1. Anasayfa
  2. Sektörel

Bijon Anahtarı Nedir ve Ne İşe Yarar?

Bijon Anahtarı Nedir ve Ne İşe Yarar?

İnsanlar bazı aletler sayesinde hem zamandan tasarruf eder hem de işleri kolaylaşır. Bijon anahtarı da bu aletlerden biridir. Bijon anahtarları motorlu araçlarda kullanılır. Motorlu araçların bagajında olmazsa olmaz aletlerden biri bijon anahtarıdır. Peki, bijon anahtarı nedir? Bijon anahtarları, araçların tekerleklerini tutan civataları söküp takmak için kullanılır. Özel yapım olan bu aletin kullanımı oldukça önemlidir.

Her aracın bagajında bir bijon anahtarı bulundurulmalıdır. Tekerleklerin bijon adı verilen saplama civataları bulunur. Bunları söküp takmak için artı şeklinde olan bijon anahtarları gereklidir. Acil bir durum olduğunda araç kriko ile kaldırılır ve tekerlek de anahtar yardımı ile sökülür. Böylece yine araçta yer alan yedek lastik rahatlıkla takılabilir.

Tekerleğin takılması sırasında anahtarla bijon somunlarının iyice sabitlendiğinden emin olmak önemlidir. Güvenli bir sürüş yaşamanın temel anahtarı tüm uyarılara dikkat ederek bijon anahtarını kullanmaktır. Civtec Civata güvencesi ile satın alacağınız bijon anahtarları ile aracınızın lastiğini değiştirmek artık çok kolay!

Bijon Anahtarı Ne İşe Yarar?

Aracınızın tekerlekleri kullanım sırasında taş gibi sivri ve delici maddelerle karşılaşılması durumunda patlayabilir. Lastiklerin zamanla dış etkenlerden dolayı havası inebilir. Bijon anahtarı bu noktada kullanmanız gereken en önemli alettir. Artı şeklindeki bijon anahtarları, tekerleklerdeki cıvataların sökülüp takılması için kullanılır.

Bijon Anahtarı Nasıl Kullanılır?

Bijon anahtarı dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Bijon anahtarlarının bijonları iyice kavraması gerekir. Aksi halde bijonlara zarar verebilirsiniz. Bijonu bulunduğu yerden çıkarmak için bijon anahtarının saatin tam tersi yönünde çevrilmesi gerekir. Bu işlem sayesinde bijonda gevşeme olacaktır. Bijonu iyice kavradıktan sonra sökmeye çalışmalısınız. Bijonu yerine takmak için ise bijonu kavrayarak sıkmanız yeterlidir.

Bijon Anahtarı Taşımanın Önemi

Yeni araçlarda, üretici tarafından aracın bagajına yerleştirilmiş bir lastik değiştirme takımı mutlaka yer alır. Ancak, ikinci el araçlarda bu pek mümkün olmayabilir. Aracınızda mutlaka olması gereken aletlerden biri bijon anahtarıdır. Ne almanız gerektiği hakkında bir fikriniz yoksa, Civteccivata.com.tr’ye mutlaka göz gezdirmelisiniz. Bijon anahtarı seçimi aracın tipine ve bijon somunu yapısına göre yapılmalıdır.

4’lü bijon anahtarı kullanıcının daima ilk tercihidir. Bunun en önemli sebebi de dört farklı ölçüde kullanılabiliyor olmasıdır. 4’lü bijon anahtarları genellikle 17-19-21 ve 23 mm bijonlara uyacak şekilde üretilir. Çelik yapısı sebebiyle oldukça dayanıklı olan bijon anahtarı, İstavroz tipidir. Yerli ve yabancı hemen hemen bütün araçların bijon yapısı ile uyumludur. Dört tane ucunun olması ve artı şeklinde olmasından dolayı 4 kol bijon anahtarı olarak bilinir. Yer kaplamamasını isteyenler için tekli, l tipi bijon anahtarı da mevcuttur.

En önemli kriter neye ihtiyacınız olduğunu belirlemektir yani önemli olan aracın bijon ölçüsünü doğru bilmektir. I tipi anahtarların sadece tek bir ucu kullanılabilir diğer ucu genelde düz tornavida şeklindedir. Aracınızın 19 mm’lik bir bijon ölçüsü varsa, 19 mm’ya uygun bijon anahtarı temin edilmelidir. Doğru ölçülerde alınmayan bir bijon anahtarı, acil durumlarda işinize yaramayacaktır.

Ürün pazarlama ve sosyal medya danışmanlığı yapan bir yazarım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir