1. Anasayfa
 2. Windows 10

Bluetooth Çalışmıyor Sorunu ve Çözümü

Bluetooth Çalışmıyor Sorunu ve Çözümü

Windows 10‘da Bluetooth Çalışmıyor sorununu nasıl düzelteceğiniz konusunda bir çözüm bulmak için bu kılavuzu sonuna kadar okuyun. Bluetooth, herhangi bir akıllı cihazı herhangi bir kablo veya başka işlem yapmadan anında bilgisayarınıza bağlamanıza olanak tanır. Verilerinizi Bluetooth kullanarak minimum miktarda aktarım hızıyla bilgisayarınıza da paylaşabilirsiniz. Çoğunlukla Bluetooth, Bilgisayarla birlikte gelen varsayılan bir işlevdir ve iki cihaz arasında iletişim kurmamıza izin verir.

Windows 10’da Bluetooth çalışmayı durdurdu hatasına 7 çözüm

 1. Bluetooth’un etkin olup olmadığını kontrol edin
 2. Bluetooth’u yeniden başlatmayı deneyin.
 3. Eşlenen Cihazları çıkarın ve yeniden bağlayın
 4. Ayrıca Windows 10’u Yeniden Başlatabilirsiniz
 5. Bluetooth Cihaz Sürücülerini Güncelleyin
 6. Eşleşme Cihazlarını Kaldır’ın ve tekrar PC’nize bağlayın
 7. Windows 10 Sorun Gidericiyi kullanın

Yukarıdaki işlem tüm Windows platformlarında geçerlidir

Windows 10’da Bluetooth Çalışmıyor [Çözüldü]

Şimdi, Sorun Giderme sürecini yukarıda listelenen bazı yöntemlerle başlatmalıyız, Windows 10’da Bluetooth Çalışmıyor sorununu çözmek için bunu tek tek ayrıntılı olarak kullanmalıyız.

1. Bluetooth’un etkin olup olmadığını kontrol edin

Herkesin yaptığı en yaygın hatalardan biri Bluetooth cihazının açık veya kapalı olup olmadığının farkında olmamasıdır. Öncelikle, Bluetooth logosunu gösteren pencereyi genişletmek için sağ alt köşedeki simgeye tıklayarak Bluetooth cihaz durumunu kontrol etmeniz gerekir. Ayarlar-> Cihazlar -> Bluetooth ve diğer cihazlar yolunu kullanarak bluetooh cihazınızı kolay bir şekilde açıp kapatabilirsiniz.

2. Bluetooth’u yeniden başlatın

Bu yöntemi kullanarak Bluetooth bağlantı sorununuzu çözmeye çalışın. Bu yöntemde, yalnızca Windows Bildirim merkezinize gitmeniz ve Bluetooth radyo hizmetini kapatmanız ve çakışmanın çözülüp çözülmediğini kontrol etmek için tekrar yeniden başlatmanız gerekir. Bu yöntem, Windows 10’da Bluetooth bağlantı sorununu çözmenin basit yaklaşımlarından biridir.

3. Eşleştirilmiş Cihazları çıkarın ve yeniden bağlayın

Bağlı olanı manuel olarak kaldırmanız gerekir veya eşleştirilmiş Bluetooth cihazları listenizi gösterir ve cihaz görüntüleniyorsa tekrar bağlantı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

4. Cihazın Pil Ömrünü Kontrol Edin

Bazen Bluetooth bağlantısı bazı teknik hatalar nedeniyle soruna neden olabilir veya bazen düşük pil seviyesinden dolayı ortaya çıkabilir. Bu nedenle, Windows 10’da Bluetooth ile bağlanırken pil yüzdesinin farkında olmanız yeterlidir. Pil ömrünün iyileştirilmesi, Windows 10’daki bu Bluetooth bağlantı Sorununu bir nebze çözebilir.

5. Windows 10’u yeniden başlatın

Bluetooth bağlantı sorunuyla daha sık karşılaşıyorsanız, bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekebilir. Çünkü birkaç kez Bluetooth veya diğer teknik sorunlar Windows’u Yeniden Başlatarak çözebilir. Klavyenizdeki Windows düğmesine ve Yeniden Başlat düğmesine tıklayın ve Bluetooth bağlantı sorununuz çözülecektir.

6. Bluetooth sürücülerini güncelleyin

Bluetooth bağlantısıyla ilgili herhangi bir ciddi sorunla karşılaşırsanız ve düzeltemiyorsanız, google kullanarak aygıt sürücüsünü aşağıdaki adımlara uyarak güncellemeyi deneyebilirsiniz.

 • Çalıştırmak için Windows + R tuşlarına basın
 • Şimdi buna “devmgmt.msc” yazın .
 • Bundan sonra Aygıt Yöneticisi Panelinde Bluetooth Sürücüsünü bulmanız gerekir.
 • Bluetooth Sürücüleri Expand ve sağ tıklayın bu konuda
 • Sürücüyü Güncellemek için tıklayın
 • Windows, sürücülerinizi otomatik olarak yeni sürüme güncelleyecektir

Ayrıca sürücüleri google’dan zaten indirdiyseniz, sürücüleri bilgisayardan yükle seçeneğiyle manuel olarak yükleyebilir ve sürücüleri bilgisayara manuel olarak yüklemek için sürücü yardımcı programını seçebilirsiniz.

7. Windows Sorun Giderici

Windows 10, Windows Sorun Giderici olarak bilinen varsayılan hata ayıklama işlevine sahiptir. Tüm bilgisayarı otomatik olarak tarayan ve sistemde herhangi bir hata varsa, size ayrıntılı bir rapor gösterecek ve bunu doğrudan Sorun Giderici’yi kullanarak düzeltebilirsiniz.

Sonuç

Tüm yöntem ve işlemlerden sonra Bluetooth bağlantısı ile ilgili sorunlarınızı tespit edebilir ve tüm bu yöntemler ile kolaylıkla hata ayıklayabilirsiniz. Windows bluetooth sorunları ile ilgili her türlü çözümü ele almak için kullanılan bilindik yöntemlerdir. Windows 10 ve diğer birçok işletim sistemi için herhangi bir sorunla ve bunların çözümleriyle ilgili gelecekteki güncellemeler için kılavuzlarımızı takip edebilirsiniz.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir