğini gölgede bıraktığı anlamına gelmez, güç için daha optimize edilmiş ve enerji tüketimi açısından dengeli.

2. Isı dağılımı

Tüm bilgisayar donanımını nispeten küçük bir kasaya sıkıştırmak zaten yeterince zordur ve üreticilerin hava çıkışı konusunda endişelenmeleri gerekir. Sıkışık bir dizüstü bilgisayar kasasındaki ısı dağılımı çok daha yavaştır. Burada, birkaç büyük fan ve devasa radyatör, karşılayamayacağınız bir lükstür.

Bu nedenle, mobil işlemcilerin daha az ısı üretmesi ve performansı sınırlaması gerekir. Tüm bunları akılda tutarak, mobil işlemcilerin masaüstü işlemcilerden daha düşük saat hızlarına ve daha düşük termal tasarım gücüne (TDP) sahip olması beklenebilir. Genellikle daha az çekirdeğe sahiptirler ve bunu daha az enerji tüketmek ve daha az ısı üretmek için yaparlar.

Tüm mobil işlemcilerin eşit yaratılmadığı da unutulmamalıdır. Daha güçlü modeller var. Hatta bazıları performans açısından masaüstü işlemcilere yaklaşıyor. Örneğin, H etiketli tüm Intel mobil işlemciler yüksek performanslıdır. U ve Y işaretleri, sırasıyla düşük güçlü ve ultra düşük güçlü modeller için kullanılır.

Güçlü dizüstü bilgisayar işlemcileri masaüstü işlemcilerin yerini alabilir mi?

Masaüstü bilgisayar yerine güçlü bir dizüstü bilgisayar mı satın almalısınız? Önceliğinizin ve tabii ki mali bölümünüzün ne olduğuna bağlı olarak cevap Evet veya Hayır olabilir. Dizüstü bilgisayarların en büyük gücü taşınabilir olmalarıdır. Taşınabilirliği önemsemiyorsanız, masaüstü bilgisayar yerine dizüstü bilgisayar satın almanıza gerek yoktur.

Masaüstü bilgisayarlar yalnızca en hızlı oyun dizüstü bilgisayarlarından daha iyi performans sunmakla kalmaz, aynı zamanda çok daha ucuzdur.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir