1. Anasayfa
  2. Dijital Pazarlama

Bilinmesi Gereken En İyi Arama Motoru Pazarlama Stratejileri

Bilinmesi Gereken En İyi Arama Motoru Pazarlama Stratejileri

İnternet hizmetlerini kullanan insan sayısı nedeniyle internet, pazarlama için cazip bir platformdur. Arama motoru pazarlamacılığı da dahil olmak üzere satış şefini etkili bir şekilde pazarlamak ve yönlendirmek için farklı pazarlama stratejileri oluşturulmuş ve geliştirilmiştir. Arama Motoru Pazarlaması, trafik oluşturmak için bir web sitesinin arama motorlarına görünürlüğünü artırmayı içerir.

Bu makale, SEM‘de başarılı bir şekilde gezinmek ve belirlenen hedeflere ulaşmak için bilinmesi gereken en iyi arama motoru pazarlama stratejilerini keşfedeceksiniz.

Dizine Eklemek

Bu, bir web sitesi oluşturduktan sonra herkesin yapması gereken ilk şeydir. Google, Yahoo ve MSN olmak üzere üç ana arama motorunda indekslendiğinden emin olunmalıdır. Google, çevrimiçi aramaların aslan payını üstlenir ve bu nedenle, odaklanması önerilen ana arama motorudur. Google site haritaları kullanılarak site sayfalarının gönderilmesi ve sitenizin dmoz.org’a gönderildiğinden emin olarak listelenme süreci önemli ölçüde hızlandırılabilir. Açık bir web sitesi dizinini örnek verebiliriz. Hangi sitenin arama motoru sonuçlarında ilk sırada yer aldığı dinamikleri hızla değişir ve bu nedenle her zaman tetikte olmanız ve en ön sayfada kalmak için profesyonellere danışmanız önerilir.

Doğru Anahtar Kelimeleri Seçmek

Bu, özellikle web sitelerinin görünürlüğünü artırmak için ücretli arama kullanılıyorsa önemlidir. İlgi çekmek isteyen müşterilerin ağırlıklı olarak kullandığı arama kelimelerini belirlemek için uygun araştırma yapılmalıdır. Örneğin, siteniz ayakkabı satıyorsa, dönüşüm şansını artırmak için anahtar kelimeleriniz ayakkabılara ve sunduğunuz ayakkabı türüne özel olmalıdır. Günümüzde arama motoru sorgularının çoğunun, sonuçların doğruluğunu artıran dört ila beş anahtar kelime öbeği olduğu gerçeğini akılda tutmak önemlidir.

Doğal Arama ile Ücretli Aramayı Birleştirmek

Site görünürlüğünü artırmak için iki yöntemi birleştirmek, yalnızca bir yöntem kullanmaktan daha iyi sonuç verir. Doğal aramaya odaklanmak, web sitesine dahil edilen iyi spesifik içeriğin kalitesini ve miktarını dikkate alan uzun vadeli bir oyundur. Ücretli arama ise anında sonuç verir ve bu nedenle web sitesinin doğal arama görünürlüğünü artırırken ücretli aramanın kullanılması tavsiye edilir. Ücretli aramanın tek sınırlaması, kişinin cebinin bütçesidir.

Ziyaretçileri Doğru ve İlgili Açılış Sayfasına Göndermek

Ziyaretçiler, arama motorunda aradıkları belirli bir şey olduğu zaman bir sitenin sunduğu ürün kataloğunu inceleyerek zamanını boşa harcamak istemez. Bunu akılda tutarak, bir siteye gelen ziyaretçiler her zaman uygun açılış sayfalarına yönlendirilmelidir. Bir ziyaretçi ‘kırmızı gömlek’ araması yaptıysa ve web sitenizin bağlantısını tıkladıysa, otomatik olarak ana sayfaya değil sitenizde sunulan kırmızı gömleklere yönlendirilmelidir. Satın alma seçeneği de mümkün olduğunca erken kullanılmalıdır.

Sitenizi Kıyaslamak

İlerlemeyi ölçebilmek ve ne zaman ve nasıl iyileştirileceğini bilmek için siteyi her zaman sıralamak önemlidir. Ne sunduğunuzla ilgili sıralamalarınızı bilin, satışlarınız için sihir yapan sayfaları bilin ve daha fazla dönüşüm elde etmek için ziyaretçilerinizi oraya yönlendirmek için daha fazla çaba gösterin.

TeknoBird'in kurucusu, teknoloji ve yazılım hakkında insanlara yararlı makaleler yazar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir